Hogyan kezeld megfelelően a digitális világot

A digitális világban eltöltött idő egyre komolyabb problémát okoz a szociális életünkben. Olyan kihatással van az életünkre, amire később lelkiismeret-furdalással és megbánással tekinthetünk majd vissza. És ez elsősorban a fiatalokra igaz. Nem szabad elfeledni, hogy a digitális világ is egy eszköz. Hogyan tudod ezt a világot megfelelően megközelíteni? Hogyan tudsz tudatosan dönteni a való világ és a digitális világ között? Ha kíváncsi vagy, akkor ez a téma neked szól!
A korábbi cikkemben kifejtettem az Azonnali Visszajelzés Függőséget, amiben jelenleg szerintem a fiatalok szenvednek. Az AVF-szindrómának okozója elsősorban a felgyorsult életünk. És ezért elsősorban a digitális világ felelős, amely lehetővé tette az a visszajelzési sebesség extrém felgyorsulását.
A digitális világban való időtöltésünk egyre komolyabb problémákat okoz(hat) a szociális életünkben. És nem utolsósorban olyan környezeti változásokat okoz(hat), amelyre később lelkiismeretfurdalással gondolunk vissza. Miről is beszélek pontosan? Ha ezek közül előfordult már veled valamelyik, akkor tudod, hogy miről van szó:
- Elmentél a barátaiddal egy pubba/étterembe, és mindenki a telefonját nyomkodta?
- Elmentél wc-re, és amire a legjobban figyeltél, hogy magaddal vidd a telefonod, hogy a toalett ideje alatt nyomkodd?
- Ha van „várakozási idő” vagy „köztes idő”, pl. ha vársz a buszra vagy valakire, akkor első dolgod, hogy megnyisd a telefonod és végig nézd a barátaid insta sztorijait?
- Észrevetted egy étteremben, hogy a melletted lévő párok, ahelyett, hogy egymással beszélgessenek, inkább mindketten a telefonjukat bújják?
Ha magadra ismertél, nem vagy egyedül. A Babson College MBA hallgatójaként gyakran találkozom ilyen és ehhez hasonló digitális kihívásokkal. Ássunk egy kicsit mélyebbre a témában.
Szenvedély
A telefon az új cigaretta? A legújabb szenvedély? Nemhiába kezdik felkapni a „digitális detox” táborokat mostanában. Az emberek fizetnek azért, hogy ne használhassanak elektronikus eszközöket.
Kettősség
És az így kialakuló kettősség az, ami a legviccesebb helyzeteket okozza. Egyik pillanatban arról beszélsz a barátaidnak, hogy milyen jó érzés a telefonod nélkül elvonulni, a másik pillanatban pedig végeláthatatlanul pörgeted a közösségi médiád falát.
Előnyök
Viszont a digitális világnak is megvannak a maga előnyei. Enélkül nem tudnál másodpercek alatt utalni pénzt, megrendelni egy szeretett könyvet a világ másik végéről, vagy éppen éjjel 11 órakor megmenteni magad az éhség szörnyűségeitől, mert elfelejtettél vacsorát beszerezni. De ennek köszönhető, hogy a szeretteiddel könnyebb a kapcsolattartás, vagy azonnal utánanézhetsz információknak. Képzeld el az életed Google Maps nélkül?! Én például nem tudom elképzelni a menyasszonyom és barátnője életét macskás képek nélkül.
Egy szó, mint száz, mint mindenhez, ehhez is jól jön egy rendszer, ami segít eldönteni, mikor mit érdemes használni. Digitális világ vagy analóg? Ez itt a kérdés. A következő részben be fogok mutatni pár módszert arra, hogyan lehet tudatosabban megközelíteni a digitális világot.
Hogyan kezeld a digitális világot?
Megismerhetsz 6 módszert, hogyan közelítsd meg a digitális világot. Kezdjünk is neki.
1. Dönts tudatosan az analóg és a digitális világ között
Vannak olyan tevékenységek, amiket kizárólag az analóg világban végzünk. Ilyen a testedzés, az étkezés, vagy éppen a szeretkezés.
Viszont vannak olyan feladatok, amik csak a digitális világra igazak: email írása, közösségi média használata például.
És vannak, amiket mind az analóg, mind a digitális világban meg tudsz valósítani: olvasás (újságpapír vagy hírportál), vásárlás vagy éppen a bankolás.
Hogy döntesz, mikor melyiket választod?
Chris Bailey ajánlott egy módszert, ami szerint meg tudod vizsgálni, melyik a legjobb számodra:
Ha a feladatot hatékonyan kell elvégezned, akkor a digitális világban tedd meg.
