kapubanner for mobile
Szerző: HR Portal
Megjelent: 2 hónapja

Karrierváltás, új munkahely? Erre figyelj, ha megléped

A munkaerőpiacon váltani sokféleképpen lehet: munkahelyet, szakmát, iparágat, sőt még alkalmazottból vállalkozóvá is válhatunk. Milyen dilemmák merülnek fel a leggyakrabban? Melyek a működő utak és hol vár ránk a legtöbb akadály? Gárdus Zsuzsa karrier coach, a Jobsgarden ügyvezetője válaszolt kérdéseinkre.

Gárdus Zsuzsa Jobsgarden -
images

Milyen jelei vannak annak, hogy váltani kell, hagyni kellene ezt a céget, munkakört?
Sokféle ok van amögött, hogy ideje váltani. Ilyen például az, hogy kiég valaki az adott munkahelyen, ez főleg a vezetőknél jellemző. Vagy lecsökken a motivációja különböző okok miatt, például az a termék, ami eddig rajongott, az már nem olyan trendi, vagy látja, hogy a cég anyagi vagy gazdasági helyzete nem annyira jó. A váltásoka lehet az előrelépési vágy is, tehát hogy valaki dolgozik három-négy évig egy helyen, és azt látja, hogy már sem szakmailag, sem egyéb tekintetben nem tud fejlődni. Lehet váltás oka mérgező munkahelyi környezet is, egy rossz vezető.

Mi az, ami miatt ezt sokan nem merik meglépni?
Visszatartó erő lehet például az, ha valakinek hitele van, havonta törlesztést kell fizetnie. A váltás pedig kockázattal jár, az új munkahelyen indul a próbaidő, két szék közül a pad alá is lehet esni. Előfordul, hogy amikor új álláslehetőséget javaslunk ennek a 30-40 éves szenior szakértő rétegnek, akkor nagyon lelkeses. Végigvisszük őket a toborzási folyamaton, megkapja az ajánlatot az ügyfelünktől, hazamegy, elmeséli otthon, és akkor a feleség azt mondja, hogy de hát akkor ki fogja a gyerekeket az óvodába vinni, ha neked napi két órát kell ingázni. Meg mi van akkor, ha nem sikerül a próbaidő, miből fogjuk a hitelt fizetni, és nagyon sok ilyen jelöltünk visszavonja és nemet mond az ajánlatra a végén.

Honnan hová könnyebb váltani?
Ez a korosztálytól is függ. A fiataloknál tipikus, hogy két-három év után továbblépnek kis vagy közepes szintről nagyvállalathoz. Ha egyébként nagyon speciális a szakmai tudásuk, akár pénzügy, akár IT vagy egyéb műszaki területen, akkor akár közszférából is tudnak váltani, főleg, ha fiatalok és nyelvet jól beszélnek. Amikor valaki egy közszférában 20-25 évet eltölt, akkor már neki sokkal nehezebb az üzleti szférába átlépni, hacsak nem valamilyen nagyon speciális tudása van. Ilyenek például a pénzügy-számvitel területek, vagy az IT területek Az üzleti területről könnyebb átmenni a közszférába, de számolni kell azzal, hogy alacsony a fizetése, és egészen más munkakörülményekkel. Tipikus még, hogy valaki 40-45 évesen nagyon sikeres volt az üzleti szférában, de úgy gondolja, hogy el akar menni tanácsadó területre. Ez gyakori például a szenior vezetőknél, akiknek a tanácsadói oldal értékeli a széleskörű tapasztalatait. 

A saját vállalkozás a legösszetettebb dolog, mert itt is nagyon nem mindegy, hogy milyen szakmai háttérrel, milyen szakmai tapasztalattal vág bele valaki egy saját cégbe, mindenképpen sok kockázat van benne. Akkor van nagyobb esély a sikerre, ha egy olyan terméket vagy szolgáltatást szeretne saját céggel értékesíteni, amire egyébként a piacon nagyon nagy a kereslet. Ilyen például az IT terület: elmegy a szakértő egyéni vállalkozónak és szerződéses alapon dolgozik cégeknek. Ez még mindig nagyon divatos, de ha valaki egy kft-t akar indítani, ahol ugye nem saját munkaerejét adja el, akkor neki azért alaposan át kell gondolnia azt, hogy mibe vág bele. De láttunk sok sikertörténetet. Kérdés az, hogy észrevesszük-e, megtaláljuk-e a piacon azokat a réseket, amire éppen nagy kereslet van.

