SZMM összefoglaló: csoportos létszámleépítések 2008-ban
A munkáltatók 2008-ban országosan mintegy ötezerrel kisebb létszámú csoportos elbocsátást jelentettek be, mint egy évvel korábban - derül ki az Országos Érdekegyeztető Tanács számára a Szociális és Munkaügyi Minisztérium (SZMM) által készített összefoglalóból.
A tájékoztató szerint a közép- és nyugat-dunántúli régióban jelentek meg legélesebben a pénzügyi folyamatok kedvezőtlen foglalkoztatási hatásai, hiszen itt koncentrálódnak legnagyobb számban a külföldi érdekeltségű multinacionális vállalkozások.
A 2008 utolsó negyedévében tett csoportos létszám-leépítési bejelentések kétharmada a feldolgozóipari munkahelyek megszűnését érintette, míg az elbocsátások mintegy 10 százalékára az építőiparban, további 7 százalékára pedig a mezőgazdaságban kerül sor - olvasható a honlapon.
Az SZMM adatai szerint négy nemzetgazdasági ágban koncentrálódtak a leépítések: a feldolgozóiparban 4.700-al, a mezőgazdaságban 600-al, a bányászatban 360-al, a pénzügyi szektorban, valamint a gazdasági szolgáltatások ágban együtt pedig 260-al több munkahely megszűnését jelentették a cégek 2008 utolsó három hónapjában, mint egy évvel korábban.
Míg 2007-ben a cégek közel azonos arányban három okot jelöltek meg az elbocsátások indokaként (belföldi kereslet csökkenése, szervezeti átalakulás, finanszírozási problémák), addig 2008 utolsó három hónapjában a tervezett elbocsátások közel felét a külföldi kereslet visszaesésével indokolták a gazdasági szervezetek. Ez az arány a Közép-Dunántúlon, ahol az elbocsátások jelentős része koncentrálódott, meghaladja a 70 százalékot - áll a közleményben.
Az SZMM jelentése kitér a foglalkoztatási szerkezet iskolai végzettséggel kapcsolatos változásaira is. Kiemelik, hogy miközben 32 ezerrel nőtt a főiskolát, és 30 ezerrel az egyetemet végzett foglalkoztatottak száma, addig a többi iskolai végzettségi csoportban mérséklődött a foglalkoztatás. Ez egyértelműen a képzés jelentőségére hívja fel a figyelmet - húzzák alá.
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
A magyar cégek összességében kismértékű létszámnövekedést terveznek 2025 harmadik negyedévére: ebben az időszakban a hazai munkáltatók 28... Teljes cikk
Izland forradalmi lépést tett: a négynapos munkahét nemcsak megvalósult, hanem társadalmi és gazdasági sikertörténetté vált. A 36 órás hét ma... Teljes cikk
A vállalati juttatások világában egyre nagyobb teret nyernek azok a megoldások, amelyek egyszerre támogatják a munkavállalók jólétét és segítik a... Teljes cikk
- Kalauzok nélkül: a MÁV teszteli, hogy bizonyos járatok jegyvizsgáló nélkül közlekedjenek 1 éve
- Jön a hatnapos munkahét, de csak a felsővezetőknek 1 éve
- Csoportos létszámleépítések Magyarországon 2 éve
- Több fizetés az érzelmi munkáért - miért ne valósulhatna meg? 2 éve
- Több száz embert küldhet el a Magyar Bankholding 2 éve
- Hiába a válság, növekedésre számítanak a cégek 2 éve
- A csoportos létszámleépítések számának alakulása hazánkban 2 éve
- Csoportos létszámleépítések Magyarországon 2021 és 2023 között 2 éve
- Felmérés: a hazai vállalkozások 98 százaléka számít működését akadályozó tényező megjelenésére 2 éve
- Magyar Posta: Mégsem lesz csoportos leépítés 2 éve
- Rég nem voltak ilyen pesszimisták a cégvezetők, de 60 százalékuk nem tervez leépítést a következő egy évben 2 éve