Az építőipari cégek többsége nem tervez béremelést 2021-ben
A vállalkozások nagy többsége 2021-ben nem vagy csak az inflációt követő bérfejlesztést tervez. A koronavírus-járvány időszakában továbbra is a bérek személyi jövedelemadójának, közterheinek csökkentése lenne a megoldás - közölte az ÉVOSZ.

Szükség lenne a 2018-ban és 2019-ben működtetett ágazati hatékonyságnövelő, kapacitásbővítő támogatási rendszerre most is. Erre 2020-ban az ágazat szereplői még nem pályázhattak - mutat rá az ÉVOSZ.
Közölték azt is: az elaprózódott vállalkozói struktúra miatt - az ágazatban 103 ezer építési vállalkozás tevékenykedik, amelyek közül a mikrovállalkozások különösen sérülékenyek a járványhelyzetben - a szakszövetség a vállalkozások fúziójának ösztönzését, kormányzati támogatását javasolja az építőipari termelési-szolgáltatási értékláncon belül.
A vállalkozások a koronavírus-járvány időszakában továbbra is a bérek személyi jövedelemadójának, közterheinek csökkentését tartják megoldásnak.
Az ÉVOSZ mindezek mellett szorgalmazza, hogy az új építésű lakások 5 százalékos áfájának szabályait minél előbb tegyék közzé. Fontos, hogy a szabályozást úgy alakítsák ki, hogy legalább 5 évre tudjanak előretekinteni a lakáspiac szereplői.
A szakmunkások átlag bruttó bére 350-400 ezer forint között mozog, a mérnököknél a bér a felkészültség, a projekt bonyolultságának függvényében változik: bruttó 550 ezer és 1 millió forint közötti. A vállalkozások nagy többsége 2021-ben nem vagy csak az inflációt követő bérfejlesztést tervez - olvasható az ÉVOSZ közleményében.