Ennyit keres egy szobalány külföldön
Sok szakmában egyre jelentősebb problémát jelent a munkaerőhiány: szobalányt, takarítót már alig találnak a munkáltatók. Ennek egyik oka, hogy a külföldi országokban sokkal többet lehet keresni és van előrelépési lehetőség is - írja a Pénzcentrum.

A lány szerint egy minimális nyelvtudásra szükség van és a tapasztalat se árt. Azt mondja, van előrelépési lehetőség, de ahhoz jól kell dolgozni és ki kell állnia magáért az embernek. Szeretne minél rövidebb idő alatt minél nagyobb tapasztalatra szert tenni, ezért időről időre jelzi az ügynökségnek, hogy ideje váltani, már öt hotelben dolgozott, mindig egyre nagyobbakban.
"Soha nem merült fel, hogy hazaköltözzünk. Egyszer general manager, vagyis hoteligazgató szeretnék lenni. Ehhez persze folyamatosan képeznem kell magam, már elvégeztem kint egy hotel menedzsment-tanfolyamot, és szeretnék a közeljövőben megint váltani, luxushotelekbe elszegődni. Mivel külföldi vagyok, dupla annyit kell dolgoznom mindenért, de megéri: megbecsülik a munkát" - mondta a lapnak.
Cintia jelenleg évente 22 ezer fontot, közel 7 és fél millió forintot keres. Állítása szerint szobalányként kb. 15 ezer fontot lehet keresni évente, vagyis úgy 5 millió forintot. A Holiday Inn Expressbe, ahol most dolgozik, jelenleg is keresnek szobalányt, óránként 7 és fél fontos, vagyis 2500 forintos fizetésért.
Magyarországon havi nettó 175-180 ezer forintért keresnek szobalányt, de van, ahol bruttó 180 ezret kínálnak napi 8 órás, bejelentett munkáért. Persze az élet is sokkal drágább, mint itthon, aki félretenni szeretne, annak spórolnia kell.
Brigitta 2012 decembere óta vállal szezonális munkákat Ausztriában. A munkát Cintiához hasonlóan kapta, bement egy ügynökséghez az életrajzával, hamarosan munkába állt szobalányként, most egy osztrák panzió tulajdonosának jobb keze.
Ő is megemlíti a lapnak a nyelvtudás fontosságát, de azt is elmeséli, hogy sok a részmunkaidős állás Ausztriában, így idősek vagy kisgyerekes anyukák is találnak munkát.
Átlagos a keresete, havonta minimum 1100 eurót, vagyis kicsivel több, mint háromszázharminc ezer forintot keres, de ez a túlórák számától függően változhat. "Kemény nagyon: 2-3 hónapig rengeteg a munka, szabadnap van, de mondjuk egy hetes szabadságra lehetetlenség elmenni" - mondja.
Elmondása szerint Ausztriában nincs feketézés: mindenkit bejelentenek, fizetik a munkavállalók után a járulékot.
Fotó Pixabay
Pénzcentrum