kapubanner for mobile
Megjelent: 1 hete

Munkába járás költségtérítése 2025

Az elmúlt években jelentős változások történtek a munkába járás költségtérítésének szabályozásában. Az új, vármegyebérletekre vonatkozó előírások még több lehetőséget nyújtanak a munkavállalóknak. Tekintsük át a legfontosabb tudnivalókat a 2025-ös évre vonatkozóan.

Sok munkavállaló hosszabb távolságot tesz meg a munkahelyére, akár tömegközlekedéssel, akár gépjárművel. Az autóval közlekedő munkavállalók számára az üzemanyagárak emelkedése és az egyéb költségek növekedése jelentős terhet jelenthet, akár több tízezer forintos többletkiadást is okozva. Ezért természetes, hogy a dolgozónak nem kell saját zsebből fedeznie az utazás költségeit, a munkáltatónak kompenzálnia kell azokat a kiadásokat, amelyek indokoltan merülnek fel a munkaviszonnyal kapcsolatban.

A munkába járás költségeinek térítése elsősorban a 39/2010. (II. 26.) Korm. rendelet keretein belül van szabályozva, amely a munkába járással kapcsolatos utazási költségekről szól. Ezen kívül a Munka törvénykönyve és más, adózással összefüggő jogszabályok is tartalmaznak előírásokat ezzel kapcsolatban, de a legfőbb irányadó jogszabály a már említett 39/2010. számú rendelet, míg az adózási vonzatról pedig az Szja törvény (1995. évi CXVII. törvény 25. §) rendelkezik.

A munkába járás költségeinek megtérítése

A munkáltatóknak két lehetősége van a munkavállalók munkába járási költségeinek megtérítésére. Az egyik a közösségi közlekedés (vonat, busz stb.) bérleteinek vagy menetjegyeinek megtérítése, a másik pedig a saját gépkocsival történő munkába járás esetén a megtett kilométerek alapján történő költségtérítés. Mindkét esetben léteznek pontos szabályok és korlátok, amelyeket a munkáltatónak és a munkavállalónak is ismernie kell.

Munkába járás: a közigazgatási határon kívülről a lakóhely vagy tartózkodási hely, valamint a munkavégzés helye között munkavégzési célból történő helyközi (távolsági) utazással, illetve átutazás céljából helyi közösségi közlekedéssel megvalósuló napi munkába járás és hazautazás,

valamint: a közigazgatási határon belül, a lakóhely vagy tartózkodási hely, valamint a munkavégzés helye között munkavégzési célból történő napi munkába járás és hazautazás is, amennyiben a munkavállaló a munkavégzés helyét - annak földrajzi elhelyezkedése miatt - sem helyi, sem helyközi közösségi közlekedéssel nem tudja elérni, vagy olyan helyi közösségi közlekedési eszközzel tudja elérni, amelynek közlekedési útvonalát kifejezetten a település külterületén lévő munkáltató elérhetőségének biztosítása miatt létesítették, vagy módosították.

Munkába járásnak számít a hazautazás is, vagyis a munkahelyről legfeljebb hetente egyszer a lakóhelyre történő oda- és visszautazás. Ehhez a munkavállalónak nyilatkoznia kell lakó ill. tartózkodási helyéről, és hogy onnan jár-e munkába.



A munkáltatónak nem kell megtérítenie a költséget, ha a munkavállalóinak lakóhelyük (tartózkodási helyük) és a munkahelyük között történő oda-vissza utazását csoportos személyszállítás útján oldja meg.

Autóval való költségtérítés:

Amikor a munkavállaló saját kocsijával jár munkába, a kilométerenként adható 30 forintos költségtérítés 60%-át, azaz legalább 18 forintot kötelezően meg kell térítenie. A munkába járás költségeit a munkáltató adómentesen, kilométerenként legfeljebb 30 forintig térítheti meg. Nem túlzottan gyakori, hogy a munkáltató ennél magasabb összeget fizetne, mivel a 30 forint feletti juttatás adókötelessé válik, és munkabérként kell adózni utána.

