Miért veszélyes a béremelés?
Bármennyire is furcsán hangzik, egy friss amerikai kutatás eredménye szerint a fizetésemelés megnehezíti, hogy nyugdíjasként munkás éveinkhez hasonló színvonalon éljünk. Még akkor is, ha szorgos megtakarítók vagyunk. Ennek oka, hogy a legtöbben béremelésüket nem igazítják nyugdíjterveikhez, hanem a növekményt elköltik. A tanács: az emelés bizonyos százalékát is tegyük félre.
Az elemző cég két alapszabályt fogalmaz meg:
- Az emelésből is valamekkora részt félre kell tenni.
- Minél közelebb állunk a nyugdíjhoz, annál nagyobb arányt.
A kutatók három megtakarítási stratégiát elemeztek a fizetésemelés kezelésére.
1. A nyugdíjba vonulásig hátralévő évek számának kétszeresét költsd el százalékban, a többit takarítsd meg. Tehát ha 10 év múlva mész nyugdíjba, akkor 20 százalékot költs el az emelésből, 80 százalékot tegyél félre (ez nettó 50 ezer forintos béremelésnél havi 40 ezer forint nyugdíjra). Huszonéveseknek 20 százalék körüli megtakarítást jelent (az előző példánál 10 ezer forint)
2.Az életkorod számát tedd félre százalékban (50 évesen 50 százalékot)
3.Legalább az emelés 33 százalékát takarísd meg
Összességében az 1. stratégia bizonyult a legsikeresebbnek minden korcsoportban. Fiataloknál a 2. stratégia lehet jó alternatíva 45 éves korukig. A Morningstar tanácsadói hangsúlyozzák, hogy ezek csak hüvelykujj-szabályok, pontos százalékokat az egyéni helyzethez kell igazítani.
Érdemes megjegyezni, hogy a fenti kalkuláció azokra vonatkozik, akik eddig is terv szerint spóroltak nyugdíjas éveikre különféle nyugdíj-előtakarékossági konstrukciókkal.
Mi az előnye ennek a megközelítésnek? A Morningstar viselkedéskutatója kiemelte, ez nem arra koncentrál, hogy mennyit kellene spórolni számszerűen, hanem arra, hogy mekkora rész használható fel bűntudat nélkül.
Mit tegyenek azok, akik még nem tartanak itt? A szakértők megjegyzik, hogy a legnehezebb lépés a spórolásba belefogni, ezen belül is a rendszeres megtakarításba. Bármennyire is alacsony a havi bevételed, akkor is próbálj meg valamennyit félretenni. Minél később startolsz a nyugdíj-megtakarítással, annál nehezebb lesz elkezdeni. Első lépésként érdemes alaposan áttekinteni havi kiadásaidat és megnézni, mi az a tétel, ami a legkevésbé fáj, ami a legkönnyebben átcsoportosítható. Ha ezt sikerül megtakarítássá tenni, már előreléptél.
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Évről évre több ezer közalkalmazotti jogviszonyban dolgozó nő szeretné idő előtt igénybe venni a Nők40 nyugdíjat, ám gyakran bizonytalanok a... Teljes cikk
Nagy horderejű változásról döntött az Országgyűlés az önkéntes egészségpénztárak kapcsán: a jogszabályváltozás értelmében a megszűnik az... Teljes cikk
2023-ban az EU-ban élő 50–74 éves öregségi nyugdíjasok 10,2%-a dolgozott, közülük 57% részmunkaidőben. A részmunkaidős foglalkoztatás a... Teljes cikk
- Meddig lehet majd beváltani a nyugdíjasok 30 ezres utalványát? 1 hete
- 55 évesen nyugdíj? A kormány a nehéz fizikai munkát végzőknek kedvezne 1 hete
- Trükközés a tanári fizetésekkel? – a szakszervezet szerint erről nem volt szó 2 hete
- Ezekben az európai országokban a legnagyobb a nyugdíjas szegénység 2 hete
- Akik nyugdíj mellett is dolgoznak: brutális különbségek az EU-ban 3 hete
- Miért a nyugdíjasokon spórol a kormány? 3 hete
- Csökkentheti-e a segély, a gyed vagy a gyes a nyugdíjat? Itt a válasz 3 hete
- 800 ezer magyar nyugdíjas a létminimum alatt él 4 hete
- Az öregségi nyugdíjban részesülők teljes ellátásának átlag- és mediánösszege - grafikon 1 hónapja
- Felszólították a németeket: dolgozzanak többet és hatékonyabban 1 hónapja
- Csökken a népesség, nő a nyomás - sokan későn kezdenek el a nyugdíjra félretenni 1 hónapja