Az emberi tőke és a szervezeti tudástőke értelmezése
A különböző tőkejavak olyan, a termelési folyamatban inputként alkalmazott befektetések, amelyek a kívánt output eléréséhez feltétlenül szükségesek. A gyakorlatban egyetlen termelési folyamatot sem ismerünk, amely munkaerő nélkül működne, bármilyen mértékű is az elvégzendő munkában az élőmunka és a gépi munka hányada.
Miből fakad a probléma?
A számviteli rendszert a tőketulajdonosok és az adóelvonásokban érdekelt állam úgy alakították ki, hogy egyrészt nyomon követhető és menedzselhető legyen a befektetett tőkék profitrátájának alakulása, másrészt gazdálkodni lehessen a termelési folyamatban felhasznált erőforrásokkal (energiákkal) és rezsianyagokkal. Amíg az élőmunkához szükséges energiát a társadalom által felkínált emberi erőforrások szolgáltatják, addig ez a rendszer hibátlanul működik. Rendszerelméleti alapját az a hagyományos közgazdasági megközelítés képviseli - mely Theodore Schultz elméletének ismerete és annak Nobel díjjal történt elismerése óta tarthatatlan -, amely a termelési folyamatban csupán az anyagi tőke oldalt képes, eszköz és tulajdonlás szempontjából egyaránt, tőkeként kezelni. Ez a számviteli rendszer tehát korszerűtlen, elavult, és fogalmi rendszere miatt a modernizálásra alkalmatlan.
Ugyanebben a csapdában vannak a munkaerő-piaci tevékenységgel foglalkozó szakemberek is, hiszen ha ott az emberi erőforrás kereslet-kínálat találkozása és ármeghatározása történik, akkor ez emberpiac, ahol a modernkor rabszolgái, a bérmunkások kínálják fel munkaerejüket, termelési energiájukat. A munkaerőpiac szabályozása - a munkaadók jól felfogható érdekei miatt - ma ennek a felfogásnak felel meg. Ha az a munka-piaca lenne, akkor azon a munka elvégzéséhez szükséges tőkével rendelkező tőketulajdonosok találkoznának és kínálnának fel tőke-javaikat.
Ha a megoldást keressük, akkor vissza kell térnünk a Theodore Schultz által kidolgozott alapvetésig, mely szerint az emberi tőke az egyén és a társadalom emberi tőkebefektetéseinek eredménye, s mint ilyen, többleteredmény (profit) létrehozására képes. Ez számviteli szempontból értelmezve azt jelenti, hogy tulajdonosi oldalról az egyén a birtokosa, eszköz oldalról pedig a termelési folyamat egyik fontos inputja, a befektetett szellemi és fizikai tőkejavak szempontjából egyaránt. A munka-piacot pedig célszerűbb lenne, a pénz- vagy tőkepiac szinonimájaként, emberitőke piacnak nevezni, és ennek megfelelően kezelni.
Fenti eszmefuttatás elfogadása esetében, ha az embernél elfogadtuk a szellemi és fizikai képességeket tőkejavaknak, akkor a következetesség megkívánja, hogy terjesszük ki a fogalom használatát a termelési- és azt támogató szervezeti folyamatok immateriális eszközeire is. A nem anyagi tőkejavakat összefoglaló fogalom a szervezeti tudástőke, mely az anyagi tőkéhez hasonlóan eszköz és forrásoldalról egyaránt elemezhető és definiálható. A tudástőkében tulajdonosi szempontból, vagyis forrásoldalról nézve, az emberi tőke idegen tőke, amellyel szemben a szervezet részéről - a bérleti szerződés szerint - rövidebb vagy hosszabb lejáratú kötelezettségek állnak. Az emberi tőke eszközoldalán a szellemi-, a fizikai- és a kapcsolati (bizalmi) tőkejavak állnak, melyek értékesíthető (pénzre váltható) kompetencia struktúrákat alkotnak. A tudástőke forrásoldalán jelenik meg a részvényesek saját tőkéje is, amely eszközoldalon az immateriális eszközöket, a vevői (partneri)kapcsolati tőkét és a működési folyamatokba befektetett szervezeti tudást tartalmazza.