Ha a feladatot tartalmasan szeretnéd tölteni, akkor az analóg világban tedd meg.
Vegyük a könyvolvasást példaként először. Ha a célja a relaxálás, és hogy az olvasás tartalmas élményt adjon neked, akkor ezt tedd az analóg világban. Ha tudásra van szükséged, gyorsan meg akarsz tanulni valamit, vagy éppen utánajárni információknak, akkor a hatékonyság miatt válaszd a digitális világot.
De erre szintén jó példa a társasjáték. Célja, hogy tartalmasan töltsd az időt a barátokkal, így azt az analóg világban érdemes végezni.
Szemben a bankolással, vagy a nagy utazáshoz való tervezésre és a jegyek megvásárlására a digitális világ sokkal előnyösebb a hatékonyság miatt.
A jövőben gondold át, hogy az adott tevékenységednek mi a célja? Tartalmas vagy hatékony legyen? Dönts ennek megfelelően!
2. Adj visszajelzést magadnak, hogy miért lépsz be a digitális világba
Óriási különbség van aközött, hogy a digitális világba valamilyen okkal, céllal lépsz be, vagy azért, mert szeretnél éppen menekülni a való világ elől.
Ha legközelebb megnyitod a telefonod, akkor tedd fel magadnak a kérdést, hogy miért is lépek be a digitális birodalomba? Ha ezt azért teszed, mert egy specifikus ügyet szeretnél tudatosan elintézni, például írni a barátodnak, hogy mikor tudtok legközelebb találkozni, akkor rendben vagy.
Ha azért veszed elő, mert éppen menekülni akarsz a valóság elől, mert a komfortzónádat zavarja, ami történik, akkor problémák vannak.
Ha társaságban elhal egy téma, akkor azonnal nyúlsz a telefonért? Megnézed, hogy kaptál-e üzenetet? Vagy gyorsan kedvelsz 1-2 instaképet és megnézel pár instasztorit?
Ha legközelebb beszállsz a liftbe sok ember közé, ahelyett, hogy azonnal elővennéd a telefonod, nehogy másra kelljen nézned, inkább fogadd el a diszkomfort érzést. Ismerd fel ezeket az eseményeket! Ahelyett, hogy elmenekülnél, éld át és fogadd el a komfortzónán kívüli helyzetet. Nem is olyan rossz, mint gondolnád.
Ez az egyik legfontosabb tanács. Ezek az események érzéseket váltanak ki (félelem, diszkomfort érzés), ami a tipikus jele annak, hogy értékes pillanatok lehetnek és fejlődni fogsz tőle.
3. Értsd meg, hogy a digitális eszközök milyen értéket teremtenek számodra
A legjobb digitális eszközök azok, amik az analóg világban segítenek. Nézzük ennek a 3 fő irányát:
- a digitális világnak köszönhetően új lehetőségeid nyílnak: az Uber segítségével házhoz rendelhetsz azonnal egy autót, az Amazon segít neked új könyveket találni, az egészségügyi appok segítenek abban, hogy még egészségesebben élj.
- a digitális eszközök időt takarítanak meg neked: a TripAdvisor segítségével könnyen találhatsz jó éttermet a közelben vagy online bankolhatsz ahelyett, hogy be kéne menned egy fiókba.
- a digitális világ segít olyan kapcsolatok létesítésében és fenntartásában, amire amúgy nem lenne lehetőséged: a közösségi média segítségével nyomon követheted középiskolai osztálytársaid életét, vagy más városokban könnyebben tudsz új csoportokhoz csatlakozni, embereket megismerni.
Tedd fel a kérdést magadnak, hogy milyen digitális eszközöket használsz a legtöbbet? Miben és mennyire segítenek az analóg világban neked?
4. Figyelj oda a digitális impulzusaidra
A digitális világ ereje hihetetlen. Egyik része segítő kezet nyújt, ahogy fentebb is rámutattam, a másik része egyenesen arra lett kifejlesztve, hogy minél függőbbé tegyen, kiaknázva a biológiai igényeid, vágyaid, kihasználva a kíváncsiságod, az élvezet iránti igényed vagy éppen a közösségi elfogadás iránti vágyad. Figyelj oda ezekre a dolgokra, és próbáld meg csökkenteni.
Az, hogy melyek ezek az appok, weboldalak vagy szolgáltatások, elég könnyű felismerned. Mi az, amit ha (azt hiszed, hogy) van egy kis szabadidőd, leülsz, megnyitod a telefonod/bekapcsolód a géped és megnyitsz először?
