logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Archívum
mobile logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
publikálva: 2020.07.29 - 5 éve
L-SOFT Zrt.

Fodor T. Gáborral beszélgettem a pihenőidőket érintő alkotmánybírósági döntésről

Hallottatok már a 2020 májusi alkotmánybírósági döntésről, amely a pihenőidőkkel kapcsolatos eddigi gyakorlatunkat érinti? – kérdezte néhány hete Fodor T. Gábor munkajogász egy beszélgetésünk során. A válaszom egyértelmű nem volt, így megállapodtunk arról, hogy beszélgetünk erről a döntésről, amely zavarba fog ejteni minden munkáltatót.

Az Alkotmánybíróság – egy egészségügyi ügyelettel kapcsolatos kúria döntés alkotmányossági felülvizsgálata során – megállapította, hogy az Alaptörvény XVIII. cikkének (4) pontját – amely alapján „minden munkavállalónak joga van a napi és heti pihenőidőhöz, valamint az éves fizetett szabadsághoz.” úgy kell érteni, hogy a napi és a heti pihenőidők külön „jogcímek”, amelyre a munkavállalónak külön-külön van jogosultsága, azok egy időben történő kiadása alkotmányellenes. 

 

Tomkó Gyöngyvér: Tudom, hogy nehéz lesz, de próbáld meg röviden összefoglalni, mi az alkotmánybírósági döntés lényege?

Fodor T. Gábor: Az Alkotmánybíróság azt mondta ki, hogy a napi és a heti pihenőidőt egy időben nem lehet kiadni. Ezt az Alkotmánybíróság az Alaptörvény azon rendelkezésére alapozta, amely szerint a munkavállalót napi és heti pihenőidő illeti meg. Ez az Alkotmánybíróság szerint azt jelenti, hogy ezek az idők a munkavállalót külön illetik meg. Megjegyzem, hogy ez sehol Európában nincs így, még a magyar joghoz képest munkavállalóbarát uniós jogban sem.

 

Tomkó Gyöngyvér: Segítsünk a bérügyviteli, HR szakembereknek értelmezni ezt a döntést, és következményeit. Mondj kérlek egy tipikus példát arra, hogy miért összeegyeztethetetlen az alkotmánybírósági döntés a jelenlegi foglalkoztatói gyakorlattal?

Fodor T. Gábor: Amennyiben a munkanapok hétfő és péntek közé esnek, a két pihenőnap pedig egybeesik a szombat és a vasárnap naptári napjaival, úgy a határozat alapján a pénteki, nyolc órás munkanapnak hajnali négy óra negyvenkor kellene kezdődnie, hiszen egyedül így biztosítható, hogy a napi tizenegy órás pihenőidő a szombati pihenőnap 0.00 órás kezdete előtt kiadásra kerüljön.

Továbbá, ha a munkáltató a munkavállaló számára a heti pihenőidőben vagy pihenőnapokon rendkívüli munkát rendel el, úgy ezt követően – figyelemmel az alkotmánybírósági döntésre – nem lehet egyszerre napi és heti pihenőidőt is kiadni. Így a napi pihenőidőt csak a heti pihenőidő végét követően lehet kiadni, de ez azzal jár, hogy amennyiben a munkáltató a naptári napokkal egyezően állapította meg a pihenőnapokat, úgy a munkavállaló hétfőn 11 órakor állhatna először munkába, a korábban közölt munkaidő-beosztás tartalmától függetlenül!

Még rosszabb a helyzet, ha a munkáltató – az Mt. 87. §-a alapján – „eltolta” a munkanap kezdetét. Ebben az esetben ugyanis – a heti pihenőidőben történt munkavégzést követően -, amennyiben pl. a heti pihenőidő hétfő reggel hatkor ért véget, munkavégzésre csak a napi pihenőidő lejártát követően – ha 11 órával számolunk, akkor délután öttől – kerülhetne sor, a munkaidőbeosztástól függetlenül.

....

 

A döntés hogyan befolyásolhatja a munkáltatók gyakorlatát?  Számíthatunk bírságra? ... A válaszokat, a teljes cikket az L-SOFT honlapján találod, a folytatásért kattints!

Címkék:
L-SOFT Zrt.

Az L-Soft Zrt. teljes egészében magyar tulajdonú cég. Jelentős számú közép- és nagyvállalati referenciával, több évtizedes gyakorlattal rendelkezik Piramis™ HR szoftverek fejlesztése és több, mint 20 éves gyakorlattal a kiszervezett jövedelem-elszámolási, valamint az IT hoszting szolgáltatások területén.

A szerző összes bejegyzése
Bejegyzések, amik még érdekelhetnek
2025-06-30 07:46:15
KvantHumanisztika Kurzus 2
2025-06-27 22:06:40
Belülről nem megy? Mit tud az Interim HR, amit más nem?
2025-06-26 11:21:13
Haladékot kapnak a cégek az ESG követelések teljesítésére
HRinformatika a HRnek

Legyen könnyebb egy HRinformatikai döntéselőkészítés. www.lsoft.hu

A blog összes bejegyzése
Hirdetés
A szerkesztő ajánlja
  • 2024-04-02 16:03:10 | Kaló István

    Informatikusok Magyarországon: Alkalmazott vagy Vállalkozó? - Fókuszban az IT Contracting

Cimkefelhő
hr coaching álláskeresés karrier e-learning vezetés motiváció munkavállaló állásinterjú vezető munkáltató toborzas állás elearning Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda önéletrajz Scotwork tárgyalás Munka Törvénykönyve tárgyalástechnika stressz munka coach Dr. Kocsis Ildikó Linkedin felmondás képzés scotwork kiválasztás szervezetfejlesztés vezetőfejlesztés változás érthető jog tippek online tanulás tanulás szabadság profitárgyaló önismeret siker tárgyalásikészség-fejlesztás
Widget Image

Főszerkesztő: Karácsony Zoltán

E-mail : zoltan.karacsony kukac hrportal.hu

Felelős kiadó: Markovics András

A HR Blog.hu kiadója a HR Portal.hu

A szerkesztőség címe: 1135 Budapest, Petneházy u. 55. I./7.

Telefon: +36 (1) 781 75 96

Gépház

Blogger bejelentkezés

Blogger regisztráció

Adatvédelem

Kiadónk további kiadványai

hrportal.hu

munkaugyi.hu

hrclub.hu

allasportal.hu

edenkert.hu

haziallat.hu