Mindez számviteli és munkaerő-piaci szempontból egyaránt, egy új, a tudástőke sajátosságaira épülő rendszer kialakítását teszi szükségessé. Egy rendszert csak tiszta fogalmakra lehet építeni, ezért szükséges a közhasználatban elterjedt és részigazságokat tartalmazó elnevezéseket, meghatározásokat megvizsgálni.
A fogalomzavar egyik oka az, hogy gyakran használjuk ugyanannak a fogalomnak a magyar és az idegen nyelvű meghatározását. Erre példa a tudástőke, melynek szinonimája az intellektuális tőke (latin). A másik ok, egyes fogalmak rugalmas, emiatt következetlen használata. Ilyen fogalom az immateriális eszközök, mely egyrészt a tudástőke tárgyiasult elemeinek gyűjtőfogalma, pl. know-how, mely mint gyártási eljárás a tudástőke terméke, leltárba vehető, tehát a látható tőkeelemek közé kerül, és mint adás-vételt képező árú, más szervezeteknek is a birtokába kerülhet. Ugyanakkor hajlamosak vagyunk az immateriális eszközök fogalmát helytelenül kiterjeszteni minden nem materiális, tehát a tudástőkéhez tartozó más elemre is.
A harmadik ok a BSC tervezési módszerének alkalmazásával tárható fel legvilágosabban, mert az ok-okozati összefüggést keres a teljesítményt okozó és a teljesítmény eredmény mutatói között. A goodwill ilyen eredménymutató, amelynek teljesítményokozói a tudástőke különböző - jól menedzselt -tőkejavai, eszközei. A goodwill kialakulása ok-okozati szempontból jól nyomonkövethető a négy nézőpont kölcsönhatásai alapján, amíg - mint a szervezet eszmei értéke - eléri a negyedik nézőpontban a pénzreválthatóságot, vagyis a tőzsdei értéknövekedést.
A társadalmi tőke értelmezésére - mint gazdaságszociológiai fogalomra - nem térek ki, mert annak igen széles szakirodalmi háttere van, ezért a szervezetre gyakorolt hatáselemzése sokrétű és bonyolult. Mikroökonomiai szempontból csupán annyit rögzítenék, hogy az emberi erőforrások társadalmi kategória, a szervezetek által bérbevett emberi tőke annak csak a pénzre váltható tőkejavait tartalmazza, valamint a szervezet immateriális eszközei sok vonatkozásban a társadalmi tőke tárgyiasult elemei (Pierre Bourdieu).
Végezetül fontosnak tartom, hogy kezeljük tisztán a kontrolling szempontjából alapvető fogalmakat, melyek egy új számviteli rendszer alapját képezhetik, és ne keverjük abba azokat a menedzsment eljárásokat és fogalmakat, amelyek a tudásszervezet, tanulószervezet, stratégiai emberi erőforrás menedzsment szakirodalmában - gyakran egyoldalú megközelítéssel vagy definiálatlanul - előfordulnak, és sajnos elterjednek.
Dr. Szeicz János szociológus
Budapesti Corvinus Egyetem
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Magyarországnak 2026. június 7-ig kell bevezetnie az Európai Unió 2023/970 számú bértranszparencia irányelvét a nemzeti jogba, ami jelentős... Teljes cikk
Az ipari termelés visszaesése a legnagyobb magyar cégek létszámadataiban is visszatükröződik. Januárról februárra több autóipari vállalat... Teljes cikk
A fiatalok nem tűrik, hogy a kollégák lenézzék őket vagy a vezető tiszteletlen legyen velük, ahogy azt sem, ha úgy érzik a munkahely kihasználja... Teljes cikk
- 7 HR mutatószám, amelyet érdemes használni 3 éve
- KOMPENZÁCIÓ: Mérési módszerek 4 éve
- HR kontrolling 4 éve
- Adatalapú döntések - mit mér a HR gyári környezetben? 4 éve
- Hamburgersütő robot állt munkába Kaliforniában 7 éve
- Aki kérdez: Hámori Judit 8 éve
- A munkavállalói készségek miatt aggódnak a vezérigazgatók 8 éve
- Nettó 300 ezerért maradnának az építőipar szakemberei 9 éve