Megjelent: 2 éve

Hogyan érhetem el, hogy kapjak végkielégítést?

18 éve egy kereskedésben dolgozom. Első tíz évet normálisan dolgoztam. 2015-ben lebetegedtem, leszázalékoltak. 2015-től megváltozott munkaképességűként dolgozok tovább. Rokkant ellátott vagyok. 2023.01. 04–én sztrókot kaptam. Azóta táppénzen vagyok. Ha szeretnék vissza menni dolgozni a táppénz után, de az üzemorvos nem enged, akkor mi a teendőm hogy 18 év után kapják végkielégítést?

mdr

Diákot rendelhet pár napra, hétre, de akár hónapokra is. Így annyi költsége merül fel, amennyit a feladat ellátása valóban megkíván.
DIÁKMUNKA - Mire jó? Megéri? Biztonságos? Kényelmes?


Dilemmák a diákmunkával kapcsolatban

Munka Törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) az alábbiakról rendelkezik:

„6. § (3) A munkáltató a munkavállaló érdekeit a méltányos mérlegelés alapján köteles figyelembe venni, a teljesítés módjának egyoldalú meghatározása a munkavállalónak aránytalan sérelmet nem okozhat.

42. § (2) A munkaszerződés alapján

b) a munkáltató köteles a munkavállalót foglalkoztatni és bért fizetni.

51. § (1) A munkáltató köteles a munkavállalót a munkaszerződés és a munkaviszonyra vonatkozó szabályok szerint foglalkoztatni, továbbá - a felek eltérő megállapodása hiányában - a munkavégzéshez szükséges feltételeket biztosítani.

(3) A munkavállalót csak olyan munkára lehet alkalmazni, amely testi alkatára, fejlettségére, egészségi állapotára tekintettel rá hátrányos következményekkel nem járhat. A munkáltató a munkavállaló egészségi állapotának változására tekintettel köteles a munkafeltételeket, a munkaidő-beosztást - a 6. §-ban foglaltak figyelembevételével - megfelelően módosítani.

(4) A munkáltató biztosítja az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeit. A munkába lépést megelőzően és a munkaviszony fennállása alatt rendszeres időközönként köteles ingyenesen biztosítani a munkavállaló munkaköri alkalmassági vizsgálatát.

54. § (2) A munkavállaló megtagadhatja az utasítás teljesítését, ha annak végrehajtása munkaviszonyra vonatkozó szabályba ütközik, vagy a munkavállaló életét, testi épségét vagy egészségét közvetlenül és súlyosan veszélyeztetné.

146. § (1) A munkavállalót, ha a munkáltató foglalkoztatási kötelezettségének a beosztás szerinti munkaidőben nem tesz eleget (állásidő) - az elháríthatatlan külső okot kivéve - alapbér illeti meg.

munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény (Mvt.) az alábbiakról rendelkezik:

„49. § (1) A munkavállaló csak olyan munkára és akkor alkalmazható, ha

a) annak ellátásához megfelelő élettani adottságokkal rendelkezik,

b) foglalkoztatása az egészségét, testi épségét, illetve a fiatalkorú egészséges fejlődését károsan nem befolyásolja,

(…)

A munkára való alkalmasságról külön jogszabályban meghatározott orvosi vizsgálat alapján kell dönteni.

50. § A munkavállaló csak olyan munkával bízható meg, amelynek ellátására egészségileg alkalmas, rendelkezik az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzéshez szükséges ismeretekkel, készséggel és jártassággal.”

A munkaköri, szakmai, illetve személyi higiénés alkalmasság orvosi vizsgálatáról és véleményezéséről 33/1998 (VI.24) NM rendelet az alábbiakról rendelkezik:

„4. § (1) Előzetes munkaköri alkalmassági vizsgálatot kell végezni

b) a munkáltató által foglalkoztatott személynél a munkakör, munkahely, munkakörülmények megváltoztatása előtt, ha

ba) fizikai munkát végez."

