Czomba: közelebb kell vinni a szakképzést a munkaerőpiachoz
A szakképző iskolákat a hiányszakmák felé kell orientálni – mondta a foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár csütörtökön Szekszárdon.
A cél az, hogy közelebb kerüljön a munkaerőpiachoz a szakképzés, ezért a szakképző iskolákat a megyei fejlesztési és képzési bizottságok javaslata alapján a hiányszakmák felé orientálnák - mondta Czomba Sándor a szakképzés aktuális kérdéseiről tartott előadásában, hozzátéve: ezt forrásokkal is segíteni kell.
Hangsúlyozta, a tanulószerződések számát úgy tudják növelni, ha abban anyagilag is érdekeltté teszik a vállalkozásokat. "A nagyvállalatok mellett szeretnénk a 4-5 főt foglalkoztató kis cégeket is arra ösztönözni, hogy egy-két szakiskolai tanulót oktassanak" - mondta.
Az államtitkár felidézte, hogy 2011-től jelentős változásokon ment át a szakképzés, amely öt helyett ismét hároméves lett, 18 évről 16 évre vitték le a tankötelezettség korhatárát, a 2012-ben bevezetett új Országos Képzési Jegyzékben a szakmák számát kevesebb mint felére, 1303-ról 632-re csökkentették. Jelezte: 2014-ben mindenütt kötelezően be kell vezetni a hároméves képzést.
Beszélt arról, hogy a jövőben szükség lesz a szakközépiskolai és gimnáziumi oktatást végző intézmények profiltisztítására. Ebben vita van a kormányon belül is - mondta, hozzátéve, hogy véleménye szerint a szakközépiskola és szakiskola alkot egységet.
Czomba Sándor azt is dilemmának nevezte, hogy a szakképzést végző iskolák a Klebelsberg Intézményfenntartó Központhoz (Klik) vagy a Nemzetgazdasági Minisztériumhoz tartozzanak. Közölte: az idei tanévben ebben nem lesz változás, azaz a szakképző intézmények maradnak a KLIK fenntartásában, később azonban el kell dönteni, hogy szükség van-e új intézményi struktúrára.
Az államtitkár úgy vélte, hogy stagnáló gazdaságban nem könnyű megmondani négy-öt évre előre azt, hogy melyek a hiányszakmák. Általánosságban azonban a hagyományos fémipari és az informatikai szakmákban hiány van - tette hozzá.
Leszögezte: a nemzetgazdasági tárca intenzíven szeretné segíteni a hiányszakmákban tanuló fiatalokat. Közlése szerint ma egy hátrányos helyzetű, hiányszakmát elsajátító diák jó tanulmányi eredménnyel havonta 45-60 ezer forint juttatást kaphat.
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Az elmúlt hónapokban, amikor beültünk egy-egy céges nyelvórára, egyre gyakrabban hallottuk ezt a mondatot a résztvevőktől: "Most már a ChatGPT... Teljes cikk
A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) 2024-ben folyamatosan hangsúlyt fektetett a szakképzésben résztvevő SNI-tanulók duális képzésben való... Teljes cikk
A budapesti Szent István Gimnázium 12. osztályos diákja, Keresztély Zsófia sikeresen felvételizett a világ egyik legjobb - egyes listák szerint a... Teljes cikk
- KIM: Technikumi végzettséggel magasabb jövedelem érhető el, mint gimnáziumival 2 hete
- Így nézhet ki a 2025/2026-os tanév szakképzési tanév rendje 3 hete
- Több mint 1300 diák szakképzését támogatja egy alapítvány 3 hete
- Czomba Sándor: évente 30-40 ezer ember fog hiányozni a magyar munkaerőpiacról 4 hete
- Újabb pályázati felhívást indítottak a kkv-k megerősítésére 1 hónapja
- Czomba Sándor: a regisztrált álláskeresők jelentős része komplex hátránnyal küzd 1 hónapja
- Együttműködést kötött a BYD a dél-alföldi régió szakképzési centrumaival és az SZTE-vel 2 hónapja
- Többszörös a túljelentkezés a Demján Sándor Program pályázataira 2 hónapja
- Ezek az iskolatípusok a legnépszerűbbek a nyolcadik osztály után 2 hónapja
- Miért nincs MI-t érintő oktatási stratégia és jó ötlet-e leépíteni a bölcsészképzést? 2 hónapja
- Az igénylők közül ennyien kapták meg eddig a munkáshitelt 2 hónapja