Hogyan kérjünk fizetésemelést?
Itt állíthatja be, hogy a Google kereső elöl hozza a HR Portálos találatokatAmikor egy jobb állásajánlatot kapunk, felmerül, hogy az állásváltás kockázata nélkül hátha meg lehet kapni a jelenlegi helyen is ugyanazt a bért. Azonban előfordulhat, hogy nincs ilyen ütőkártyánk, mégis fizetésemelést szeretnénk. Mit tegyünk? Erről ír Jobangel a HR Blogon.
Több mint 3 éves működésem során jópáran találtak állást szerencsére, és most feltűnően sokan jönnek vissza azzal, hogyan lehetne több fizetést kérni. Mert a cégek elfelejtik követni az inflációt, elfelejtik megkérdezni, hogy elégedett-e még az alkalmazottjuk. 1-2-3 év alatt történt már annyi gazdasági és magánéleti változás mindenki életében, ami miatt indokolt lehet kérni béremelést, ha már maguktól nem adják… (van, ahol legalább inflációkövetők).
Tehát, most arról a helyzetről írok, mikor úgy kérünk béremelést, hogy határozottan maradni szeretnénk, de mégiscsak időszerű lenne egy kis bérrendezés.
Két dologgal kell készülnöd: az egyik egy konkrét igény, ami arról szól, hogy mennyi fizetésemelést vagy cafeteriaváltozást, bármi mást kérsz. Pontosan tudd a feltételrendszert, amit el akarsz érni. A másik az érvek magad mellett, hogy tudj arra válaszolni: ugyan miért is adnák ezt meg neked? Logikus kérdés a vezetőtől, hogy oké, ha megadjuk, te mivel teszel többet majd a cégért? Erre is legyen jó válaszod.
Főnök, akivel lehet beszélni
Az ilyen főnök egyik ismérve, hogy elismeri az alkalmazottak munkáját, nem fukarkodik a dicsérettel, igazságos (vannak ám ilyenek, magam is láttam, többet is). Nekik lehet a legkönnyebben érvelni: úgy érzed, jól végzed a munkád, X ideje nem volt béremelés, X ideje ez a bér még megfelelő volt, de azóta változott a gazdasági helyzet, és fejlődtél is a szakmádban, nagyobb rutinnal viszed az ügyeidet, de ugyanolyan lelkes vagy, a kollégák elégedettek, reméled ő is, igyekszel mindig mindent határidőre stb.
Az ilyen főnök erre általában úgy reagál, hogy megvizsgálja a lehetőséget, és majd beszéltek róla újra. Érdemes pontos időpontot kérni, mikor beszélhettek erről újra, és nem sürgetni! Ha feljebbvalójától kell nagyobb büdzsét kérnie, az is idő, ha magának kell előteremtenie az emelés költségeit, azt is át kell gondolnia. Érdemes lehet még azt is egyeztetni, hogy ha kapsz emelést, az milyen időszakra szól, és milyen teljesítményt, egyéb feltételt támasztanak? (pl. tanfolyam elvégzése, nagyobb felelősségvállalás stb.)
Fontos, hogy ne fenyegetőzz, ne próbálj azzal érvelni, hogy mások a cégnél, vagy más cégeknél milyen összegeket kapnak. Ezek káros, légbőlkapott mondások, ezekkel nem lehet eredményt elérni. Ne célozgass, mert félreérthető, és rosszul sülhet el. Egy régebbi eset jutott eszembe erről: az alkalmazott azzal kezdte a fizetésemelés kérését, hogy „nem vagyok már elég motivált”. Az igen rendes főnökével megtárgyalták, hogy mekkora összeg tenné újra azzá. Megbeszélték azt is, hogy ugyan szóban forgó alkalmazottunk ügyetlenül, rosszul kommunikál, de hát van ilyen, nem ez a szakterülete, egyébként jól dolgozott, akkor ám legyen, megkapta, amit kért. Egy év múlva újra ment fizetésemelést kérni, ugyanezzel a szöveggel. Ugyanaz a főnök erre felmondott neki, mondván, hogy ja, ha nem vagy motivált, akkor mit lehet tenni… Mert rendes és megértő volt, de a célozgatást nem szerette. Az alulmotiváltságról szóló panaszt pedig úgy vette, hogy jogtalan kritika felé (hiszen motivált, ahogy a munkavállaló kérte, rendezte a bérét), és főleg mert már elsőre is jelezte, hogy másképp kell vele erről beszélni.
Jobangel HR Blog
HR Blog
Tehát, most arról a helyzetről írok, mikor úgy kérünk béremelést, hogy határozottan maradni szeretnénk, de mégiscsak időszerű lenne egy kis bérrendezés.
