Elbocsátások - sok a munkaadói jogsértés
Kilenc hónap alatt 14 ezren fordultak jogi segítségért a Jogpont Hálózathoz. Az ország 145 településén elérhető ingyenes szolgáltatást a legtöbben jogtalannak vélt elbocsátás miatt vették igénybe. A munkajog mellett társadalombiztosítási és vállalkozási kérdésekben is lehet tájékozódni.
A Jogpontokon ingyen tájékoztatják a munkaadókat és munkavállalókat is. Sohajda Zsuzsanna, a Közép-Magyarországi Jogpont Hálózat projektmenedzsere elmondta, fő céljuk, hogy kellő mennyiségű és minőségű információval lássák el a hozzájuk fordulókat. "Főleg tanácsokat szoktunk adni a Jogpontokhoz fordulóknak, hogy tudják mit tehetnek és mit kell tenniük egy adott helyzetben. Ha szükséges elirányítjuk őket más szervezetekhez, de jogi képviseletet is tudunk ajánlani."
2009 februárjától novemberig mintegy 14000 ügyfél kereste fel a Jogpontokat. A legtöbben a nyugat-dunántúli, az észak-alföldi és a közép-magyarországi régióban fordultak a szolgáltató pontok jogászaihoz.
A többség felmondás után érkezik
A munkajogi tanácsadásokon belül a leggyakrabban (40 százalék) a munkaviszony megszüntetésével kapcsolatos kérdésekről esett szó. A munkaviszony létesítésével (pl. munkaszerződés véleményeztetése), a munkaszerződés módosításával (a munkáltató kezdeményezésére csökkentik a munkaidőt és/vagy a munkabért), illetőleg a munkaidővel és a munka díjazásával összefüggésben az esetek 5-10 százalékában nyújtottak segítséget a jogászok.
A munkaviszony megszüntetésével összefüggő tanácsadások számából és a jogászi kommentárokból arra lehet következtetni, hogy alacsony szintű a jogkövetési fegyelem ezen a területen, különösen az igazolások kiadása tekintetében munkáltatói oldalon.
Sohajda Zsuzsanna elmondta, naponta találkoznak munkaadói jogsértésekkel. A legtöbb valószínűsíthető jogsértés a munkaviszony megszüntetésekor történik. A legáltalánosabb, hogy felmondás után nem adják ki a dolgozó kilépő papírjait és emiatt a munkavállaló még álláskeresési támogatásért sem tud folyamodni. Ezután a munkaidőre és díjazására, valamint a munkabér általános kérdéseire, a költségtérítésre és a szociális támogatásra vonatkozó ügyekben állapítottak meg leggyakrabban szabálytalanságokat a jogászok az ügyfelek elmondásai alapján.
Az ajánlott munkaszerződést is meg lehet mutatni
Számos kérdés érkezik a munkaszerződés aláírása előtt is. Sokan a munkáltató által tett szerződési ajánlatot vitték el a Jogpontra, hogy azt még aláírás előtt értékeljék a jogászok. Az ilyen előzetes tanácsadás fontos lehet a későbbi konfliktusok megelőzésében. A munkaszerződés módosításánál szintén kikérik a tanácsadók véleményét.
Dorofejev Tamara
monster.hu
- 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!
Részletek
Jegyek
- 2026.02.11HR 2026 – kevesebb mozgástér, nagyobb elvárások? - Mit léphet a HR, ha mégis üzleti hatást akar elérni? Egy intenzív, interaktív délelőtt HR- és vállalati vezetőknek, ahol nagymintás regionális kutatások eredményeit mutatjuk meg: hol tart a magyar HR, és milyen 3–5 prioritással lehet 2026-ban is mérhető üzleti hatást elérni. Kerekasztal és kiscsoportos munka várja a HR-vezetőket a HR öt kritikus területén, felkészülve 2026 legtöbbet hozó HR-fejlesztéseire.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.
Részletek
Jegyek
"Szép álom, hogy a cégek karácsony előtt ne rúgják ki a dolgozóikat, de rendszeresen kapunk év végi elbocsátásokról híreket" – mondta a HR... Teljes cikk
Az RTL Csoportot súlyos válság rázza meg: Németországban akár ezer dolgozót is elküldhetnek, miközben a cég 17%-os bevételkiesésre figyelmeztette... Teljes cikk
Egy új kutatás szerint az AI már most képes lenne a munkahelyek jelentős részét kiváltani, köztük olyan feladatokat is, amelyeket korábban... Teljes cikk
- Leépítés jöhet a győri Audinál, őket érintheti 2 hete
- Táppénz alatt kirúghatnak? 3 hete
- 200 ezer banki dolgozó veszítheti el a munkáját az AI miatt Európában 3 hete
- Felmérés: világszerte minden ötödik ember munkahelyet váltana egy éven belül 3 hete
- Felmondás menete 2026 1 hónapja
- Ez a 10 szakma adja a leépítések ötödét – sokan nem számítanak rá 1 hónapja
- Az AI csak fedősztori: ez az igazi oka a leépítéseknek 1 hónapja
- Elbocsátottak karácsony előtt? Nem vagy egyedül. 1 hónapja
- Észrevétlen fordulat: az AI ismét munkát ad a pályakezdőknek 1 hónapja
- Kollektív elbocsátást jelentett be az egyik legnagyobb román autóipari cég 1 hónapja
- Közös megegyezésnél jár a felmondási idő vagy annak megváltása? 1 hónapja

Filmek a munka valóságáról: sztrájktól a szellemírásig