Mindezek alapján a munkáltatónak olyan munkakört kell felajánlania az Ön részére, amit Ön - üzemorvosi alátámasztással - egészségi állapota alapján képes ellátni. Amennyiben a munkáltató Önt nem látja el utasítással, de nem is keresőképtelen, úgy az állásidőre járó díjazás illeti meg Önt, ez persze azt is jelenti, hogy Önnek a rendelkezésre állási kötelezettségének eleget kell tennie. Természetesen ez anyagilag nem kifizetődő a munkáltatónak, így amennyiben ezt az állapotot a munkáltató nem kívánja fenntartani, előbb-utóbb (ha nincs más felmondási ok) rendes felmondással meg kell szüntetnie a munkaviszonyt és ebben az általános esetben végkielégítést is kellene majd fizetnie.

 

 

 

 

Aki válaszol:

Munkajogi szakértő: Dr. Andirkó Balázs István LL.M. Munkajogi szakértő: Dr. Andirkó Balázs István LL.M.

Dr. Andirkó Balázs István ügyvéd, ingatlanforgalmi szakjogász. A családomban senki nem volt ügyvéd, ennek ellenére már a gimnáziumban tudatosan erre a pályára készültem.

Tisztelt Kérdezők!

Köszönjük, hogy megtisztelik portálunkat kérdéseikkel, viszont felhívjuk szíves figyelmüket, hogy mielőtt feltenné kérdését, nézze át eddig megjelent cikkeinket és a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban, ehhez használják az oldalon található kereső funkciót, mert számos kérdést többször is megválaszoltunk. A jövőben szerkesztőségünk az azonos témában született kérdésekre a válaszadást szűri.

Kérdezze Ön is szakértőinket, írjon nekünk a [email protected] címre!

Kérjük tömören fogalmazza meg kérdését, (max. 500-600 karakterben), mert kapacitáshiány miatt hosszabb kérdésekre nem tudunk válaszolni. A tanácsadás általános jellegű, bért, szabadságot, nyugdíjat nem számítunk ki. Az információk tájékoztató jellegűek, nem minősülnek jogi tanácsnak.

Privát emailben nem áll módunkban tanácsot adni, válaszadásra csak cikk formájában kerülhet sor. A kérdezők személyes adatait, nevét, emailcímét nem jelentetjük meg, és a szerkesztés jogát fenntartjuk.

Szakértőink szabadidejükben válaszolnak a feltett kérdésekre, így a válaszadás időbe telhet. Kérjük türelmüket!

Cafeteriával, béren kívüli juttatásokkal kapcsolatban a szakértőnk Fata László.
Munkajogi kérdésekre Dr.Olajos-Kiss Rita és Dr. Andirkó Balázs István LL.M. ügyvéd válaszol.
Adózási, bérszámfejtési kérdésekben a PWC Magyarország ad választ.
A megváltozott munkaképességgel kapcsolatos kérdésekben Kappel Katalin munka-és szervezetpszichológus segít.
HR-esek szakmai kérdésekben Sipos Sándortól kapnak tanácsot.
Coachinggal kapcsolatos szakmai kérdésekben, motivációs, munkahelyi,karrierproblémákkal kapcsolatban Ábri Judit válaszol.
Elbocsátással, outplacementtel kapcsolatos kérdéseiket Hadas Hajdu Helgának tehetik fel
Nyugdíjjal kapcsolatos kérdéseiket Cserép Zoltán öngondoskodási szakértő válaszolja meg.
Társadalombiztosítással kapcsolatos kérdéseiket Mányi Julianna válaszolja meg.
Employer brandinggel kapcsolatban Kádár Balázstól kérdezhet.
Diákmunka kérdésekre Szerepi Bálint válaszol.
HR Szoftverekkel, felhővel kapcsolatban Beck Zsolt ad választ.

  • 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznakinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Lemondás alatt táppénzre menni? Jogszerű és kockázatmentes?

Kormányzati szolgálati jogviszonyban állok, köztisztviselőként. A 2018-as Kttv. 105. § szerint lenne lehetőség közös megegyezésre, de a... Teljes cikk

Befolyásolja a táppénz a CSED és GYED összegét?

Fiam a 3. évét, amikor betöltötte, a munkáltatóm kiadta a szabadságomat. Ezután közös megegyezéssel eljöttem, és másik munkahelyen kezdtem... Teljes cikk

Konyhalányként eltérő bérekkel: mi lehet az oka?

Egy ismerősöm konyhalányként minimálbért kap. Engem most vettek fel konyhalányként egy másik városban, itt bruttó 348 ezer forint szakmunkás bért... Teljes cikk