Hátrányos helyzetbe kerül az a cég, amely nem ad cafetériát
Mint ismert, a jövő évtől a SZÉP-kártyát leszámítva minden cafetéria elem bérként adózik, csakúgy mint az Erzsébet-utalvány vagy az utazási támogatás. A cégek viszont nem tehetik meg, hogy nem adnak béren kívüli juttatást.
A portálnak nyilatkozó munkaerőpiaci szakértők szerint a juttatási formának nem lesz vége, de az is biztos, hogy komoly erőfeszítéseket igényel majd a munkaadók részéről a hatékony javadalmazási rendszer kialakítása a jövő évtől.
Az Edenred Magyarország felmérése szerint az adókedvezmény megnyirbálása nem vette el a cégek kedvét a cafetériától. Ugyanakkor a megkérdezettek kétharmada továbbra sem tudja, hogy miként oldja meg a problémát. A válaszadók kisebb része úgy nyilatkozott, hogy beleépíti a munkabérbe, és csupán 10% tervezi, hogy teljes egészében megszüntetné a juttatásokat.
A vállalat magyarországi ügyvezető igazgatója, Balázs Krisztián a Portfolio-nak elmondta, hogy jövőre 40,71%-ról 85%-ra ugrik fel a cafetéria adóköltsége, tehát gyakorlatilag megduplázódik, ami szimulációs számításaik szerint mintegy 1,6%-kos bértömeg-növekedést jelent. Így tehát a munkáltatónak plusz költsége lesz, de a munkavállaló nem kap többet. Viszont a dolgozók már az alapbér részeként tekintenek a cafetériára, ezért komoly hátrányt jelent egy vállalat számára, ha nem kínál cafetériát az alapbér mellé.
Valaki a napi megélhetéshez szükséges kiadásokat fedezi, míg más elkülönített megtakarításként kezeli a különböző kártyákon felgyűlt összegeket. Olyan is van, aki az egészsége érdekében olyan szolgáltatásokat vehet igénybe, amely az alapellátásánál magasabb színvonalat képvisel, és ezáltal érzi, hogy ez egy plusz a béren felül. Gazdasági szempontból a munkáltatók számára a SZÉP-kártya lesz a legkevésbé megterhelő, és bár ez egy meghatározott réteget jól kiszolgál, annak, aki a létminimum környékén keres, nagyobb segítséget jelent az utazási vagy a lakhatási támogatás, mint az, hogy kedvezményes adózással el tudja vinni a családját üdülni -írja a lap.
portfolio.hu
- 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.
Részletek
Jegyek
2025. év végén az előző évhez képest kifejezetten kevés változás történt a kedvező adózású juttatásokhoz kapcsolódóan. Ez lehetőséget ad... Teljes cikk
Az év utolsó heteiben mindig fókuszba kerül a juttatási rendszer. Ilyenkor dől el, mennyire működött jól egész évben. A HR Portálnak a Niveus... Teljes cikk
A munkabér kifizetése 2026-ban is közel 70 százalékos teherrel adózik, így nem versenyezhet a kedvezményesen adózó vagy adómentes béren kívüli... Teljes cikk
- Miért az AI-hoz fordulsz a főnök helyett? Készséghiány és bizalmatlanság az AI korában 2 hete
- Ma utalják a fegyverpénzt - mutatjuk a részleteket 3 hete
- Így alakulhatnak a cafeteria keretek 2026-ban 1 hónapja
- Így nőtt a SZÉP-kártya felhasználása az év végén 1 hónapja
- Lesz idén prémium? Mikor jár és mikor perelhetünk érte? 2 hónapja
- Cafeteria 2026 2 hónapja
- Év végi juttatási útmutató munkáltatóknak: mire figyeljünk 2025-ben? 3 hónapja
- Cafeteria kisokos 2026 3 hónapja
- Újra lehet SZÉP-kártyával hideg élelmiszert vásárolni 3 hónapja
- 2026: Évtizedes adóátalakítás indul – így változik a cégek és dolgozók adóterhe 3 hónapja
- Hatalmas könnyítés jön: ilyen élelmiszereket vehetünk újra SZÉP-kártyával 3 hónapja
Fata László cafeteria szakértő a Cafeteria TREND alapítója, szerkesztője, aki nem csak az adótörvények oldaláról közelíti meg a béren kívüli juttatásokat.
Egy életmentő szakma egy napja: Vészhelyzet Pittsburghben