Megjelent: 6 éve

Nyugdíjas dolgozó után fizetnem kell-e tagdíjat?

Fizethet-e cég nyugdíjas dolgozója részére (után) magánynyugdíjpénztári tagdíjat? Ha igen, mennyit havonta?

mdr

Diákot rendelhet pár napra, hétre, de akár hónapokra is. Így annyi költsége merül fel, amennyit a feladat ellátása valóban megkíván.
DIÁKMUNKA - Mire jó? Megéri? Biztonságos? Kényelmes?


Dilemmák a diákmunkával kapcsolatban

A magánnyugdíjpénztári törvény (Mpt., 1997. évi LXXXII. törvény) 26.§-ának 2011. december 31. óta hatályos szövege szerint a tagdíjfizetés a tag önkéntes hozzájárulása (a tagdíj a pénztár szolgáltatásainak fedezetére, valamint a pénztárszervezet működtetésére a pénztártagok által önkéntesen vállalt, rendszeresen fizetett pénzbeli hozzájárulás).

A magánnyugdíjpénztári tag tagdíját a munkáltató még az aktív korú munkavállalói esetében sem támogatja, erre a munkáltatónak az önkéntes nyugdíjpénztári tagság esetében van módja, a cafeteria rendszer keretein belül.

A magánnyugdíjpénztári tag a nyugdíjkorhatára betöltésével (vagy egyébként a nyugdíjjogosultsága, pl. nők kedvezményes nyugdíja) megszerzésével jogosulttá válik a magánnyugdíjpénztár járadékszolgáltatására is. A járadékszolgáltatásra jogosult tag a társadalombiztosítási nyugdíj iránti igényével egyidejűleg vagy azt követően kérheti a magánnyugdíjpénztártól a nyugdíjszolgáltatás (járadék) folyósítását. Az Mpt. 30/A § 4. bekezdésében foglaltak figyelembe vételével a pénztártag a pénztári szolgáltatásra való jogosultsága igazolásakor a pénztártól kapható nyugdíjszolgáltatás mértékének ismeretében nyilatkozhat arról, hogy járadékszolgáltatást kíván igénybe venni, vagy a 100%-os társadalombiztosítási nyugellátás megállapítása érdekében vissza kíván lépni a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe.

Ha a tag nem nyilatkozik a nyugdíjkorhatár elérése (a nyugdíjjogosultság megszerzése) után, vagyis ha nem rendelkezik az egyéni számláján lévő összegről, akkor továbbra is a pénztár tagja marad, és a pénztár tagdíjfizetési rendelkezései rá nézve továbbra is érvényben maradnak (az öregségi nyugdíja azonban az erre vonatkozó képlet szerint kb. a 100%-os TB-nyugdíj 3/4-e lesz).

Aki válaszol:

Nyugdíjszakértő - Dr. Farkas András

Nyugdíjjal kapcsolatos kérdéseiket Dr.Farkas András, a NyugdíjGuru News alapító-főszerkesztője válaszolja meg. A budapesti ELTE jogi karán summa cum laude végzett jogász. Az elmúlt 22 évben több nagy biztosítótársaság és közvetítő cég felsővezetésének tagja, az élet- és nyugdíjbiztosítások szakértője. 2013 óta a Facebook NyugdíjGuruja több, mint 60 ezer követővel, 2015 óta a NyugdíjGuru News alapítója és szerzője.

Tisztelt Kérdezők!

Köszönjük, hogy megtisztelik portálunkat kérdéseikkel, viszont felhívjuk szíves figyelmüket, hogy mielőtt feltenné kérdését, nézze át eddig megjelent cikkeinket és a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban, ehhez használják az oldalon található kereső funkciót, mert számos kérdést többször is megválaszoltunk. A jövőben szerkesztőségünk az azonos témában született kérdésekre a válaszadást szűri.

Kérdezze Ön is szakértőinket, írjon nekünk a [email protected] címre!

