logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Archívum
mobile logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
publikálva: 2021.03.22 - 4 éve
jobangel

Őszintén a motivációról és a motivációs levélről

Tapasztalataim szerint a legnagyobb para az álláspályázatírásban a motivációs levél. Az álláskeresők néha inkább kihagyják az álláshirdetést, ami ilyet kér, persze különböző módon megideologizálva a megmagyarázhatatlant: „legyen elég az önéletrajz”, „úgysem olvassák”, „semmi értelme”, „úgyis mindenki ugyanazt írja”. Ezek és hasonló társaik mind azért rossz mondások, mert általuk nyugodtan hagynak ott lehetőségeket emberek.

Ráadásul nem is szűrik a leendő munkáltatót, így lesznek rossz hangulatú állásinterjúk részesei, és így nem lesz olyan állásuk, ami nekik jó. Nyilván, aki megfelelő álláspályázatot ad be, annak lesz esélye. A képen látható levél nem épp a megfelelő, régi városi legendaként terjed, de még akár igazi is lehet. Az elkeseredettség érthető, bár motivációnak nem lehet "eladni", lehet írni olyan levelet, amiben a kiválasztók érzelmeire is hatunk.

Itt keresendő a motivációs levél értelme: egyfajta szűrő. Ahol komolyan veszik, és kérik, ott racionális okok mentén teszik. Igen, ez egy szűrő, mégpedig igen jól szűr az álláskeresők között. Érdemes átvennünk álláskeresőként, hogy hogyan, pár pontban összeszedtem. Tekintve, hogy egyedi munka minden motivációs levél, motivációs levél sablonokkal továbbra sem szolgálhatok.

  1. Egyedi munka. Le kell ülni, meg kell fogalmazni, át kell gondolni. Aki erre képes rászánni fél órát (miután megvan a rutin, kb. annyi), az már komolyan akar valamit abban az állásban.
  2. Plusz információ a jelöltről. Az önéletrajz egy száraz felsorolás, lehet bele érdekes elemeket vinni, de nem sok látszik az emberből. A szakembert mutatja be. Az álláskereső a motivációs levelet használhatja arra, hogy bemutatja magát, mint embert, nemcsak mint szakembert. Ez bizony álláskeresőként is fontos, érdemes élni vele.
  3. A közös pontok keresése. Ha tényleg a motivációiról, terveiről szól, akkor a leendő munkáltató láthatja: tud-e ezekkel a motivációkkal valamit kezdeni. Előrelépési lehetőség, tanulási vágy, jövedelem. Igen, a fizetési igényt is érdemes lehet beleírni. Ezektől lesz az álláskereső számára is egy szűrő. Egy lapos szervezetben nem lesz előrelépési lehetőség, aki erre vágyik, annak ezt ott nem tudják megadni. A fizetési igényből is látszik egyből, azonos módon gondolkodnak-e.
  4. Van egy felfogás a motivációs levél írásában, ami szerint a CV a szakmai múlt, a motivációs levél a szakmai jövő. A tudatos karriertervezésben sokat segít, ha az álláskereső ilyen szemlélettel írja meg a levelet. Ha leírja, mit tud „vinni” tudás, tapasztalat szintjén és mit vár a szakmai jövőjétől erre alapozva, akkor az megint fontos információ a munkáltatónak.
  5. Őszinteség. Sokat szidom azt a valakit, aki az első motivációs levél sablont közzétette, lejáratva ezzel sok olyan frázist, amit jó lett volna, ha komolyan vesznek. Pl. ma már hiába írjuk, hogy megbecsültségre vágyunk, mindenki írja. Külön hiba, hogy sokan, követve a sablont, „egy sikeres csapat megbecsült tagja” lennének. Pedig milyen jó lett volna, ha a munkáltató ebből egyből látja: itt egy ember, aki azért váltana, mert nem becsülik meg eléggé. Értené a váltás okát. De ez a vonat már elment, senki sem fogja komolyan venni ezt egyszerű közlésből. Jobban kell tudni fogalmazni.
  6. Állásinterjú előkészítése. Amikor motivációs leveleket javítok, mindig egy nagyon hivataloskodó, távolságtartó levelet látok. A stílus pedig meghatározza a jövőbeli tárgyalás hangulatát, így érdemes fogalmazni, és olyan dolgokat érdemes beleírni, amiről biztosan beszélni akar majd veled az interjúztató.
  7. Őszinteség 2. Nem érdemes „vetíteni”. Mindenki tudja, hogy aki állást keres, annak vagy nincs épp állása, vagy elégedetlen a jelenlegivel. Ha épp nincs állásod, nagy előnyöd lehet, hogy azonnal tudsz kezdeni, ha ez számít. Be is lehet írni a levélbe rögvest. Ha nem vagy elégedett a jelenlegi állásoddal, ezt explicite nem illik beleírni a levélbe, mert egyfelől sárdobálásnak minősül, másfelől a munkáltató nem tud mit kezdeni azzal, hogy egy másik cégnél elégedetlen vagy. Azzal tud mit kezdeni, ha leírod, mi tenne elégedetté. Igen, pl. a megbecsültség, de mit értesz ez alatt? Mi tenne téged elégedetté? Hogyan képzeled a szakmai jövődet, mit tud ehhez hozzátenni a leendő munkáltató? Ha ez kiderül a levélből, nyert ügyed van. Mert majd azok akarnak veled beszélni egy új állásról, akik ezt képesek megadni neked. Így lesz olyan állásod, ami neked jó.

