Legfontosabb az önismeret
Körbenéztünk, hogy a döntés előtt álló tanulók honnan kaphatnak még segítséget pályaválasztásukhoz. Elsőként a Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálathoz fordultunk, amely rendelkezik külön pályaválasztási tanácsadó tagintézménnyel, iskolai órákon és személyes tanácsadáson keresztül segítik a választás előtt állókat. Az intézmény tanácsadó szakpszichológusa Gebauer Ferenc elmondta a széleskörű ismeretszerzés, a családi hagyományok és a személyes tapasztalatok fontosságát a pályaválasztásban. Mint mondta, az orientáció esetében a legfontosabb a megfelelő önismeret, amellyel mindenki a tényleges jelleméhez, karakteréhez megfelelő munkát tudja választani, amiben hosszútávon is elégedett tud lenni. A szakszolgálatnál elsősorban a problémamegoldást befolyásoló készségek, mint a önismeret, döntési képesség, tájékozottság, motiváltság terén igyekeznek fejleszteni a diákokat. A hozzájuk fordulókkal önismereti teszteket töltenek ki, amiket elemezve aztán a hozzájuk leginkább passzoló területek felé orientálódhatják a jelentkezőket.
Önismeretet vizsgáló tesztekettalálhatunk portáloknál is, ahol (ugyan nem ingyen) a másfél órás videós teszt kitöltése után megkaphatjuk a személyiségünkhöz valószínűleg leginkább passzoló pályákat.
Médiakép vs piaci igények
Érdemes még azt is megvizsgálni, milyen tényezők befolyásolják a fiatalokat a jelentkezéskor. Az egyik ilyen fontos befolyásoló az a kép, ami a médiában megjelenik a favorizált szakmákról, és komoly hatással van rájuk. Különösen nehéz kérdés, hogy a jelen helyzet ismeretében sem tudjuk megmondani, vajon az adott foglalkozásra szükség lesz-e 20-30 év múlva, és ha igen, milyen formában. Két oxfordi professzor állítása szerint olyan munkák, mint a telemarketing vagy a könyvtáros szakma automatizáltak lesznek a jövőben.
Megfigyelhető, hogy a diákok pályaválasztása nincs összhangban a piaci igényekkel, vagyis nem elsősorban az aktuálisan jól fizető hiányszakmákat célozzák meg (mérnök, informatikai szakember, szakmunka), noha ezeken a területeken jó eséllyel könnyen állást szerezhetnének. Erős befolyásoló tényező sok van: a megélhetés biztonsága, a lehetőség szerinti kötetlenség a munkában, sok szabadság és változatosság. A piac igényeinek hatékonyabb érvényesítésére a munkapiac igényeit ismerő "felnőttek" lehetnének képesek, vagyis a kormányzat és a munkáltatók, mégis minimális hatással vannak a fiatalokra Magyarországon, egyelőre a diák a saját feje után megy, vagy a családja igazgatja, amikor választania kell. Már, ha van önálló jövőképe és van körülötte család. A többiek pedig? Nekik nehezebben indul az élet az iskola után.
Cikkünk több oldalas! Lapozzon!
1. oldal - Továbbtanulás: hiányzik a pályaorientáció, döntenek a körülmények
2. oldal - Legfontosabb az önismeret