Egy év alatt 12 ezer új munkahely, több külföldre ingázó, továbbra is csúcsközeli foglalkoztatottság
Közel 70 ezer betöltetlen állás van jelenleg a magyar munkaerőpiacon, vagyis a piac továbbra is feszes. 12 ezer új munkahely jött létre egy év alatt, a közfoglalkoztatottak létszáma 10 ezer fővel csökkent, a külföldre ingázók száma pedig 14 ezerrel volt több az előző év azonos időszakához képest, így december-február átlagában a teljes foglalkoztatotti létszám 4 690 ezer fő volt.
Az előző hónapban a 15-74 éves népesség 66.8%-a volt jelen a munkaerőpiacon, a tavalyi év azonos hónapjában mért 66.0%-os aktivitási rátával és az előző hónapban mért 66.9%-os szinttel szemben, derül ki Horváth András a Magyar Bankholding vezető elemzőjének összefoglalójából.
Ugyanebben a hónapban a nemzetközi statisztikai módszertan szerinti munkanélküliségi ráta 4.0% volt az előző havi 3.9%-ot követően, és az előző év azonos hónapjában mért 3.7%-os szint után.
Kevesebb álláskereső, mint egy éve, de többen jelentkeztek be először munkanélküliként
2023 februárjában a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat regiszterében 245,1 ezer álláskereső szerepelt, ami 7 ezer fővel kevesebb az előző év azonos időszakának adatához viszonyítva. A tárgyhónapban összesen 35,8 ezer álláskereső kérte nyilvántartásba vételét, amelyből az első alkalommal regisztrálók aránya 10,6%-ot tett ki. Az új belépők száma az előző év azonos időszakához képest 18,5%-kal nőtt.
Közel 70 ezer betöltetlen állás
2023 februárjában a munkaadók összesen 33,5 ezer üres álláshelyet jelentettek be, így összességében a hónapban 92,9 ezer álláslehetőség állt rendelkezésre, amelyből a hónap végére 69,7 ezer maradt betöltetlen, az előző havi 59,3 ezer után.
2022 IV. negyedévében továbbra is növekedést mutatott a hazai munkaerőpiac szektoriális bontásban is. A feldolgozóiparban 2 ezerrel, a közszolgáltatások területén 12 ezer fővel csökkent a létszám, míg a mezőgazdaságban 7 ezer fővel, építőiparban 18 ezer fővel, a piaci szolgáltatások területén pedig 6 ezerrel nőtt a foglalkoztatotti létszám.
A magyar munkaerőpiac továbbra is stabil számokat produkál, a negatív belső és külső tényezők egyelőre nem gyakoroltak érdemi hatást a 4,7 millió fős történelmi foglalkoztatottsági szintre és az aktivitás is új csúcsokra ér, mivel láthatóan az inaktívak is egyre inkább visszatérnek a munkaerőpiacra az inflációs környezetben. Az ukrajnai háború, az energiaárak megugrása, az erőteljes kamatemelések reálgazdasági hatásai és a globális recessziós előjelek egyelőre csak minimálisan jelentkeztek a munkaerőpiaci folyamatokban, ami kedvező hír a hazai piac ellenállósága szempontjából.
A munkanélküliség ősz óta látott néhány százalékpontos – részben szezonális hatásokból eredő - emelkedése ellenére a munkaerőpiaci feszesség továbbra is magas, a 70 ezret elérő bejelentett betöltetlen álláshelyek száma alapján továbbra is erős kereslet mutatkozik a munkaerő iránt. Azonban a következő időszakban a kamatemelések és az inflációs folyamatok hatására esetlegesen kialakuló összeurópai recessziós környezet esetén csökkenhet a munkaerőpiac feszessége, elsősorban a betöltetlen álláshelyek visszaesésén keresztül.
