Itt van május 1-je: mit is ünneplünk ma pontosan?
Május 1-je a munka ünnepe, ezt szinte mindenki tudja. A szocializmusban látványos állami ünnepségek kísérték a napot, ám a gyökereit nem keleten, hanem nyugaton kell keresni. Érdekesség, hogy három EU-tagországban nem ünnepnap május első napja.

Május elseje története szorosan összefonódik a munkások jogaiért folytatott küzdelemmel, különösen a 19. századi iparosodás idején kibontakozó munkásmozgalmakkal. Az ipari forradalom idején a gyári munkások gyakran napi 12–16 órát dolgoztak, alacsony bérért és rossz körülmények között. A munkásság egyre hangosabban követelte az emberhez méltóbb munkafeltételeket.
Chicagóban kezdődött
1886. május 1-jén az Egyesült Államokban több százezer munkás kezdett országos sztrájkba, a nyolcórás munkanap bevezetéséért. Chicagóban május 4-én tartották a leghíresebb tüntetést a Haymarket téren, amely erőszakba torkollott: ismeretlen elkövető bombát dobott a rendőrök közé, akik tüzet nyitottak. Többen meghaltak, több szakszervezeti vezetőt kivégeztek vagy börtönbe zártak.
Ez a véres esemény azonban nem gyengítette, hanem megerősítette a munkásmozgalmat. 1889-ben a II. Internacionálé (a nemzetközi munkásszervezet) Párizsban ülésezett, ahol május 1-jét a nemzetközi munkásosztály harci ünnepévé nyilvánították. Innentől kezdve világszerte ezen a napon tartottak sztrájkokat, felvonulásokat, demonstrációkat.
Ilyen volt az első Budapesten
Május 1-jét 1890-ben ünnepelték először nyilvánosan Budapesten. Az esemény a Városligetben zajlott – akkoriban ez volt a legnagyobb nyilvános tér a fővárosban. A több tízezresre becsült tömeg az Andrássy úton vonult ki zászlókkal és transzparensekkel, békésen, rendezett sorokban. A résztvevők között főként gyári munkások, cipészek, nyomdászok, építőmunkások és más kézműves iparágak dolgozói voltak.
Követeléseik:
- a nyolcórás munkanap bevezetése,
- a munkások jogainak bővítése,
- társadalombiztosítás, jobb munkakörülmények.
A demonstráció békeidőben példátlan méretű és szervezettségű volt. A rendőrség figyelte az eseményt, de nem történt rendbontás. Az akkori sajtó és a hatóságok is kénytelenek voltak elismerni a munkásmozgalom fegyelmezettségét és erejét. A konzervatív sajtó aggodalommal figyelte az eseményeket. A munkássajtó (pl. Népszava) lelkesen számolt be a demonstráció sikeréről.
Érdekesség: az 1890-es években május elseje még nem volt hivatalos szabadnap, így sok munkás a tüntetés miatt munkabeszüntetéssel vállalta a kockázatot.
A két világháború között, a Horthy-korszakban a rendszer inkább inkább tűrte, mintsem támogatta május elseje ünneplését.
A második világháború után aztán hivatalos állami ünnep lett. Az első ilyen alkalomra 1946. május 1-jén került sor. Több százezer ember vonult fel: munkások, diákok, katonák, civil szervezetek, női egyesületek. A felvonulásra üzemekből, falvakból, egész országrészekből érkeztek emberek. A kommunista párt (MKP) erőteljesen szervezte az eseményt. Az ünnep a párt népszerűsítésének és tömegtámogatásának demonstrációja is volt. Bár az ország gazdaságilag még romokban hevert, a vezetők fontosnak tartották, hogy a május 1-i ünneppel megmutassák a jövőbe vetett hitet, és a dolgozó nép hatalmát hangsúlyozza.
A kommunista hatalomátvétel után, a negyvenes évek végétől tömeges felvonulások, pártrendezvények jellemezték az ünnepet – előbb kötelező, majd a késő Kádár-rendszerben már csak ajánlott részvétellel. A rendszerváltás után politikai tartalma háttérbe szorult, és inkább családi, szabadidős programok, majálisok jellemzik. Budapesten hagyományosan a Városligetben rendezik a legnagyobb majálist, ahol megjelennek a szakszervezetek és a baloldali pártok, ám a rendezvény inkább a családi kikapcsolódásról szól.