Közösségi közlekedés:

Amennyiben a munkavállaló országos vagy regionális autóbuszjáratról, belföldi vasút második kocsiosztályáról vagy egyéb tömegközlekedési eszközről (például HÉV) mutat be jegyet vagy bérletet a munkáltatónak, akkor a munkáltatónak törvényi kötelezettsége ezt megtéríteni.

A munkába járás miatt megvásárolt teljes árú vagy kedvezményes tömegközlekedési jegyek vagy bérletek összegének legalább 86%-át a munkavállaló visszaigényelheti a munkáltatójától. 2023 óta ráadásul az ország- és vármegyebérletek új elemként jelentkeznek a munkába járás és hazautazás költségtérítésében.

Hogyan számolhatja el a munkáltató a kedvezményes vármegye bérleteket?

1. Egy vármegyén belüli munkába járás: A munkáltató adómentesen megtérítheti a munkavállaló vármegyebérletének árát akár 100%-ban, ha az egy vármegyén belül utazik.
Ha a munkáltató az országbérlet árát fizeti ki, akkor a vármegyebérlet ára feletti rész adóköteles.
2. Legalább két szomszédos vármegyét érintő munkába járás: A munkáltató adómentesen térítheti meg az országbérlet árának akár 100%-át, ha a munkavállaló rendszeresen legalább két szomszédos vármegyében utazik.
3. Napi munkába járás és hazautazás együttes költségtérítése: Ha a munkavállaló napi munkába járásra és hétvégi hazautazásra is kap költségtérítést, a munkáltató adómentesen térítheti meg az országbérlet árát.

Ezek a szabályok biztosítják, hogy a munkavállalók igazságosan és átláthatóan kapják meg a munkába járás költségeinek térítését.

A munkába járás költségtérítésének szabályai általában kedvezőek a munkavállalók számára, különösen azok számára, akik több vármegyén át utaznak. A munkáltatóknak fontos, hogy tisztában legyenek az érvényes szabályokkal, hogy elkerüljék a félreértéseket és a felesleges költségeket.

  • 2024.10.10Pannon Munkajogi Akadémia Programunkat az on-line térben tervezzük megvalósítani, ezzel is támogatva a hatékony idő kihasználását. Előadás-sorozatunk célja, hogy egy-egy munkajogi területet részletesebben is bemutassunk, lehetőséget teremtve a joggyakorlat alkalmazásának megismerésére. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.10.112024.10.11– 12.12 Díjmentes Vezetői Egynapos programok Díjmentes Vezetői Egynapos programsorozatunkat a nagy érdeklődésre való tekintettel folytatjuk. Képzéseinken szemléletet, azonnal alkalmazható tudást adunk, módszereket és gyakorlatok próbálhatnak ki a résztvevők, mindezt teljesen díjmentesen. A nyílt programokat olyan vezetőknek, munkavállalóknak ajánljuk, akik szeretnék bővíteni tudásukat és látásmódjukat. A képzések különlegessége, hogy bármelyik téma vállalati képzés formájában is megvalósítható, melyre támogatás igényelhető a GINOP PLUSZ-3.2.1-21 pályázati alapból. Pályázati forródrót: +36 20 338 3808info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.11.13Mérlegen a hibrid munkavégzés - Trendek és vállalati jó gyakorlatok a távmunka új korszakában Az esemény célja, hogy összehozza a különböző iparágak vezetőit, legjobb vállalati gyakorlatait, hogy megosszák gondolataikat és megvitassák a rugalmas foglalkoztatás jövőjét és annak vállalati kultúrákra gyakorolt hatásait, úgy mint a távmunka transzformációja, új innovációk és a mesterséges intelligencia hatásai, munkavállalói preferenciák, jogi megoldások, hatékonysági kérdések távolról, valamint vezetői kihívások és vállalati stratégiák a hibrid munka világában.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.11.21Pannon HR Konferencia Debrecen Lehetőséget biztosítsunk a HR-es közösségnek, hogy megvitassák az aktuális kihívásokat, trendeket, valamint hogy szakmai újdonságokkal ismerkedhessenek meg. info button Részletek ticket button Jegyek