Mentor és mentorált tükröt tartanak egymásnak

Őszinteség, tisztelet, szakértelem, nyitottság – csak néhány elengedhetetlen feltétel ahhoz, hogy egy mentori kapcsolat jól működjön. Gárdus Zsuzsa, a Jobsgarden ügyvezetője a Hungarian Business Leaders Forum (HBLF) Y-mentoring programjának keretein belül a környezetvédelemben dolgozó fiatal szakember, Czakó Karolina fejlődését támogatja.
A mentorprogram fiatal női szakembereknek segít eligazodni és fejlődni a szakmai életben. Gárdus Zsuzsa és mentoráltja, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány projekt koordinátoraként dolgozó Czakó Karolina egy HBLF-es „rapid randin” találkoztak először. Ez a rendezvény teremt lehetőséget arra minden évben, hogy a mentorok és mentoráltak a személyes szimpátia és a szakmai érdeklődés alapján összekerüljenek.
Karolina és Zsuzsa azóta havonta találkoznak, hogy együtt gondolkodjanak a mentorált jövőjéről. Karolina elégedett, mert szerinte mindketten belefektetik a maximumot a közös munkába. „A mentor és mentorált tiszteljék egymás tapasztalatát, idejét, és véleményét” -vélekedett, mert úgy látja, ez a kulcsa annak, hogy jól működjön a kapcsolatuk.
Zsuzsa ezt annyival egészítette ki, hogy szerinte mentornak lenni felelősséget jelent, de mentoráltként is érdemes proaktívan részt venni a munkában, hiszen ilyen lehetőség nem adódik bármikor. „Szakmai értelemben egy ilyen program hatalmas segítség a mentoráltaknak. Úgy gondolom, hogy annak, aki már eljutott odáig, mint én, társadalmi felelőssége is van ilyen ügyben” – fogalmazott. A közös munkájukban a mentoring valójában coaching és tréning is egyben, mert nem csak vezeti a kérdéseivel a mentoráltat, de tanítja is.
A párosuk azért is jó, mert Karolinának leginkább karrier coachingra van a szüksége, ami Zsuzsa szakterülete és bár ez az első ilyen típusú mentorálása, úgy érzi, hamar megtalálták a közös hangot, a közös módszereket, amelyekből ő maga is tanulhat. Karolina szerint Zsuzsa egészen új nézőpontból tudja megvilágítani számára a problémákat, HR-es szemmel nézi a kihívásokat, amelyekre ő környezetvédelmi szakemberként tekint. Zsuzsa pedig örül, hogy egy Y-generációs fiatal szemszögéből láthat rá az együtt kialakított feladatokra és az időközben felmerülő kérdésekre, mert egészen más megoldási stratégiákban gondolkodik ez a korosztály, mint az övé.
A mentoring elméleti szakaszán már túl vannak – megismerkedtek, lefektették a szabályokat, kitűzték a célokat –, most a finomhangolásnál tartanak. Arra keresik a választ közösen, hogy a karriermenedzsment technikái közül melyek illenek a leginkább Karolina személyiségéhez, és mik azok az apróságok, amik még hitelesebbé tennék a szaktudását a piacon. Karolina reméli, hogy a program lezárulta után is megmarad a kapcsolat közte és Zsuzsa között. „Ez nem kollegiális, de nem is baráti viszony, így nagyon őszinték lehetünk egymással. Zsuzsa hozzáállása, támogatása és bátorítása nagyon sokat ad nekem” – emelte ki. Zsuzsa erre reagálva már most jelezte, hogy a hivatalos program után is szívesen válaszol majd Karolina kérdéseire, hiszen egy jó mentoring alatt akár életre szóló kapcsolatok is születhetnek.