Kérjük tömören fogalmazza meg kérdését, (max. 500-600 karakterben), mert kapacitáshiány miatt hosszabb kérdésekre nem tudunk válaszolni. A tanácsadás általános jellegű, bért, szabadságot, nyugdíjat nem számítunk ki. Az információk tájékoztató jellegűek, nem minősülnek jogi tanácsnak.

Privát emailben nem áll módunkban tanácsot adni, válaszadásra csak cikk formájában kerülhet sor. A kérdezők személyes adatait, nevét, emailcímét nem jelentetjük meg, és a szerkesztés jogát fenntartjuk.

Szakértőink szabadidejükben válaszolnak a feltett kérdésekre, így a válaszadás időbe telhet. Kérjük türelmüket!

Cafeteriával, béren kívüli juttatásokkal kapcsolatban a szakértőnk Fata László.
Munkajogi kérdésekre Dr.Olajos-Kiss Rita és Dr. Andirkó Balázs István LL.M. ügyvéd válaszol.
Adózási, bérszámfejtési kérdésekben a PWC Magyarország ad választ.
A megváltozott munkaképességgel kapcsolatos kérdésekben Kappel Katalin munka-és szervezetpszichológus segít.
HR-esek szakmai kérdésekben Sipos Sándortól kapnak tanácsot.
Coachinggal kapcsolatos szakmai kérdésekben, motivációs, munkahelyi,karrierproblémákkal kapcsolatban Ábri Judit válaszol.
Elbocsátással, outplacementtel kapcsolatos kérdéseiket Hadas Hajdu Helgának tehetik fel
Nyugdíjjal kapcsolatos kérdéseiket Cserép Zoltán öngondoskodási szakértő válaszolja meg.
Társadalombiztosítással kapcsolatos kérdéseiket Mányi Julianna válaszolja meg.
Employer brandinggel kapcsolatban Kádár Balázstól kérdezhet.
Diákmunka kérdésekre Szerepi Bálint válaszol.
HR Szoftverekkel, felhővel kapcsolatban Beck Zsolt ad választ.

  • 2023.06.06Napi, heti pihenőidő és az új visszaélés-bejelentési törvény A workshop második felében azzal foglalkozunk, hogy az Európai Unió Bírósága 2023. márciusában egy magyar ügy kapcsán kimondta, hogy a heti és a napi pihenőidőt elkülönítve kell kiadni. Ez a magyar „általános munkarend” alapulvételével azt jelenti, hogy a szombati és vasárnapi naptári napokra eső heti két pihenőnap előtt kell kiadni a 11 órás napi pihenőidőt, tehát péntek 13.00 óra után munka már nem végezhető. Részletek Jegyek
  • 2023.06.27IFRS Halasztott adó képzés Élő, interaktív, online képzés a nemzetközi beszámolókészítési elvek szerint az adózás számviteli kezeléséről. Fő cél: - a halasztott adó fogalmának megismertetése: mitől halasztott? - a halasztott adó elszámolásának célja és jelentősége - a számítás esetei és gyakorlati példákon keresztüli bemutatása. Részletek Jegyek
További cikkek
Hogyan mentesíthetnek közalkalmazottként munkából nyugdíjba vonulás esetén?

Rugalmasan gondolkodó önkormányzatnál vagyok közalkalmazott (33 év). Ez év December 27-én töltöm be a 65 évet. December 28-án nyugdíjas akarok... Teljes cikk

Hogyan tudom igazolni nők 40-hez a szakközépiskolai nyári gyakorlatot?

A nők 40 szolgálati időhöz elvileg beleszámít a középiskolai nyári gyakorlat. Amennyiben megszűnt a gyár ahol 1979-ben nyáron gyakorlaton voltam,... Teljes cikk

Korkedvezményes nyugdíjasként nem jár jubileumi jutalom?

2023. februárban mehetnék nyugdíjba, de sugárveszélyes munkahelyen dolgozom egészségügyben, így 7 év korkedvezményre vagyok jogosult. Azt mondták... Teljes cikk