Két dologgal kell készülnöd: az egyik egy konkrét igény, ami arról szól, hogy mennyi fizetésemelést vagy cafeteriaváltozást, bármi mást kérsz. Pontosan tudd a feltételrendszert, amit el akarsz érni. A másik az érvek magad mellett, hogy tudj arra válaszolni: ugyan miért is adnák ezt meg neked? Logikus kérdés a vezetőtől, hogy oké, ha megadjuk, te mivel teszel többet majd a cégért? Erre is legyen jó válaszod.
Főnök, akivel lehet beszélni
Az ilyen főnök egyik ismérve, hogy elismeri az alkalmazottak munkáját, nem fukarkodik a dicsérettel, igazságos (vannak ám ilyenek, magam is láttam, többet is). Nekik lehet a legkönnyebben érvelni: úgy érzed, jól végzed a munkád, X ideje nem volt béremelés, X ideje ez a bér még megfelelő volt, de azóta változott a gazdasági helyzet, és fejlődtél is a szakmádban, nagyobb rutinnal viszed az ügyeidet, de ugyanolyan lelkes vagy, a kollégák elégedettek, reméled ő is, igyekszel mindig mindent határidőre stb.
Az ilyen főnök erre általában úgy reagál, hogy megvizsgálja a lehetőséget, és majd beszéltek róla újra. Érdemes pontos időpontot kérni, mikor beszélhettek erről újra, és nem sürgetni! Ha feljebbvalójától kell nagyobb büdzsét kérnie, az is idő, ha magának kell előteremtenie az emelés költségeit, azt is át kell gondolnia. Érdemes lehet még azt is egyeztetni, hogy ha kapsz emelést, az milyen időszakra szól, és milyen teljesítményt, egyéb feltételt támasztanak? (pl. tanfolyam elvégzése, nagyobb felelősségvállalás stb.)
Fontos, hogy ne fenyegetőzz, ne próbálj azzal érvelni, hogy mások a cégnél, vagy más cégeknél milyen összegeket kapnak. Ezek káros, légbőlkapott mondások, ezekkel nem lehet eredményt elérni. Ne célozgass, mert félreérthető, és rosszul sülhet el. Egy régebbi eset jutott eszembe erről: az alkalmazott azzal kezdte a fizetésemelés kérését, hogy „nem vagyok már elég motivált”. Az igen rendes főnökével megtárgyalták, hogy mekkora összeg tenné újra azzá. Megbeszélték azt is, hogy ugyan szóban forgó alkalmazottunk ügyetlenül, rosszul kommunikál, de hát van ilyen, nem ez a szakterülete, egyébként jól dolgozott, akkor ám legyen, megkapta, amit kért. Egy év múlva újra ment fizetésemelést kérni, ugyanezzel a szöveggel. Ugyanaz a főnök erre felmondott neki, mondván, hogy ja, ha nem vagy motivált, akkor mit lehet tenni… Mert rendes és megértő volt, de a célozgatást nem szerette. Az alulmotiváltságról szóló panaszt pedig úgy vette, hogy jogtalan kritika felé (hiszen motivált, ahogy a munkavállaló kérte, rendezte a bérét), és főleg mert már elsőre is jelezte, hogy másképp kell vele erről beszélni.
Jobangel HR Blog
HR Blog
- 2026.09.11BCM - Üzletmenet-folytonosság menedzsment képzés Az intenzív, workshop jellegű program célja, hogy a résztvevők képessé váljanak egy ISO 22301:2019 alapú üzletmenet-folytonossági irányítási rendszer (BCMS) tervezésére, bevezetésére és fenntartására.
Részletek
Jegyek
- 2026.09.11Kockázatmenedzsment képzés A kockázatmenedzsment rendszer működésének és elemeinek áttekintése az ISO 9001 szabvánnyal összhangban. A központi kockázatirányítás rendszerének áttekintése, amely egységesen összefogja és integrálja a különböző jellegű szakterületi kockázatok kezelését.
Részletek
Jegyek
- 2026.09.17Vezetői képzés - Készségfejlesztés modul (A) Képzésünkkel a résztvevők vezetői tudásának és készségeinek fejlesztésére, valamint a szervezetekben használt irányítási, problémamegoldási, és hatékonyságnövelési témakörökre fókuszálunk.
Részletek
Jegyek
- 2026.09.23Élménnyel eredmény? Earlybird jegyek június 30-ig! Élménnyel eredmény! Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknek a Tréning Kerekasztal konferencián.
Részletek
Jegyek
HR katasztrófa romkom jelmezben: a Munkahelyi románc