Czomba: közelebb kell vinni a szakképzést a munkaerőpiachoz
A szakképző iskolákat a hiányszakmák felé kell orientálni – mondta a foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár csütörtökön Szekszárdon.
A cél az, hogy közelebb kerüljön a munkaerőpiachoz a szakképzés, ezért a szakképző iskolákat a megyei fejlesztési és képzési bizottságok javaslata alapján a hiányszakmák felé orientálnák - mondta Czomba Sándor a szakképzés aktuális kérdéseiről tartott előadásában, hozzátéve: ezt forrásokkal is segíteni kell.
Hangsúlyozta, a tanulószerződések számát úgy tudják növelni, ha abban anyagilag is érdekeltté teszik a vállalkozásokat. "A nagyvállalatok mellett szeretnénk a 4-5 főt foglalkoztató kis cégeket is arra ösztönözni, hogy egy-két szakiskolai tanulót oktassanak" - mondta.
Az államtitkár felidézte, hogy 2011-től jelentős változásokon ment át a szakképzés, amely öt helyett ismét hároméves lett, 18 évről 16 évre vitték le a tankötelezettség korhatárát, a 2012-ben bevezetett új Országos Képzési Jegyzékben a szakmák számát kevesebb mint felére, 1303-ról 632-re csökkentették. Jelezte: 2014-ben mindenütt kötelezően be kell vezetni a hároméves képzést.
Beszélt arról, hogy a jövőben szükség lesz a szakközépiskolai és gimnáziumi oktatást végző intézmények profiltisztítására. Ebben vita van a kormányon belül is - mondta, hozzátéve, hogy véleménye szerint a szakközépiskola és szakiskola alkot egységet.
Czomba Sándor azt is dilemmának nevezte, hogy a szakképzést végző iskolák a Klebelsberg Intézményfenntartó Központhoz (Klik) vagy a Nemzetgazdasági Minisztériumhoz tartozzanak. Közölte: az idei tanévben ebben nem lesz változás, azaz a szakképző intézmények maradnak a KLIK fenntartásában, később azonban el kell dönteni, hogy szükség van-e új intézményi struktúrára.
Az államtitkár úgy vélte, hogy stagnáló gazdaságban nem könnyű megmondani négy-öt évre előre azt, hogy melyek a hiányszakmák. Általánosságban azonban a hagyományos fémipari és az informatikai szakmákban hiány van - tette hozzá.
Leszögezte: a nemzetgazdasági tárca intenzíven szeretné segíteni a hiányszakmákban tanuló fiatalokat. Közlése szerint ma egy hátrányos helyzetű, hiányszakmát elsajátító diák jó tanulmányi eredménnyel havonta 45-60 ezer forint juttatást kaphat.
- 2023.06.06Napi, heti pihenőidő és az új visszaélés-bejelentési törvény A workshop második felében azzal foglalkozunk, hogy az Európai Unió Bírósága 2023. márciusában egy magyar ügy kapcsán kimondta, hogy a heti és a napi pihenőidőt elkülönítve kell kiadni. Ez a magyar „általános munkarend” alapulvételével azt jelenti, hogy a szombati és vasárnapi naptári napokra eső heti két pihenőnap előtt kell kiadni a 11 órás napi pihenőidőt, tehát péntek 13.00 óra után munka már nem végezhető.
Részletek
Jegyek
- 2023.06.27IFRS Halasztott adó képzés Élő, interaktív, online képzés a nemzetközi beszámolókészítési elvek szerint az adózás számviteli kezeléséről. Fő cél: - a halasztott adó fogalmának megismertetése: mitől halasztott? - a halasztott adó elszámolásának célja és jelentősége - a számítás esetei és gyakorlati példákon keresztüli bemutatása.
Részletek
Jegyek
Április 18-21. között képzési és fejlődési lehetőségekkel tűzdelt hetet szervezett munkatársainak a Yettel Magyarország. A Learning Week névre... Teljes cikk
Új tagokat választottak a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány kuratóriumába Lázár János és Nagy István miniszter helyett -... Teljes cikk
A magyar felsőoktatásban HR-t egy alapszakon és egy mesterszakon lehet tanulni. Aki lemaradt a február 15-i jelentkezési határidőről, még július... Teljes cikk
- Czomba Sándor: magyar munkaerővel kell feltölteni elsőként a hiányzó foglalkoztatotti létszámot 3 hete
- Czomba Sándor: Beruházások nem maradhatnak el a munkaerő hiánya miatt! 4 hete
- A villamosipari szaktudás a jövő biznisze 1 hónapja
- Vasbeton gyár és 120 munkahely létesül Alsónémediben 1 hónapja
- Hamarosan még 500 ezer emberre lesz szükség a magyar munkaerőpiacon 1 hónapja
- Több mint kétmilliárd forintos foglalkoztatási program indult Csongrád-Csanádban 2 hónapja
- Ágazati képzőközpontot adtak át Szekszárdon 2 hónapja
- Czomba Sándor: a munkanélküliek kétharmada az ország egyharmadára koncentrálódik 2 hónapja
- Újabb béremelésre számíthatnak a szakképzésben dolgozók 3 hónapja
- A PIRAMIS szoftverünkkel és a bérszámfejtés, cafeteria szolgáltatásunkkal közel 100 000 magyar munkavállaló számfejtése készül hónapról hónapra 3 hónapja
- Pölöskei Gáborné: a szakképzés biztosítja a minőségi munkaerőt 3 hónapja