Ezek azok az appok/weboldalak, amikor azon kapod magad, hogy csak bámulod a képernyőt, de nem tudod, hogy tulajdonképpen mit is csinálsz.
Hogy ennek milyen hatása van az életedre? Egyszerűen töröld le egy hónapra, és nézd meg, hogy mi történik veled? Milyen hátrány ér, ha nem használod? És ezt az időt, amit eddig a digitális világban töltötted, fordítsd az analóg világra: olvass el egy könyvet, kapcsolódj ki a barátaiddal, szeretteiddel. Észre fogod venni, hogy mennyire felszabadító érzés.
Ezt az applikációval legalább 8 napig csináld, mivel ennyi idő szükséges legalább ahhoz, hogy az agyad valóban megszüntesse az applikáció által okozott függőséget.
5. Vedd észre, hogy mikor veszi át a digitális világ az irányítást az életed felett
A valóság (analóg világ) tele van élménygazdag tapasztalattal: egy régi baráttal való időtöltés, testvéreinkkel, gyerekekkel és szülőkkel töltött feledhetetlen pillanatok, vagy éppen kulináris élmények.
Ezek azok a pillanatok, amikor késztetést érzel, hogy megosszd a digitális világban (facebookon, instán, snapchaten vagy éppen tiktokon, csak hogy párat mondjak) másokkal is. Megosztani, hogy előléptettek, hogy megtörtént az eljegyzés, vagy megszületett a gyereked. (Kedves tőled, hogy könnyebbé teszed barátaink számára, hogy jobban nyomon tudják követni életed történéseit.)
De van egy határ, amit nagyon könnyű átlépni. Ha naponta vagy éppen óránként posztolsz, akkor már a való világban úgy gondolkodsz, hogy ez a kép nagyon jó lenne Instagramra! Mikor barátaid 10-20 perceket várnak rád, hogy elkészüljön egy jó kép, amit feltölthetsz a közösségi médiára. Amikor azt nézed már, hogy hogyan készíts olyan képet, ami sok kedvelést fog kapni.
Ez a folyamat az, amikor a digitális világ kezdi átvenni az irányítást az életed felett. Ami meggátolja, hogy a való világban megélt élményeid teljes figyelemmel és tartalommal tudd megélni.
És a különleges élményeid pont attól azok, amik: különleges élmények. Ha ezeket nem tudod megélni, mert el vagy foglalva a digitális világban lévő preferenciáiddal, akkor azon fogod kapni magad, hogy az életed üres és tartalom nélküli.
Ne feledd: a digitális világ az életünket hatékonyabbá teszi, az analóg (való) világ tartalmasabbá.
6. Mentesítsd magad a digitális világ okozta lelkiismeret furdalástól
Ha tudod, hogy mit és miért csinálsz (mi a célja a digitális világban való időtöltésednek), akkor nem lesz lelkiismeret fordulásod, ha már órák óta bújod a macskás képeket vagy éppen elvesztél a youtube világában videóról videóra. Ha ennek éppen az a célja, hogy egy nehéz nap után kicsit kikapcsolj, akkor ez egy szórakoztató módja lehet. És lehet, hogy a sok macskás videó nézése okozta lelkiismeret fordulás az, ami miatt nem tudod kellően élvezni azokat a szupercuki állatokat. (Nemhiába a világ teljes internetforgalmának a két legnagyobb részét a szex és a macskás videók adják.) Na de térjünk vissza a tárgyra!
Ami még sokat segít, ha készítesz egy pontos listát, hogy miket szeretnél elintézni, mielőtt kinyitod a laptopod. Így pontosan fogod tudni, hogy mit és miért csinálsz a digitális világban!
Összefoglalás
Sajnos nagyon könnyen el lehet veszni a digitális világban. Az előnyei megkérdőjelezhetetlenek, viszont a függőség, amit okoz, olyan csendben történik, hogy észre sem veszed és az időd elveszett. Csak a üresség maradt utána. Ezért is szükséges tudatosan kezelni Minél elfoglaltabb vagy, annál jobban szükséged van a szellemi kikapcsolódásra. Észre kell venned, hogy ha a szellemi kikapcsolódást a digitális világban a semmittevéssel töltöd, nem a legjobb megoldás. Bár másféle "munkát" végzel, mégis az ezernyi információ és döntés (kedveljem-e a posztot vagy sem?) mégjobban le tudja terhelni az agyad úgy, hogy észre sem veszed. Erre ajánlok 12 elmetrükköt, hogyan tudsz kikapcsolódni.