A rettegett AC – Az Assessment Centerről
A híresztelésekkel ellentétben fel lehet készülni az AC-re. Mit figyelnek, mire készülj, hogyan lehetsz sikeres?
Folytatván az állásinterjún felmerülő szituációs gyakorlatok témáját, ma az AC, azaz Assessment Centerről (magyarul "Értékelő Központ"-ról) írok.
Ez gyakorlatilag egy többórás, akár félnapos vagy egynapos, kétnapos, csoportos, szituációs feladatokkal teletűzdelt állásinterjú, amit egy értékelő bizottság néz végig. A bizottság tagjai szakmai vezetők, HR-esekl és esetleg külső tanácsadók. Mivel a cégeknek is drága egy ilyen rendezvény, igyekeznek nagyon jól csinálni.
Ennek ellenére véleményem szerint az AC-nek sok hátránya van munkáltatókra és álláskeresőkre tekintettel egyaránt, pl. hogy drága és időigényes, de most lépjünk túl ezeken, és lássuk, jelöltként milyen lehetőségeket rejt
Az AC részei lehetnek:
- Munkaszimulációs feladatok (in-tray exercises néven érdemes rákeresni, a múltheti posztban adminisztrációs feladatokra tértem ki ezekből) - Szituációs feladatok, szerepjátékok - Esettanulmányok egyéni/közös megoldása - Képességtesztek (szakmai tesztek) - Pszichometrikus tesztek (részletek itt) - Kompetencia-alapú interjú (pl. alkalmazkodóképesség, kommunikációs képességek, konfliktuskezelés, megfelelőségi készségek – ez utóbbi a cégkultúra és a munkamenet elfogadását jelenti itt) - ritkán közös ebéd vagy vacsora, ahol a cég vendége vagy (egésznapos foglalkozásokon többnyire svédasztal van)
Amit itt figyelnek: gyorsaság, hatékonyság, problémamegoldó képesség, koncentrálóképesség, rugalmasság, memória, tanulékonyság, szociális készségek.
Amikor egy jelölt utána akar nézni, hogyan készüljön fel rá, akkor a legtöbb állásportál szokásosan hasznavehetetlen cikke arról szól, hogy nem lehet rá készülni, add magadat. Igen, add magadat, de készülni lehet, és kell is rá.
Az AC legrosszabb tulajdonsága, hogy nyílt versenyhelyzetben lévő jelöltek között vár el együttműködést, amit ráadásul még kívülről árgus szemekkel figyelnek is. Erre pedig igenis készülni kell, mert nem hétköznapi helyzet.
Lelkiekben és soft skillekben
Az első, amit el kell döntened, hogy nem versengeni mész oda, hanem megkapni az állást. Egyszerre 6-8 pályázót szokás tesztelni, így óhatatlanul ki fog alakulni valamiféle taktikai harc. A legjobb taktika, ha a saját teljesítményedre koncentrálsz, a többiekét nem kezded el értékelni (még magadban sem, nemhogy fennhangon!), akadályozni. Rivalizálásba, versengésbe ne menj bele. Előfordulhat, hogy ellenfeleknek kell közösen megoldani feladatot, lesz, aki itt majd látványosan akadályozza a többieket. Te a megoldásra törekedj, és légy segítőkész! Mert nem az a lényeg, hogy a másik ne tudja megoldani a feladatot, hanem az, hogy azt mutasd: te meg tudod, és még segítőkész is vagy. Véletlenül se bosszankodj, ne oktasd ki azt, aki nem ilyen. Végtelen türelemmel, gyorsan és hatékonyan kell dolgozni, végig barátságosnak, kedvesnek, jóindulatúnak kell lenni. Meg kell tanulni kizárni a „külvilágot”, azaz nem törődni az értékelőkkel. Nagy hiba az ő arckifejezésüket, reakciójukat figyelni egy-egy helyzetben, mert az AC előtt őket is felkészítették valamilyen módon. Vagy faarccal fognak végignézni bármit, vagy moderátori szerepet vesznek fel, ha eldurvul valami, vagy akár szándékosan hamis visszajelzéseket adnak (megerősítenek egy tévedésedben pl. bólogatással).
Tudásanyagban
Nemcsak a szakmai tudás, de az egyéb kapcsolódó ismeretanyag is fontos lehet. Pl. a termékismeret, piacismeret, technológiai tájékozottság. Mivel AC-re valószínűleg nem ismeretlenül mész, hanem legalább egy állásinterjú után, idézd fel, miket mondtak a feladatról, a cégről, a piacról, a termékekről. Ezekkel kapcsolatban, aminek csak lehet, járj utána. Gondold végig, milyen tulajdonságaid, milyen tudásod lehet fontos a kiválasztóknak, mi az, amit látni akarnak.
Hogyan lehetsz sikeres egy AC-n?
- Legyenek nálad az alábbiak: CV papíralapon és pendrive-on. Igazolványok. 2 db, különböző színű toll, kisméretű jegyzettömb (A5 vagy kisebb), hátha jól jön majd valamilyen feladatmegoldáshoz. Papírzsebkendő. Érkezz időben. Ha a többiekkel együtt várakozol, próbálj meg ismerkedni velük. Ezzel máris felméred, kivel hogyan lehet majd csoportban dolgozni.
- A feladatokat figyelmesen olvasd végig, mielőtt nekilátsz a megoldásnak.
- Ha hibát követsz el, lépj túl rajta. Más is fog hibázni, az a lényeg, hogyan kezeled. Ha van rá lehetőség, próbáld meg kijavítani. Ha nincs, akkor is vállald fel, hogy hibáztál. Ne szabadkozz, főleg ne tagadj.
- A csoportos feladatmegoldásoknál mindenkivel válts pár szót a csoporton belül. Ha van nálad dominánsabb ember a csoportban, próbálj meg neki is a figyelmébe ajánlani valamilyen szakmai szempontot. Ha valaki visszahúzódóbb, próbáld meg bevonni a munkába. Ezzel mind a csapatjátékos, mind a vezetői képességeidet meg tudod mutatni.