Milyen nehézségeik vannak azoknak, akik saját vállalkozást indítanának?
A karrierváltást is projektként kell kezelni. Tehát nagyon alaposan végig kell gondolni és számolni mindent. Például nagyon fontos az, hogy legyen egy rövid, közép, hosszú távú tervünk, ehhez pedig fel kell mérni, hogy a piacon milyen igények vannak. Kulcstényező a networking. Beszélni kell emberekkel, hogy jól fel tudjuk térképezni, mi az a termék, amit piacra akarok vinni, arra van-e kereslet. Emellett anyagi vonzata is van, hiszen, ha kikerülünk egy munkahelyről és saját vállalkozást indítunk, akkor végig kell számolni, hogy körülbelül milyen költségeim lesznek a következő egy évben. A legtöbb sikeres céget ugyanis évekig építik. Alaposan végig kell gondolni a családi körülményekkel együtt, mert már láttam sok olyan vállalkozót, aki a nehéz indulás után elvált. Fontos, hogy legyen egy jó társ mellettünk, akivel a vállalkozást indítjuk. Ez lehet családtag, feleség, vagy lehet egy volt kolléga, egy olyan ember, akiben megbízunk, és tudjuk, hogy a szakmai tudásával is támogathatja magát a céget.

Ha valaki nem saját céget alapítana karrierváltás gyanánt, hanem egyszerűen csak munkahelyváltáson, vagy pozícióváltáson, vagy akár egy szakmaváltáson gondolkodik, akkor mikor érdemes ezen érdemben gondolkodni, vagy akár lépni is?
- Ha valaki pályát módosít, mondjuk mérnökből pénzügyes lesz, vagy HR-esből marketinges, azért azt nagyon fontos tudni mindenkinek, hogy a magyar piac nagyon konzervatív, de szerintem az európai is. Vagyis, ha én például elvégzek egy pénzügyi számviteli főiskolát, és könyvelőként akarok dolgozni, akkor maximum pályakezdőként fogadnak engem, mert az én tudásom egy pályakezdőjének felel meg. Ráadásul ilyen esetben sokszor egy fiatalabbat fognak előnyben részesíteni, kivéve, ha nagyon-nagyon nagy az igény erre a szakmára. Ha viszont egy cégen belül valaki bizonyított, mondjuk kiváló mérnök volt, nagyon jó kommunikációs készsége van, nagyon szeretik a kollégák, és egy HR pozícióba szeretne átmenni, az sikeres lehet. Neki ugye van már egy előzetes referenciája a képességeiről, kompetenciáiról. Sokkal könnyebb először cégen belül pályát módosítani, és aztán utána másik céghez váltani az új szakmában.

Ha már tanulás, hogyan mérjük azt fel, hogy mi legyen az új szakma vagy pálya, hogyha a karrierváltásban gondolkodunk? Inkább azt nézzük meg, hogy mi a trend, vagy pedig piaci igények alapján, illetve képességeink, készségeink alapján döntsünk?
Meg kell nézni, hogy mi az, ami érdekel bennünket, mert egy pályamódosítás sok kihívással jár. Például ilyenkor érdemes visszanézni, és a karrierünkben összegyűjteni a sikereket, hogy ezekhez milyen személyes tulajdonságaink segítettek, mik azok az átvihető képességek, amit mondjuk egy másik munkakörben is kamatoztatni lehet. Meg kell nézni egyébként, hogy mi van a piacon, hogy van-e arra igény, amit én szeretnék csinálni. Ha valaki csak azért tanul ki egy szakmát, mert trendi, abban nagy eséllyel boldogtalan lesz.

