Akár szakmát is váltanának az álláskeresők egy biztos munkáért

Óvatosak lettek a stabilnak tűnő munkahellyel rendelkező álláskeresők, akit viszont elküldtek, az akár szakmát is hajlandó váltani az elhelyezkedés érdekében. Aktívan keres az is, aki bizonytalannak érzi a helyét – ezt tapasztalták a Jobsgarden tanácsadói az elmúlt hetekben.
A Jobsgarden 3 divíziója nagyon más területeken toboroz, de az álláskeresők szempontjából hasonlóak a tapasztalataik. A legtöbb munkakereső korábban a turizmusban dolgozott Magyarországon vagy a környező országokban és sokan közülük úgy gondolják, esélyük sem lesz a közeljövőben ezen a területen elhelyezkedni, ezért inkább másban próbálnák ki magukat. Jellemzően back office-os, adminisztrációs vagy call centeres pozíciókat keresnek, de gyakran tanácsot is kérnek abban, hogy milyen irányban érdemes váltani. Az más kérdés, hogy a cégek egy része viszont nem akar ilyen jelentkezőket, mert azt gondolják, ha újraindul a turizmus, úgyis felmondanak majd.
Sokan azonnali kezdéssel és aktívan keresnek munkát, még olyan területeken is, ahol az elmúlt években inkább a passzivitás volt a jellemző. Közéjük tartoznak például a gyártásból kikerülők, a projektjeiket vesztett gyártó-, fejlesztőcégek műszaki dolgozói, mérnökei. Ez azt is jelentheti, hogy a nagyobb, stabilabb hátterű, jó válságkezelési stratégiával rendelkező cégek akár profitálhatnak is a kisebb cégek elbocsátásaiból – vélekedett Vakulya Krisztina Industry divízióvezető.
Akinek biztos helye van, arra – érthető okokból – most inkább az óvatosság a jellemző, őt nehéz megszólítani. Előfordul persze az is, hogy ha valaki bizonytalanságot érzékel a munkahelyén, nem lát hosszú távú perspektívát vagy például a korábbi 8 órás munkaidejét lecsökkentik, akkor azért meghallgatja milyen más lehetőségei lennének. Utóbbi eset kényszerhelyzetet is teremthet, hiszen a lecsökkent fizetést nem mindenki tudja bevállalni.
Lupkovics Edit IT divízióvezető azt tapasztalta, hogy a jelöltek szabadabban válaszolnak a megkereséseikre, mint korábban, mert home office-ban kevesebb a "rossz pillanat", amikor valaki a kollégái vagy a főnöke miatt nem tud érdemben beszélni. Találkoznak olyan munkavállalókkal is, akik tesztelik a piacot és a lehetőségeket, most még inkább arra használva az ellenajánlatot, hogy jobb feltételeket harcoljanak ki a jelenlegi munkahelyükön.
Mindhárom divízió úgy érzékeli, hogy a fizetési igényekre és a meghirdetett bérekre egyelőre nincs jelentős hatással a kialakult helyzet, de meghirdetett pozíció mindenképpen kevesebb van. A működő cégek kiválasztási folyamatai is lelassulnak, sokan kivárnak, ráadásul vannak olyan területek, ahol nem lehet megoldani online a betanítást vagy a tréninget.
A munkavállalóknál és az álláskeresőknél tapasztalható az a szándék, hogy szeretnének olyan szektorban elhelyezkedni, amit nem vagy csak mérsékelten érinthet egy esetleges jövőbeni válság. A korábbinál nagyobb a nyitottság a multinacionális vállalatokra, amelyek mögött áll egy anyacég, és ezért biztosabbnak tűnik a pénzügyi helyzete.