Migrációs stratégia a kulcs az agyelszívás ellen
Miközben a hazai vállalatok kilenc százaléka küzd munkaerőhiánnyal, s külföldről - főként Szlovákiából, Romániából - kénytelen szakképzetteket toborozni, a magyarok egyre jobban a régi uniós tagállamok felé kacsingatnak. Egyre sürgetőbb tehát egy ésszerű és hatékony migrációs stratégia kidolgozása.
Éves szinten 27 ezer magyar talál munkát külföldön, ami nemcsak a szlovák számokhoz képest elenyésző, hanem a lengyel (324 000), a román (202 000), illetve a bolgár (82 000 fő) kivándorláshoz képest is. Ráadásul a munkaügyi tárca és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elemzése szerint itthon mintegy 18 ezer munkahely vár tartósan (egy éven túl) gazdára, főleg a feldolgozóipar, a pénzügyi szolgáltatások és az építőipar területén. Való igaz, a hét százalék körül ingadozó munkanélküliségi rátánk mellett bőven volna kivel betölteni az állásokat, csakhogy a munkaügyi központoknál regisztrált álláskeresők képzettsége nem azonos a hiányszakmákéval, a mobilitási nehézségekről nem is szólva - tulajdonképpen ez utóbbi miatt sem akar annyi magyar külföldön szerencsét próbálni.
Az ÁFSZ legfrissebb külföldi állásajánlatai alapján Angliába épp projekt- és tervezőmérnököket, műszaki beszerzőket, mennyiségellenőröket, teherautó-sofőröket várnak Magyarországról, Írországba pedig lovaskocsi-hajtókat, illetőleg Finnországba hegesztőket és művezetőnek mérnököket keresnek. A gond az, hogy itthon pont ezen szakmákra volna a legnagyobb az igény. A szakmunka presztízsének visszaállításához, a hiányszakmákban végzettséget szerző - főleg diplomás - pályakezdők megtartásához, és a már külföldön dolgozó tehetségek visszacsábításához kellene tudatos koncepció - jelezte a Világgazdaságnak Csaposs Noémi, a Személyzeti Tanácsadók Magyarországi Szövetségének elnöke. Elmondása alapján Magyarországon már nem elég munkahelyet teremteni, kizárólag jobb munkakörülményekkel, vállalati gondoskodással van esély arra, hogy az idegenben dolgozó hazai szakemberek, illetve a külföldi munkavállalók számára vonzó legyen a magyar álláspiac.
Egy migrációs stratégiára volna szükség - állítja Pellényi Gábor, az ICEG Európai Központjának tudományos munkatársa, elvégre az agyelszívás folyamata veszélyes, a kivándorolt magyar szakemberek visszacsábítása fontos gazdasági érdek. Csaposs Noémi szerint több kutatás-fejlesztést ösztönző támogatásra lenne szükség, s valamilyen tömegkommunikációs felületet is biztosítani kéne arra, hogy a külföldön élő tehetségek értesülhessenek az értékes fejlesztői állásokról. Ehhez azonban megkerülhetetlen a hazatérés hátterének biztosítása. Pellényi Gábor szerint érdemes vigyázó szemünket Lengyelországra vetni, ott ugyanis nemrégiben kifejezetten erre a célra dolgoztak ki kormányprogramot lakásvásárlási támogatás keretében.
Világgazdaság
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
A magyar cégek összességében kismértékű létszámnövekedést terveznek 2025 harmadik negyedévére: ebben az időszakban a hazai munkáltatók 28... Teljes cikk
Izland forradalmi lépést tett: a négynapos munkahét nemcsak megvalósult, hanem társadalmi és gazdasági sikertörténetté vált. A 36 órás hét ma... Teljes cikk
A vállalati juttatások világában egyre nagyobb teret nyernek azok a megoldások, amelyek egyszerre támogatják a munkavállalók jólétét és segítik a... Teljes cikk
- Kiszámolták, milyen hatással voltak a hazai gazdaságra az uniós pénzek 2 hónapja
- 700 fős leépítés a japán Sumitomo romániai leányvállalatánál 2 hónapja
- 75 ember indult el úgy reggel munkába, hogy már soha nem tért haza 2 hónapja
- Orbán Viktor szerint milliószám jönnek majd az ukrán munkások 2 hónapja
- Félmilliárd forintos uniós támogatásból kapnak képzéseket az érdekképviseleti tagok 3 hónapja
- Visszakapják a túlórapénzt a fegyveres testületek alkalmazottai 5 hónapja
- Csaknem 1300 dolgozó veszíti el munkáját a szomszédunkban 5 hónapja
- Bezárja romániai gyárát az egyik autóipari cég - 400 emberről van szó 5 hónapja
- Fogy a munkaképes korú lakosság - nagy a nyomás az uniós munkaerőpiacokon 6 hónapja
- Kötelező személyesen megjelenni a munkahelyen - Donald Trump aláírta első elnöki rendeleteit 6 hónapja
- Rendőrök tüntetnek Romániában 6 hónapja