Trendek, előrejelzés
Továbbá a jelenlegi legakutabb kérdés, hogy az ár-bér spirált megakadályozni igyekvő, kamatemelésekkel és likviditásszűkítéssel operáló jegybankok mikor tudnak immár érdemben hűtő hatást kifejteni a munkaerőpiacokra a fejlett gazdaságokban, azonban érdemes megjegyezni, hogy a munkaerőpiacok reakcióideje kifejezetten lassú, a beálló reálgazdasági változások 9-12 hónapos késéssel jelenhetnek meg a munkaerő iránti keresletben. A továbbra is látható munkaerőkereslet egyben erősíti az aggodalmakat a továbbra is erőteljes infláció kapcsán, mivel az inflációt lekövetni igyekvő évközi béremelések tovább növelik a vállalatok költségszintjét és áremelési szándékát is, így a 2%-os jegybanki inflációs célokhoz való visszatérést továbbra is erős kérdőjelek övezik.
Mérsékelt, az év első felében 4% fölé emelkedő, majd az év végére ismét a korábbi 3.5%-ot közelítő szint környékére csökkenő munkanélküliségre számítunk a jelenlegi folyamatok alapján, így a kereslet némi csökkenése mellett is igaz, hogy a teljes foglalkoztatottság közelében maradhat a piac, mivel a pandémia utáni helyreállási problémákból kiindulva igyekeznek megtartani a bevált munkaerőt a piaci szereplők a jelenlegi helyzetben. Így a vállalatok ismét a hatékonyság, a képzés és a termelékenység növelésének irányába kereshetik a megoldást, amit az egyéb költségek megugrása is indokol, ami pozitív fejlemény a teljes nemzetgazdaság felzárkózása szempontjából.
- 2023.06.27IFRS Halasztott adó képzés Élő, interaktív, online képzés a nemzetközi beszámolókészítési elvek szerint az adózás számviteli kezeléséről. Fő cél: - a halasztott adó fogalmának megismertetése: mitől halasztott? - a halasztott adó elszámolásának célja és jelentősége - a számítás esetei és gyakorlati példákon keresztüli bemutatása.
Részletek
Jegyek
- 2023.09.01I Land gamifikált készségfejlesztés Gamifikált készségfejlesztő e-learning programunk játszva tanít: 30 napon keresztül, napi 20-30 percben egy izgalmas virtuális küldetésen vezetjük végig a résztvevőket.
Részletek
Jegyek
- 2023.10.10MŰEGYETEMI ÁLLÁSBÖRZE 150+ KIÁLLÍTÓ, TÖBB SZÁZ ÁLLÁS ÉS SZAKMAI GYAKORLAT VÁR! Kiállítóink hallgatókat, frissdiplomásokat és tapasztalt munkavállalókat is várnak állásajánlataikkal.
Részletek
Jegyek
Fedezd fel a munka világát meghatározó fontos tényezőket az 2023-as évben. Ismerd meg a kötelező munkanapokat, a szombati munkavégzést, a havi... Teljes cikk
Fedezd fel a munka világát meghatározó fontos kalkulátorok világát! A cikkben bemutatjuk azokat az online eszközöket, amelyek segítségével... Teljes cikk
Az idővel való gazdálkodás az egyik legfontosabb kihívás minden munkavállaló és munkáltató számára. A munkaidővel kapcsolatos szabályok és... Teljes cikk
- Minden rendben az Egyesült Államok munkaerőpiacán is 7 napja
- Rekordalacsony munkanélküliséget mértek az euróövezetben 1 hete
- Jövőre 6 százalékkal emelkednek a nyugdíjak 1 hete
- Nem biztos, hogy nem lesz nyugdíjemelés novemberig 1 hete
- A munkanélküliségi ráta alakulása Magyarországon 2023 áprilisáig 2 hete
- Hatezerrel nőtt a külföldön dolgozók száma - megérkeztek a foglalkoztatottsági adatok 2 hete
- Nőtt az első alkalommal munkanélküli segélyt kérők száma az Egyesült Államokban 2 hete
- A vártnál jobban csökkent a munkanélküliség áprilisban Lengyelországban 2 hete
- A 25-49 éves nők foglalkoztatási rátájának alakulása Magyarországon 2 hete
- Messze az EU legnagyobb inflációját produkálta Magyarország 3 hete
- Brutális drágulás! Havonta 64 ezer forinttal nőttek a megélhetési költségeink 3 hete