Fluktuációs tényező 1. – A bizonytalanság

Ebben a cikksorozatban a fluktuáció általam tapasztalt tényezőit szeretném bemutatni.
A cégben, ahol dolgozom, hatalmas a fluktuáció. Az elmúlt néhány hónapban 12-en mondtak fel, és tudok róla, hogy még továbbiak gondolkodnak rajta (nem egy óriási multicégről, hanem egy közepes méretű magyar vállalkozásról van szó). Volt köztük régóta ott dolgozó, de egészen friss, épphogy leszerződött vagy próbaidő alatt lévő is, valamint külsősként bedolgozó vállalkozó. Mi indítja el azt, hogy az emberek felmondjanak? Erről is szól ez a cikk, amely teljesen egészében saját tapasztalatokra és a kollégákkal történő beszélgetősekből leszűrt következtetésekre épül.
A bizonytalanság.
Egy dolgozó, de lehet az külsős vállalkozó, azt szereti, ha a helye, és ezáltal a csapat, cég, akinek dolgozik, biztos, és a bevétele stabil.
Kimondhatjuk, hogy a világ a Covid időszak óta bizonytalan hely. Soha azelőtt nem tapasztaltunk ilyen sebességű, világszintű, sosem látott változást. Egyik napról a másikra álltak le teljes ágazatok, majd indultak újra, majd álltak le megint. Később, miután a világ kilábalt belőle, berobbant egy brutális infláció, és a pénzünk (bevételünk, fizetésünk, tartalékunk) egyik hónapról a másikra jelentősen értéktelenebbé vált.
Az ember egy ilyen bizonytalan helyzetben elképesztően vágyik a biztosra, a stabilra. Legyen az párkapcsolat, baráti társaság, kollégák és munkahely. Ezek adják a biztos pontot a számára.
Ha egy munkavállaló bizonytalannak érzi a helyzetét, előbb-utóbb továbbáll.
És ez logikus is, ha megnézzük. Miért akarnánk, hogy egy vezető kénye-kedvének, aktuális lelkiállapotának legyünk kitéve? Ha valaki biztonságra, stabilitásra vágyik, kerüli azokat a dolgokat, amelyektől ezt nem kapja meg.
Nem csak a bevételre gondolok, mert sok embernek van a munkahelyén kívül is biztosított megélhetése, vagy legalábbis át tud vészelni egy hosszabb-rövidebb munka nélküli időszakot: egy másik családtag (házastárs, szülő) keresete, nyugdíj, egyéb járadék, komolyabb tartalék, másik, akár passzív bevételforrás stb. Hanem arra, hogy az ember szereti, ha egy adott cégben és tevékenységben gondolkodhat, azt erősíti, az jár a fejében, azt képviseli. Nem feltétlenül jó érzés, ha egyik nap a LIDL dolgozója vagyok, tudják rólam a barátaim, ismerőseim, netán céges logós autóval járok stb., majd a következő hónapban már a Sparé vagy épp semmilyen vállalaté.
Mitől érezheti valaki bizonytalannak a helyét?
1. A közvetlen környezetében dolgozókat küldenek el vagy mondanak fel.
2. Középvezetőket küldenek el vagy ők mondanak fel.
3. A vezető döntései általában véve kiszámíthatatlanok. Egyszer ezt dönti, máskor annak az ellenkezőjét.
4. Nincs (megnyugtató) kommunikáció a vezető részéről.
5. A vezető munkája szakmaiatlannak tűnik.
6. A vezető félelmet és bizonytalanságot generál: rendre elmondja, hogy a cég bajban van, nem elég a bevétel, esetleg a szó legszorosabb értelmében elmondja, hogy a te ittléted bizonytalan.
7. A cég nem megy jól.
8. A cég helyzete valamilyen okból kifolyólag bizonytalan.
9. A cégben látható, érezhető fejetlenség van.
Ez döbbenet, de hallottam olyan helyzetről egy kolléganőmtől, hogy odament hozzá a vezető (cégtulajdonos), és elmondta mintegy megjegyzésképpen, hogy nem tudja, hogy ő még meddig lesz a cégnél. Csak úgy elejtette ezt neki. Nem úgy, hogy be lett hívva a vezetői irodába, pontosan kifejtve, hogy mivel nincs esetleg megelégedve, vagy min kellene javítani és hogyan. Nos, az ilyen és ehhez hasonló, kevésbé szélsőséges esetek azt erősítik a dolgozóban, hogy keressen egy biztosabb helyet.
Tehát, ha nem szeretnéd, hogy felmondjanak a dolgozóid, első körben érd el azt, hogy biztonságban érezzék magukat nálad.
* * *
Amennyiben fent vagy LinkedInen, várlak szeretettel oldalamon:
https://www.linkedin.com/company/hurraallastkeresek