Állások és munkanélküliségi adatok is tűnnek el
A korábbi gyakorlattal ellentétben március óta alig publikált a kormányzat a munkanélküliségre vonatkozó adatokat. Ez azért is probléma, mert így a piac szereplői és a kutatók sem tudják, milyen helyzetre készüljenek a következő hónapokban.

A gazdasági portál cikkéből kiderül, hogy március óta alapjaiban változott meg az a gyakorlat, hogy a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat hosszú évek óta részletes adatbázist épít a munkanélküliek számáról, az újonnan elbocsátottakról, a csoportos létszámleépítésben érintettekről, és minden hónapban elemzést közöl arról, hogy miként alakult a munkaerő-piaci helyzet.
Az NFSZ az elmúlt időszakban csupán néhány fő számmal frissítette egyes adatsorait, és csak az állástalanok demográfiai eloszlását lehetett látni.
Jelenleg így nem tudni, hányan jogosultak álláskeresési ellátásra, hányan kapnak szociális támogatást, mennyien vannak ellátás nélkül, hány főt és milyen szektorokat érint a csoportos létszámleépítés, vagy mennyien tartósan munkanélküliek.
A kutatóknak semmivel sem áll rendelkezésükre több adat annál, mint ami az NFSZ vagy a KSH weboldalán elérhető a munkanélküliséggel kapcsolatban. Hiába kértek adatokat - ahogy tette a Portfolio is -, ők sem kapnak.
Mindez azért is probléma, mert a piac szereplőinek és a szakértőknek fogalmuk sincs, milyen helyzetre készüljenek a következő időszakban, hiszen azt sem tudjuk pontosan, most hol tartunk.