Nem mindenhol ünnep az EU-ban
A legtöbb EU-tagországban munkaszüneti nap május elseje. Van azonban három tagország, ahol nem: Dánia, Hollandia és Írország.
Dániában ennek ellenére sok munkavállaló – különösen a közszférában és az ipari ágazatokban – kollektív szerződések alapján teljes vagy részleges szabadnapot kap ezen a napon. Így bár jogilag nem munkaszüneti nap, a gyakorlatban sokan nem dolgoznak.
Hollandiában április 27-én tartják a Király Napját (Koningsdag), amely nemzeti ünnep, és a két dátum közelsége miatt nem vezettek be még egy szabadnapot. Emellett a munka ünnepe nem gyökerezett meg erősen a holland társadalomban, részben a hidegháborús időszak politikai távolságtartása miatt .
Írországban sem hivatalos munkaszüneti nap május elseje. Azonban a május első hétfője, azaz a "May Day Bank Holiday" hivatalos szabadnap, amely gyakran kapcsolódik a munka ünnepéhez, idén ez május 5-én lesz.
Az USA-ban és Kanadában nem ekkor van a munka ünnepe, hanem szeptember első hétfőjén (Labor Day) – részben azért, hogy elkerüljék a Haymarkethez kötődő szocialista tartalmakat.
És akadnak országok, városok, ahol nem mindig békés az ünnep (Spanyolország, Németország). Például Berlinben és Hamburgban május 1-je a társadalmi tüntetések napja is. Baloldali, antifasiszta, anarchista csoportok gyakran demonstrálnak – néha rendőri beavatkozásra is szükség van. Ez különösen igaz a berlini Kreuzberg kerületre, ahol évekig rendszeresen előfordultak május 1-i összecsapások ("Revolutionäre 1. Mai-Demo").
- 2025.09.25recruiTECH BLUE konferencia A BLUE konferencia azoknak a kékgalléros toborzásban és foglalkoztatásban érintett HR vezetőknek, toborzási szakembereknek szól, akik napi szinten küzdenek a céljaikért a munkaerőpiacon. Gyere el és tanuljuk, fejlődjünk közösen!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Május 1-je a munka ünnepe, ezt szinte mindenki tudja. A szocializmusban látványos állami ünnepségek kísérték a napot, ám a gyökereit nem keleten,... Teljes cikk
Építkezésen dolgozik a volt terrorelhárító, aki csapatépítő és irányító képességét a melósok között is kamatoztatja. Ugyanakkor, egészen... Teljes cikk
Gazdaságilag nehéz időkben különösen fontos a kulcspozíciókban lévők megtartása és az ottmaradó kollégákkal való bánásmód. Ha nem figyelünk... Teljes cikk
- Ilyen is van? Hőségriadó miatt leáll a munkavégzés Olaszországban 1 hete
- Felmérés: a nők 13%-kal nagyobb valószínűséggel égnek ki, mint a férfiak 1 hete
- Egy év alatt eltűnt egy közepes városnyi dolgozó - íme a friss adatok 2 hete
- "Balra semmi, jobbra meló" – itt a magyar app, ami felforgatja a munkaerőpiacot 2 hete
- A cégek zöldülni akarnak, de közben megfeledkeznek az emberekről 2 hete
- Itt a toplista! Ezekben az országokban nem uralja a munka az életet – hogy áll Magyarország? 2 hete
- 55 évesen nyugdíj? A kormány a nehéz fizikai munkát végzőknek kedvezne 2 hete
- Így csökkenthetnénk a nők plusz terheit a nyári szünetben 3 hete
- Mondjuk ki végre, milyen fájdalmas árat fizetünk a rugalmas munkáért! 3 hete
- Az amerikaiak harmada szakmunkásképző iskolát ajánlana a fiataloknak egyetem helyett 3 hete
- Újraindul a Nyári diákmunka program – akár 260 ezer forintos támogatás jár a munkáltatóknak 4 hete