# # #

Tetszett a poszt? Lájkold, oszd meg!

Egyetértesz? Vitatkoznál? Hozzáfűznél valamit? Várom szeretettel a kommented!

Ha neked is személyes segítségre van szükséged az álláskeresésedben, pályaorientációban, karrierváltásodban, válogass tematikus szolgáltatásaimból, nézd meg hogyan tudok segíteni a motivációs levél megírásában!  További információkért látogasd meg Facebook-oldalam!

###

 

Címkék:
jobangel

Jómagam nem vagyok HR-es, nem vagyok bizonyítványokkal igazoltan “szakember” a témában. Viszont évek óta látom, hallom, teszem, csinálom, álltam (ültem) az asztal mindkét oldalán: álláskereső is voltam, kollégákat is kerestem. Sokat olvastam róla, először én kaptam tanácsokat, majd lassan én magam is elkezdtem adni őket, szerencsére eredménnyel. Lassan egy évtizede már veszem a bátorságot, hogy segítsek másoknak önéletrajzot írni, állásinterjúra felkészülni. A Jobangel blog azért jött létre, hogy valódi segítséget nyújtson az álláskeresőknek. Tippek, trükkök, gyakorlati útmutatók, szemléletformálás!

A szerző összes bejegyzése
Bejegyzések, amik még érdekelhetnek
2025-06-30 07:46:15
KvantHumanisztika Kurzus 2
2025-06-27 22:06:40
Belülről nem megy? Mit tud az Interim HR, amit más nem?
2025-06-26 11:21:13
Haladékot kapnak a cégek az ESG követelések teljesítésére
JobAngel

önéletrajz minta letöltés, álláskeresés, álláskereső tapasztalatok, önéletrajz, állásinterjú, cv, állás

A blog összes bejegyzése
Hirdetés
A szerkesztő ajánlja
  • 2024-04-02 16:03:10 | Kaló István

    Informatikusok Magyarországon: Alkalmazott vagy Vállalkozó? - Fókuszban az IT Contracting

Cimkefelhő
hr coaching álláskeresés karrier e-learning vezetés motiváció munkavállaló állásinterjú vezető munkáltató toborzas állás elearning Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda önéletrajz Scotwork tárgyalás Munka Törvénykönyve tárgyalástechnika stressz munka coach Dr. Kocsis Ildikó Linkedin felmondás képzés kiválasztás scotwork szervezetfejlesztés vezetőfejlesztés változás érthető jog tippek online tanulás tanulás profitárgyaló szabadság önismeret siker tárgyalásikészség-fejlesztás
Widget Image

Főszerkesztő: Karácsony Zoltán

E-mail : zoltan.karacsony kukac hrportal.hu

Felelős kiadó: Markovics András

A HR Blog.hu kiadója a HR Portal.hu

A szerkesztőség címe: 1135 Budapest, Petneházy u. 55. I./7.

Telefon: +36 (1) 781 75 96

Gépház

Blogger bejelentkezés

Blogger regisztráció

Adatvédelem

Kiadónk további kiadványai

hrportal.hu

munkaugyi.hu

hrclub.hu

allasportal.hu

edenkert.hu

haziallat.hu