logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Archívum
mobile logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
publikálva: 2024.03.07 - 1 éve
Jobcapital Kft

A jövő munkahelyének két alappillére

A 21. század munkahelyén nem elegendő csupán a profitra és a termelékenységre koncentrálni. A munkavállalók mentális egészsége és a vállalatok társadalmi felelősségvállalása (CSR) egyaránt kulcsfontosságú tényezővé vált. De hogyan kapcsolódnak ezek a témák egymáshoz, és miért érdemes rájuk együttesen fókuszálni?

A MUNKAHELYI MENTÁLIS EGÉSZSÉG JELENTŐSÉGE

A mentális egészség nem csupán az egyéni jólét szempontjából fontos. A munkavállalók mentális állapota közvetlenül befolyásolja teljesítményüket, kreativitásukat és a csapaton belüli együttműködésüket. A munkahelyi stressz, a kiégés és az elszigetelődés nem csupán az egyént, de az egész vállalatot is veszélyezteti. Egy egészséges munkahelyi környezetben a munkavállalók elkötelezettebbek, produktívabbak és elégedettebbek.

A CSR ÉS ANNAK HATÁSA A VÁLLALATI KULTÚRÁRA

A CSR nem csak egy menő kifejezés vagy egy PR-eszköz. A vállalkozásoknak valódi értéket kell teremteniük nem csak üzleti, hanem társadalmi téren is. A CSR tevékenységek, mint például a környezetvédelem, az etikus működés vagy a közösségi projektek, növelik a vállalat hírnevét és vonzerejét a munkavállalók, ügyfelek és befektetők szemében.

A VÁLLALATI FELELŐSSÉG ÚJ SZEREPLŐJE

A vállalatok társadalmi felelősségvállalása (CSR) már régóta nem korlátozódik kizárólag a környezetvédelemre vagy a közösségi projektekre. A munkavállalók mentális egészségének támogatása az új kihívás, amely a vállalatok előtt áll, és amely egyben a CSR új dimenzióját is képezi.

HOGYAN CSINÁLJUK? ÍME 4 PÉLDA

1. A vállalati kultúra újraértelmezése

A munka és magánélet közötti egyensúly nem csupán egy személyes kihívás. A cégeknek aktívan támogatniuk kell munkavállalóikat ezen egyensúly megteremtésében. Flexibilis munkaidő, lehetőség a távmunkára, gyermekgondozási támogatások – ezek mind olyan kezdeményezések, amelyek a CSR keretein belül valósulhatnak meg, és amelyek közvetlenül hozzájárulnak a munkavállalók mentális jólétéhez.

Tipp: A vállalkozások bevezethetnek egy „mentális egészség napot”, amellyel évente egy-kétszer támogathatják munkatársaikat. Szakértői előadások, egy rövid workshop…

2. Felkészülés a jövő kihívásaira

A mentális egészség ma már nem tabutéma. A vállalkozásoknak felelőssége van abban, hogy munkavállalóikat felkészítsék a mentális kihívások kezelésére. A stresszkezelő tréningek, a mindfulness gyakorlatok vagy az érzelmi intelligencia fejlesztése mind olyan területek, ahol a vállalatok aktívan hozzájárulhatnak munkavállalóik mentális egészségének erősítéséhez. A vállalkozások általkötelezően elvégzendő pszichoszociális kockázatértékelés megmutatja, hogy pontosan milyen területekre érdemes fókuszálni a munkavállalóiknál.

Tipp: „Mentális egészség mentor” program bevezetése, ahol a munkavállalók képzett kollégáikhoz fordulhatnak tanácsért és támogatásért. Amennyiben van rá büdzsé, akkor vállalati pszichológus szolgáltatás bevezetése lehet a legjobb megoldás erre.

3. A holisztikus megközelítés jelentősége

A munkahelyi wellness túlmutat a fizikai egészségen. A mentális jólét, az érzelmi egyensúly és a lelki harmónia egyaránt fontos részei ennek a koncepciónak. A vállalatoknak lehetőségük van arra, hogy olyan programokat kínáljanak, amelyek mindezen területeken támogatják munkavállalóikat, legyen szó relaxációs technikákról, meditációs órákról vagy életvezetési tanácsadásról.

