kapubanner for mobile
Szerző: HRPortal.hu hírszerkesztő - Forrás: MTI
Megjelent: 2 éve

Egyszerűbb és olcsóbb lesz buszos jogosítványt szerezni

2023-tól tehergépkocsis jogosítvány nélkül is tanulhat buszvezetőnek, aki már rendelkezik személyautóra szóló, B kategóriás vezetői engedéllyel - közölte a Technológiai és Ipari Minisztérium (TIM).

A jelenleg érvényes szabályozás szerint a személygépkocsi vezetésére jogosító "B" után a tehergépkocsira előírt "C" kategóriát is meg kell szereznie annak, aki a buszvezetéshez szükséges, "D" kategóriás engedélyhez jutna. 

A leendő hivatásos buszsofőrök azonban hamarosan sokkal olcsóbban és gyorsabban sajátíthatják el a biztonságos közlekedéshez szükséges ismereteket, képességeket. 

A kapcsolódó jogszabály-módosítás december közepi hatályba lépéséhez igazodva hirdetik majd ki az új tantervi és vizsgakövetelményeket. A képző szervek felkészülési idejével számolva 2023-től így jelentősen egyszerűsödik az autóbuszos jogosítványszerzés.
Az elfogadott rendeletmódosítások az idei év végével eltörlik ezt a követelményt, a gépkocsi volánja mögül tehát hamarosan köztes megálló nélkül ülhetnek át a buszok vezetőfülkéjébe a sofőrök. A változtatás nagy könnyebbséget jelent az ágazat vállalkozásai, a magánfuvarozók, az önkormányzati cégek és a Volánbusz számára is - közölte a minisztérium.

Lényeges újításként megszűnik az iparági visszajelzések szerint elavult "Biztonsági ellenőrzés és üzemeltetés" vizsgatárgy. A korszerűsített ismeretanyagot a továbbiakban a rutinvizsgán kérik számon a tanulóktól.

"Évente két-háromezren szereznek buszos jogosítványt, a sokkal egyszerűbb feltételekkel többen választhatják a hivatásos sofőrködést. Az időigényes tehergépkocsis képzés, vizsgáztatás költségei alól mentesülve a tanulók 8-12 hónapot és több százezer forintot spórolnak meg. A bőségesebb szakmai utánpótlásra azért is nagy szükség van, mert a munkaerőhiány gátat szab a közösségi közlekedési szolgáltatók menetrendi kínálatbővítéseinek, megnehezíti a buszos pótlás megszervezését a tartós vasúti fennakadások idejére" - mondta Vitézy Dávid közlekedésért felelős államtitkár.

A sofőrhiány okozta problémákról ebben és ebben a cikkünkben is írtunk.

 

 

  • 2025.02.28Vezetői Best Practice Fórum - Digitális transzformáció és az AGILE A Fórum célja: A Fórum célja a jó vezetői gyakorlatok és tapasztalatok megosztása, illetve a hazai vezetési kultúra fejlesztése.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.03.11Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Szervező: BMEinfo button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.03.18Óbudai Egyetem Állásbörze A személyes találkozás az potenciális jelentkezőkkel az állásbörzén az egyik leghatékonyabban módszer, hiszen amíg egy önéletrajz csupán „vázlatos” formában nyújt a jelentkezőről képet, addig a személyes találkozás és beszélgetés által sokkal jobban bizonyíthatnak is a szakmai felkészültséggel kapcsolatban. info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Ez lett a legfontosabb készség, avagy "superskill" a munkaerőpiacon

Mára már nem kérdés, hogy nincs fontosabb készség a változásra való képességnél - írja Sharlyn Lauby HR tanácsadó a HR Bartender blog... Teljes cikk

Mit tesz a munkaadó a képzésemért? - teszi fel a kérdést egyre több munkavállaló

A munkaadók az együttműködést, a csapatmunkát, a kreativitást és az alapszintű digitális készségeket tartják legfontosabbnak a... Teljes cikk

Melyek a legfontosabb soft skillek? Itt a lista

Milyen soft skillekre van szüksége a fiataloknak, hogy sikeresek legyenek a munkahelyükön? Ebben a kérdésben a szakemberek szerint az utóbbi tíz évben... Teljes cikk