Nehezen tudják érvényesíteni érdekeiket a munkavállalók
Egyre kevesebb esélyük van a munkavállalóknak, hogy az érdekeiknek megfelelően módosítsák a munka törvénykönyvét. A munkajogi szakértő szerint a piaci viszonyok között a munkáltatói érdekcsoportok egyre nagyobb nyomást tudnak gyakorolni a döntéshozókra, a szakszervezeteknek pedig gyenge az érdekérvényesítő képességük.
A szabályozás a munkanélküli ellátás területén is átalakult, a munkavállalóra nem éppen kedvezően. Míg 1991-ben 720 napig folyósították a munkanélküli járadékot, addig most már csak 270 napig. Változott az összeg is: 16 éve a minimálbér háromszorosa volt a csúcs, most a legkisebb kereset 60 százalékának kétszerese. 1992-ben havonta 144 órát lehetett elrendelni túlmunkaként, most 200 órát, de ettől a kollektív szerződés akár 300 óráig el is térhet. Változtak a felmondási, illetve a betegszabadság kiadására vonatkozó szabályok is - hangzott el a Magyar Rádióban.
- 2026.04.23BGE Állásbörze SPÓROLJ IDŐT ÉS ENERGIÁT! Érd el a BGE összes karának hallgatóit egyetlen nap alatt!
Részletek
Jegyek
- 2026.05.08Benchmarking képzés A képzés során a résztvevők megismerik a benchmarking alkalmazásában rejlő lehetőségeket és konkrét gyakorlati példákon és feladatokon keresztül sajátíthatják el a benchmarking alkalmazásához szükséges legfontosabb ismereteket és készségeket, amiket azután a saját szervezetüknél is képesek lesznek alkalmazni.
Részletek
Jegyek
„Minden nap gyomorgörccsel mentem be a munkahelyemre”, mondta egy magyarországi áldozat, egy hat országot érintő, a munkahelyi szexuális zaklatást... Teljes cikk
Milyenek lesznek a munka világának mindennapjai egy bértranszparens országban? Ismét kölcsönvesszük korábbi főhősünk, Réka szemüvegét annak... Teljes cikk
A felmondás menete különbözik attól függően, hogy a munkavállaló vagy a munkáltató mond fel vagyis szünteti meg a munkaviszonyt. Összeszedtük a... Teljes cikk
- A dolgozók hangja süket fülekre talál? – elmaradt a párbeszéd a pártok és a szakszervezet között 6 napja
- 10 év tanulás kuka? Az AI hónapok alatt írta át egy mérnök karrierjét 7 napja
- A főnököd lehet, hogy már nem is ember? Íme a munka jövője 1 hete
- Work-life balance 1 hete
- Workation: a fiatalok már nem akarnak választani a munka és a nyaralás közt 2 hete
- Politikai nyomás a munkahelyen? Ezért válik a kampány veszélyessé a vezetőnek 2 hete
- A teljesítményértékelések 98%-a kudarc? Amit a HR-esek sem mernek kimondani 2 hete
- Elszabadult a szakemberhiány: ennyit kell várni egy mesterre 2026-ban 2 hete
- Vége a 9-5-nek? Így alakítja át ez a trend a magyar munkaerőpiacot 2 hete
- A súlyosan korlátozott dolgozók foglalkozásai a korlátozottság területe szerint - grafikon 2 hete
- Már nem a márkanév dönt: így választ munkahelyet a Z generáció 2 hete

Milyen tanulságokat rejt a HR számára egy extrém csapatépítő?