Tipp: A cégek szervezhetnek rendszeres „digitális detox” napokat, ahol a munkavállalókat arra ösztönzik, hogy egy napig minimalizálják digitális eszközeik használatát, és helyette a személyes kapcsolatokra, a természetben eltöltött időre vagy a saját lelki egészségükre fókuszáljanak. (Pl. sétáló meeting) Ez nem csak a mentális egészség javításában segíthet, hanem a munkavállalók kreativitásának és produktivitásának növelésében is.

4. A vállalati társadalmi felelősség új frontja

A vállalatoknak közösségi projektek keretében is támogathatják a mentális egészséggel kapcsolatos kezdeményezéseket, legyen szó helyi szervezetek támogatásáról, ismeretterjesztő kampányokról vagy mentális egészségügyi programok finanszírozásáról.

Tipp: A cégek összefoghatnak a saját munkatársaikkal, hogy közösen finanszírozzanak és támogassanak egy-egy olyan projektet, ami azokat támogatja, akiknek igazán szükségük van segítségre. Például a Jobcapital ilyen kampánya.

 

A munkahelyi mentális egészség és a CSR összefonódó témák, melyek együttesen alakítják a jövő munkahelyét úgy, hogy odafigyelő és megtartó közösségeket építenek. A vállalkozások és munkavállalóknak egyaránt felelőssége van abban, hogy egy egészségesebb, fenntarthatóbb és inkluzívabb munkahelyi környezetet teremtsenek.

Címkék:
HR vezetés stressz tipp munkahely wellbeing vállalati kultúra mentális egészség jobcapital CSR jövő kockázatértékelés jó gyakorlat
Jobcapital Kft

A Jobcapital azzal támogatja a vállalkozások működését, hogy olyan csapatok felépítésében nyújt segítséget, amelyben mindenki a számára megfelelő helyen van. Munkaerő-közvetítés , Executive Search, HR Management szolgáltatásainkkal mindig a win-win-re törekszünk. Főbb szakterületeink: Mérnökök, SSC szektor,HR, Pénzügyi munkakörök, Értékesítés és Marketing, valamint az AI és az IT.

A szerző összes bejegyzése
Bejegyzések, amik még érdekelhetnek
2025-07-02 14:15:43
Grade rendszer – A csapatok építésének alapja
2025-07-01 09:23:39
Termékeny zűrzavar
2025-06-30 07:46:15
KvantHumanisztika Kurzus 2
Jobcapital

"Karriered a hivatásunk" Széleskörű szakmai tapasztalatunkkal és innovatív szemléletünkkel szeretnénk blog formájában támogatást és információkat adni az olvasóknak toborzás-kiválasztás és egyéb HR területen.

A blog összes bejegyzése
Hirdetés
A szerkesztő ajánlja
  • 2024-04-02 16:03:10 | Kaló István

    Informatikusok Magyarországon: Alkalmazott vagy Vállalkozó? - Fókuszban az IT Contracting

Cimkefelhő
hr coaching álláskeresés karrier e-learning vezetés motiváció munkavállaló állásinterjú vezető munkáltató toborzas állás elearning Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda önéletrajz Scotwork tárgyalás Munka Törvénykönyve tárgyalástechnika stressz munka coach Dr. Kocsis Ildikó Linkedin felmondás képzés kiválasztás scotwork szervezetfejlesztés vezetőfejlesztés változás tippek érthető jog online tanulás profitárgyaló szabadság tanulás önismeret tárgyalásikészség-fejlesztás siker
Widget Image

Főszerkesztő: Karácsony Zoltán

E-mail : zoltan.karacsony kukac hrportal.hu

Felelős kiadó: Markovics András

A HR Blog.hu kiadója a HR Portal.hu

A szerkesztőség címe: 1135 Budapest, Petneházy u. 55. I./7.

Telefon: +36 (1) 781 75 96

Gépház

Blogger bejelentkezés

Blogger regisztráció

Adatvédelem

Kiadónk további kiadványai

hrportal.hu

munkaugyi.hu

hrclub.hu

allasportal.hu

edenkert.hu

haziallat.hu