Fáj a fejem, nyakam, hátam! Tipikus munkahelyi egészség problémák, de mit tehetünk?
Hányszor éreztük már, hogy nem bírunk tovább a székünkön ülni, annyira fáj a fejünk, nyakunk vagy a hátunk! Sajnos ilyenkor hiába szeretnénk a munkánkat maximális koncentrációval, teljes erőbevetéssel végezni, az állandósult fájdalmunk gátat szab a teljesítőképességünknek. Még a rutin jellegű feladatainkat is sokkal lassabban tudjuk ilyenkor kivitelezni, nemhogy friss aggyal gondolkodni!
Felgyorsult világunk, teljesítmény alapú munkatempó, azonnali, tüneti kezelést igényel, hogy újra legjobb formánkat tudjuk nyújtani. Nincs idő az okok feltárására, de a tüneti kezelés, vagy gyakori fájdalom csillapítás, csak fokozza a problémát. Mivel a kiváltó ok továbbra is megmarad, a fájdalom fokozódik, a gyógyszerek pedig fáradékonyságot, kialvatlanságot, koncentráció csökkenést okoznak. Nem is beszélve a gyomor-, és bélrendszer károsító egyéb hatásairól!
Nem is gondolnánk, milyen, akár egyszerűen megoldható okai lehetnek fájdalmainknak.
1. Alacsony vérnyomás, dehidratált állapot.
Sokszor „elfeleljünk inni”. Vérnyomás leesik, dehidratált állapot lép fel. Szervezet próbál jelezni, így fejfájás alakul ki. Bő folyadék fogyasztás hatására ez azonban elmúlik, és nem állandósul a fájdalom.
2. Tényleges mozgásszervi diszfunkció.
Kiváltó okai:
Bizony elképzelhető, hogy egy gyerekkori bokaficam, lábszártörés, térdsérülés, a mostani hátfájdalmunk oka! Mivel megszoktuk hogyan terheljük, tartjuk magunkat, így nem vesszük észre a minimális instabilitást, az egyik oldal túlzottabb terhelését. Izomrendszerek rövidülhetnek meg, vagy netán nyúlnak túl. Funkcionális erejüket így elvesztik, és gyengült tartóerőt eredményeznek. A sérüléstő eltelt idő függvényében, 1-2 akár 3 ízülettel feljebb is tolódhat a fájdalom helye, de a kiváltó ok továbbra is megmarad.
Sérülések kompenzációja is okozhatja, vagy akár egyoldalú folyamatos terhelés (pl. egy oldalon laptop, vagy táska cipelés). Rossz tartás, netán kicsavart, helytelen ülés, irodai asztal, szék beállítás.
Mozgás szegény életmód következménye, hogy az izmok tónust vesztenek, de a beidegzésük, testtudatos kontroll is gyengülnek. Gerinc legmélyebb tartóizmai nem vagy csökkent mértékben kapcsolódnak be az aktív munkába, túlterhelve egyéb területeket, ezzel fokozva a sérülés veszélyt (pl. gerincsérv).
Az elhízás, nem csak a cardio -vaszkuláris betegségek kockázatát növelik. Egyértelműen mozgásszervi kockázatokat is rejt magában. A megnövekedett testsúlyhoz nem arányos mértében fejlődik tartóizomzat is. Mindemellett az ízületekre, szalagokra, porcokra sokkal nagyobb terhelés esik, amit egy idő után a szövetek nem bírnak. Porckopás, szalagmegnyúlás, és ízületi gyulladások alakulhatnak ki.
3. Bruxizmus: állkapocs ízületi szorítás, fogcsikorgatás alvás közben
A páciens sokszor nem is tudja, hogy ebben a „betegségben” szenved. Sokszor a mindennapi stressz következménye, hogy alvás közben extrém erővel szorítja valaki az állkapcsát, és/ vagy csikorgatja a fogát. Reggel aztán fáradtan ébred, nyak-, fejfájás, izomfájdalom érzéssel. Később a fogak felülete kopni kezd, érzékennyé válnak, netán komolyabb fogászati problémákat okozhat, a mellett hogy a nyakcsigolyák is károsodnak.
A probléma azonban kezelhető. Stressz szint csökkentése, stresszoldó módszerek. Kialakult fogkopások azonban orvosi segítséget igényelnek, csiszolások, pótlások, fogvédő sín használata.
A megoldás
Elsődlegesen fontos, hogy minden esetben feltárjuk a kiváltó okot. Ehhez egy komplex mozgásszervi állapotfelmérés kiváló kiindulási alap lehet. Emellett érdemes alkalmazni az alábbi „kezelési tervet”, amely segít visszanyerni fittségünket:
Miasnikov Tímea
E-Négyzet wellness
Egészségprogramok szakmai vezetője
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Egy friss felmérés szerint minden tizedik dolgozó titokban dolgozik, amikor szabadságon van, de olyanok is vannak, akik betegséget színlelnek, hogy... Teljes cikk
A XXI. század embere túlterhelt, állandóan teljesíteni próbál, és közben fokozatosan elveszíti a kapcsolatot önmagával. Ez pedig előbb-utóbb... Teljes cikk
A szakember szerint a nyitottság kultúrájának kiépítése elengedhetetlen a kiégés megelőzéséhez. Teljes cikk
- Elmehetek-e munkaidőben orvosi vizsgálatra? 2 hónapja
- A kultúra és nem a politika határozza meg, hogy a dolgozók beszélnek-e a mentális problémáikról 2 hónapja
- Így őrizhető meg a dolgozók mentális egészsége 2 hónapja
- 14 millió dolláros egészségügyi és wellness központot nyit dolgozóinak Alabamában a Hyundai 2 hónapja
- Mitől alakul ki és mit tehetünk a szemszárazság ellen? 2 hónapja
- Van megoldás az önbizalom-romboló kopaszság megszüntetésére! 3 hónapja
- Hogyan kérhetek szakvéleményt pszichés állapotomról, ha nem tudok kórházba befeküdni? 3 hónapja
- Ezzel kell vigyáznia annak, aki irodai kávét iszik 3 hónapja
- 5 módszer, amivel az irodai napok is energikusabban telnek 3 hónapja
- Felmérés: egészségügyi előnyökkel is járhat a hibrid munkavégzés 4 hónapja
- A Covid utóhatásai - A fiatalok közel háromnegyedét érinti a szociális szorongás, a karrierjüket is befolyásolja 4 hónapja