Dolgozhatok-e tovább nyugdíj mellett óvónőként?
2018 okt. 31-től a nők kedvezményes nyugdíját igénybe vettem. Szeretném tovább folytatni a munkát, de mivel közalkalmazott / óvodapedagógus/vagyok így nem tudom milyen megoldás lehetséges számomra. Továbbra is óvónőként szeretnék dolgozni. Mit tanácsolna?

Diákot rendelhet pár napra, hétre, de akár hónapokra is. Így annyi költsége merül fel, amennyit a feladat ellátása valóban megkíván.
DIÁKMUNKA - Mire jó? Megéri? Biztonságos? Kényelmes?
Dilemmák a diákmunkával kapcsolatban
Ha a nyugdíj mellett tovább szeretne dolgozni, akkor 2019. január 1. után mindenki számára a legelőnyösebb megoldás, ha a Munka Törvénykönyve szerint megkötött munkaszerződés alapján dolgozik tovább (az Ön munkabérét csak 15% szja terhelné, semmilyen más közteher nem, így Ön bármennyit kereshet, nem kell figyelnie az ún. éves összeghatárra sem, miközben a munkáltatója teljes mértékben mentesül Ön után a szociális hozzájárulási adó fizetési kötelezettsége alól). Ha állami, önkormányzati fenntartású óvodában dolgozna tovább, akkor a munkáltatója szerezze be előzetesen az Ön nyugdíj melletti alkalmazásához szükséges fenntartói hozzájárulást.
Ha mégsem munkaszerződést kötnének, lehetőség van megbízási szerződés alapján is dolgoznia, de ez esetben a megbízási díját terhelné a nyugdíjjárulék (is), emiatt jövőre legfeljebb a jövő januári minimálbér 18-szorosát kereshetné anélkül, hogy tartania kellene a nyugdíja folyósításának felfüggesztésétől, ezt a megoldást ezért (sem) javaslom.
Arra is lehetősége van, hogy belépjen egy közérdekű nyugdíjas szövetkezetbe, amellyel a munkáltatója szolgáltatási szerződést köthet, ennek alapján pedig a knysz “kiközvetítené” Önt az óvodába. Szövetkezeti tagként ugyanolyan kedvező elbírálást élvezne adó- és járulékszempontból (vagyis kizárólag a 15% szja terhelné a szövetkezettől a személyes közreműködése arányában kapott díjazását), mint a munkaszerződés esetén.
Tisztelt Kérdezők!
Köszönjük, hogy megtisztelik portálunkat kérdéseikkel, viszont felhívjuk szíves figyelmüket, hogy mielőtt feltenné kérdését, nézze át eddig megjelent cikkeinket és a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban, ehhez használják az oldalon található kereső funkciót, mert számos kérdést többször is megválaszoltunk. A jövőben szerkesztőségünk az azonos témában született kérdésekre a válaszadást szűri.
Kérdezze Ön is szakértőinket, írjon nekünk a [email protected] címre!
Kérjük tömören fogalmazza meg kérdését, (max. 500-600 karakterben), mert kapacitáshiány miatt hosszabb kérdésekre nem tudunk válaszolni. A tanácsadás általános jellegű, bért, szabadságot, nyugdíjat nem számítunk ki. Az információk tájékoztató jellegűek, nem minősülnek jogi tanácsnak.
Privát emailben nem áll módunkban tanácsot adni, válaszadásra csak cikk formájában kerülhet sor. A kérdezők személyes adatait, nevét, emailcímét nem jelentetjük meg, és a szerkesztés jogát fenntartjuk.
Szakértőink szabadidejükben válaszolnak a feltett kérdésekre, így a válaszadás időbe telhet. Kérjük türelmüket!
Cafeteriával, béren kívüli juttatásokkal kapcsolatban a szakértőnk Fata László.
Munkajogi kérdésekre Dr.Olajos-Kiss Rita és Dr. Antalóczy Adrienn válaszol.
Adózási, bérszámfejtési kérdésekben a PWC Magyarország ad választ.
A megváltozott munkaképességgel kapcsolatos kérdésekben Kappel Katalin munka-és szervezetpszichológus és a Saldo Zrt segít.
HR-esek szakmai kérdésekben Sipos Sándortól kapnak tanácsot.
Coachinggal kapcsolatos szakmai kérdésekben, motivációs, munkahelyi,karrierproblémákkal kapcsolatban Ábri Judit válaszol.
Elbocsátással, outplacementtel kapcsolatos kérdéseiket Hadas Hajdu Helgának tehetik fel
Nyugdíjjal kapcsolatos kérdéseiket Saldo Zrt válaszolja meg.
Társadalombiztosítással kapcsolatos kérdéseiket Mányi Julianna válaszolja meg.
Employer brandinggel kapcsolatban Kádár Balázstól kérdezhet.
Közszolgálati kérdésekkel kapcsolatban Dr. Hódosi Anikótól kérdezhet.
Diákmunka kérdésekre Szerepi Bálint válaszol.
HR Szoftverekkel, felhővel kapcsolatban Beck Zsolt ad választ.