Miért jó az aktív ülés?
Napjainkban rengetegen végeznek ülőmunkát, és sokan keresik azokat a lehetőségeket, melyekkel valamiképpen csökkenthetik az irodai vagy otthoni ülőmunka következtében kialakuló mozgásszervrendszeri panaszokat. Ehhez nyújthatnak segítséget például az aktív ülést elősegítő eszközök.

Melyek az aktív ülést elősegítő eszközök előnyei?
Az aktív ülést elősegítő eszközök lényege, hogy dinamikus ülést biztosítanak, vagyis statikus ülés helyett általuk olyan apró, egyensúlyt korrigáló, összehangolt mozdulatokat viszünk véghez folyamatosan, mely révén elérhető, hogy a test a lehető legjobb tartásban maradjon. Az aktív ülés során a törzsizmok, a medenceöv- és az alsó végtagi izmok erősödnek, ráadásul az ízületeket, a porckorongokat is kevesebb terhelés éri. Mindezek eredményeképp megelőzhetők és csökkenthetők az ülőmunka okozta derék- és hátfájdalmak.
Az ülőhelyzet megtartásához a test stabilizáló izmait folyamatos működésben tartó aktív ülést elősegítő eszközök a következők:
- az instabil ülőlapú székek, melyek fő tulajdonsága, hogy az ülőlap rögzítése nem stabil - az ülőlap és a támlap egymással folyamatosan változó szöget zár be
- a nagyméretű ülőlabdák, vagy más néven fitlabdák
- a tartásjavító ülőpárnák - ez a kis tárgy például észrevétlenül beilleszthető az irodai munkaállomás egységébe és nem is igényel nagy pénzbefektetést sem.
5 érv az aktív ülés mellett
1. A törzs-, a medence- és az alsó végtagi izomcsoportok állandó mozgáskényszerben vannak és koordináltan működnek.
2. Javul az izomtónus.
3. Alkalom nyílik arra, hogy rögzüljön a helyes test- és fejtartás.
4. A porckorongok, az ízületek tehermentesülnek.
5. Javul a vérkeringés, csökken a trombóziskészség.
Aktív ülés közben a koordinációs tevékenység észrevétlenül zajlik le. Előfordulhat izomláz az eszközök alkalmazásának elkezdésekor, amikor elkezdődik a passzív ülés során elgyengült izmok edzése.
Jóllehet az aktív ülést elősegítő eszközök arra sarkallják a felhasználót, hogy az üléshez szükséges egyensúlyi helyzetet folyamatos törzsizom-aktivitással érje el, ám fontos tudni, hogy ezeken az eszközökön is kivitelezhető a helytelen testtartás, a görnyedt pozíció. A vívmányok kétségtelenül hasznosak, de önmagukban nem nyújtanak instant megoldást minden hátpanaszunkra. Az aktív ülést elősegítő eszközök igen nagy segítségünkre lehetnek, de nekünk is dolgoznunk kell az egyenes testtartás fenntartásán, ezért lényeges, hogy mi magunk is tudatosan összpontosítsunk a helyes ülőpozícióra.
A testmozgás továbbra is fontos
Általánosságban elmondható, hogy az emberi test nem ülésre lett kitalálva, úgyhogy bármilyen remek eszközön is ülünk irodai munkavégzés során, akkor is ajánlott odafigyelnünk arra, hogy rendszeresen, lehetőség szerint óránként, szakítsuk meg a munkát, álljunk fel és sétáljunk. Mindemellett a heti többszöri testmozgást sem szabad elhanyagolni munka után, hogy izmainkat, ízületeinket és gerincünket karban tartsuk.
A cikk a Budai Egészségközpont gerincgyógyász szakorvosainak közreműködésével készült.