Milyen jó konkrét példákat lát - például 45 éves kor felett karrierváltásra?
A 40-50 év közötti korosztály azért még gyakran vált munkahelyet. Magasabb fizetésért, jobb céghez megy, kicsit fordít a munkakörön, bővíti, mást is csinálhat. Az 55-60 év közötti munkavállalónak akkor könnyebb állást váltania, hogyha olyan végzettsége van, meg olyan tapasztalata van, amire a piacon van igény. Nagyon sokan egyébként 50 fölött indítanak kisebb céget, vagy elmennek tanácsadónak, és akkor vállalkozóként tanácsadói formában dolgoznak. Ez elég gyakori különösen a vezetőknél. Láttunk sok olyan példát, hogy valaki elment és például egy ökofarmot indított, mondjuk 50 pluszosan, és sikeres lett, bejött neki, mert éppen a biotermékekre nagy igény volt a piacon. A tapasztalatunk az, hogy a 45 év feletti korosztály, ha csak a szakértői területen dolgozik, kevésbé kockázatvállaló, mint mondjuk, aki egy vezető pozícióból megy el. Láttam olyat is, aki sikeres vállalatvezetőként tudott jól éttermet működtetni, mert piaci rést talált: egy olyan helyet, ahol sok turista megfordul, de nincs megfelelő szintű étterem.

Hol lehet segítő kezeket találni karrierváltáson gondolkodóknak vagy ha kritikus szakaszba érkeztünk?
A karrier-tanácsadó, vagy egy jó mentor is sokat tud segíteni. Lehet akár a családból is valaki, akár egy volt vezető, vagy kollégák körében talál valakit, aki már indított saját céget, vagy többször váltott karriert, és tud segíteni, de a karrierváltást mindenképpen alaposan érdemes megfontolni. Nagyon fontos, hogy projektszemléletben kezeljük, és mielőtt még bármit is teszünk, a szakmai meg személyes önismeret nagyon fontos. Ki kell tűzni a célt, hogy mi az, amit én szeretnék csinálni, piacot kell kutatni ahhoz, hogy egyáltalán van-e igény arra, amit én szeretnék a piacon elérni. Tehát nagyon sok információt kell gyűjteni.

Mi tekinthető sikeres karrierváltásnak? Van-e mérőszám?
Ezt mindenkinek magának kell tudnia. Érdemes rövid-, közép-, hosszú távon tervezni, és hogyha ezek a tervek bejönnek, akkor az sikeres. Tipikus mérce a fizetés, a pozíció, a szakmai elismertség, vállalkozás esetén a nyereség és a fejlődési pálya.

  • 2025.05.31Gazdasági teljesítmény mérése Napjaink controlling tevékenységének fontos része a tényadatokat szolgáltató számvitel, működését kiemelt szinten kell ismerni. A tanfolyam elvégzése után az elsajátított számviteli ismeretek segítségével a controlling által is használt mutatószámok könnyen értelmezhetőkké válnak.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.06.02Projektmenedzsment képzés A projektmenedzsment elméletének és gyakorlatának megismertetése a résztvevőkkel. A projektmenedzsment módszereinek begyakorlása példákon és esettanulmányokon keresztül. A résztvevők projektvezetési képességének fejlesztése és felkészítésük projektek önálló, sikeres lebonyolítására.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.06.04Lean vezetés - Lean coaching A KÉPZÉS CÉLJA: A Lean Management bevezetés támogatása. Olyan Lean szemléletű vezetők képzése, akik képesek lesznek eredményesen irányítani, támogatni a Lean menedzsment bevezetését saját szervezetüknél, és a gyakorlatban is eredményesen alkalmazzák a Lean szemléletű változáskezelési, coaching, kommunikációs, motivációs eszközöket.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.06.06Pénzügyi kimutatások elemzése A képzés során a résztvevők • megismerik és elsajátítják a beszámoló elemzés eszközeit és technikáit • képessé válnak egy vállalat vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetének komplex megítélésére a nyilvánosan elérhető pénzügyi beszámolók alapján • betekintést kapnak a vállalati beszámolók megértéséhez elengedhetetlen iparági elemzés eszközrendszerébe és technikáiba.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Így néz ki a munkahelyek jövője 2025-ben: kikre lesz a legkevésbé és leginkább szükség?

Kikre és milyen készségekre lesz leginkább és legkevésbé szükség a következő öt évben? Mely munkakörök növekednek a leggyorsabban? A... Teljes cikk

Felértékelődtek ezek a tulajdonságok az álláskeresőkben

A cégeknél fontosabb szempont lett, hogy az állásra pályázó jelölt legyen etikus és gyorsan tanuljon, legyen meg benne a fejlődési igény. A... Teljes cikk

Megmarad-e egyáltalán ez a szakma?

Lesz elég gyerek a szakképzésben, mi fog történni a hiányszakmákban, ki fogja megfelelő színvonalon oktatni a diákokat? Súlyos dilemmák előtt áll... Teljes cikk