Az ideális álláshirdetés
Az ideális álláshirdetés informatív. Benne van minden információ, ami fontos az álláskeresőnek, mert így lesz hatékony a toborzásunk!
Nem, nem találtam ideálist, hogy nagy örömmel betegyem ide, és díjat osszak érte. Csak az ellenkezőjét :) Ezt a gyönyörűséget, amivel egy kedves olvasóm lepett meg, nem hagyhattam szó (poszt) nélkül. (Természetesen a hirdetés már régen lejárt). Se feladatleírás, se értelmes elvárás. Vajon tudja-e hirdetőnk, mitől "közgazdasági" egy érettségi, és hogy mit jelent a mérlegképes könyvelő?
Milyen lehet egy ideális álláshirdetés? Mindenképpen informatív! Pl. megtudja belőle az álláskereső a következőket:
- Ki hirdet? (a cég maga vagy közvetítő)
- Némi céginformáció: tevékenység, cégméret
- Pozíciónév (nem Munkatársat keresünk, hanem pl. eladót!)
- Pozícióhoz tartozó feladatok pontosan leírva (döntési jogkör, napi feladatok, hosszútávú célok)
- Elvárások pontosan (tapasztalat, végzettség, nyelvtudás, utazási hajlandóság, személyiség stb. )
- Tényezők, amik előnynek számítanak
- Feladatleírás!!! Ha nem tudja az álláskereső, mi a feladat, akkor hogyan tudja, alkalmas-e rá?
- Munkavégzés helye
Ez evidenciának tűnik, de a hirdetések nagy százaléka nem ilyen.
Az álláskeresők elvárása az álláshirdetésekkel kapcsolatban
A cégnevet nyilván nem lehet mindig kiírni, de tudjuk meg legalább, mivel foglalkozik, multi-e vagy magyar, nagyjából milyen méretű. A „dinamikusan fejlődő, piacon meghatározó szereplő” stb. erre nem ad választ. Mellébeszélésnek tartja a hirdetés minden olvasója, jogosan.
Pozíciónév: a felelősség szintje fontos lehet. Junior, senior szakértő, döntési jogkör nélküli végrehajtó munkakör, komoly felelősséggel járó munkakör mind jó lehet valakinek. De tudjuk már az álláshirdetés olvasásakor, miről van szó. Mert akkor az álláskeresők nem hiába pályáznak, nem lesznek félreértésből állásinterjúk, nem öl órákat a jelentkező egy olyan pályázatba, ami számára túl alacsony, vagy túl magas pozíciót céloz meg. Az őszinteség HR-hatékonyságban is mérhető: a beérkező CV-k jobban fognak passzolni az álláshoz, könnyebb lesz jól választani a jelöltekből.
Részmunkaidő vagy teljes? Négy vagy hatórás? Távmunka-lehetőség van-e?
Tudjuk meg a hirdetésből, mi a feladat pontosan. Néha azt gondolom, hirdetéseket olvasgatva, hogy embereknek semmi ötletük sincs arra, milyen munkát is adjanak az új kollégának. Prezentálni, meg jelentést készíteni szinte mindenhol kell, de legalább lenne ott, hogy ügyfeleknek vagy partnereknek vagy kollégáknak, és hogy mit kell prezentálni, miről, milyen adatokból kell jelentést írni. Ha pedig a „prezentációk készítése” konkrétan azt jelenti, hogy prezi-ben, vagy powerpointban kell ábrázolni a mondanivalót, akkor ezt kell leírni. Tessék értelmesen leírni, mi a feladat! Ha el kell adni a terméket, akkor az, ha fel kell mosni az irodát, akkor az, ha rendezvényt kell szervezni, akkor meg az. Ha új ügyfeleket kell vadászni, ha meglévőket ápolgatni, azt mind le lehet írni. Nem kell helyette a virágnyelven megfogalmazott „termékünk piaci jelenlétének biztosítása új szegmensek felkutatása révén”.
Sok esetben inkább csak azért kell valaki, mert sok a munka és nem győzik, kellene az erősítés. Ez egy érthető igény, de ilyen esetben előbb találjuk ki, milyen feladatokat adunk át majd az új kollégának, és azt írjuk le az álláshirdetésben. Az „adminisztrátort keresek irodai feladatokra” semmilyen hasznos információt nem tartalmaz. Ha a feladatok leosztását nem tervezzük meg az új kollégára, nem határozzuk meg milyen feladatok maradnak a jelenlegi kollégánál, akkor hiába az új ember, csak kommunikációs problémák keletkeznek, a munka nem lesz hatékonyabb. Az álláshirdetést mindig előzze meg munkakörtervezés. Ez röviden a munkakörök strukturálását jelenti, amibe beletartozik a munkamegosztás megtervezésétől kezdve egészen a csoportmunka-szervezésig. De erről majd legközelebb írok…