Nem depresszió, nem is kiégés, mégis a mélybe húz – ez a „languishing”
Ismerős az érzés, amikor reggel felkelsz és bár nincs rossz kedved, mégsem tudsz rendesen nekiállni semminek? Bágyadt vagy, lassú és tompa. Kizárólag a semmittevés esne jól, céltalanul és örömtelenül lézengsz a világban. Egyre többen számolnak be hasonló tünetekről, vannak szakértők, akik szerint ez új népbetegség.
A jelenséget a tudomány „languishingnek” nevezi. Egyfajta krónikus kimerültséget, kedvetlenséget jelent, aminek elharapózásáért a koronavírus-járvány okozta stressz is felelőssé tehető. S, bár stresszmentes élet ma már nem létezik, azért jó esetben mindig akadnak időszakok, amikor fellélegezhetünk kicsit. Ha szervezetünknek azonban egyfolytában készenléti állapotban kell lennie – ahogy teszi a járvány kirobbanása óta –, akkor elfárad. Ma már tudjuk, hogy a pandémia következtében kialakult stressz nem egyszerűen rombolta az egészségünket, de az állandó készültségnek köszönhetően teljesen le is merítette a tartalékainkat. S bár a langhuishing még nem depresszió, nem árt vigyázni, mert nem csak növeli a mentális betegségek kialakulásának kockázatát, hanem annak is megháromszorozza az esélyét, hogy a munkahelyi teljesítmény visszaessen.
Tippjeink a languishing elűzésére:
Hálanapló
Ez elsőre talán furán hangzik, de a hála érzése bizonyítottan segít jobb lelkiállapotba kerülni. Aki képes a hálára, az képes pozitívan látni a jövőt is.
Őszinteség az érzésekkel kapcsolatban!
Nem szabad a tavaszra fogni a fáradtságot vagy csak átmeneti rosszkedvként elkönyvelni, ha valójában többről van szó. Akkor lehet szembenézni vele, ha a nevén nevezzük.
Csináljunk olyan dolgokat csinálj, amik jó érzéssel töltenek el!
Kifogást mindig könnyű találni, de mi volna, ha mostantól nem lenne lekiismeretfurdalásod, ha hangosan énekelsz a fürdőkádban vagy kávészünet helyett táncszünetet tartasz home office-ban. Hidd el, ha csak pár percig sikerül felhőtlenül jól érezned magad, a következő órák kihívásai is könnyebbnek tűnnek majd.
Figyelni kell a jóllétre!
Ép testben, ép lélek, tartja a mondás, és teljesen igaza van: törekedni kell az egészségesen táplálkozásra, a rendszeres mozgásra, a megfelelő, a mennyiségű pihenésre és a megfelelő minőségű alvásra.
Segít a jövő tervezése!
Akik languishingben szenvednek, sokszor érzik úgy, hogy nincs mit várniuk a holnaptól. Nem olyan erős kétségbeesettség ez, mint depresszió esetén, de hasonló. Segít, ha tudatosan tervezünk házon kívüli programokat, akár rövid távon is.
Új kihívások, új célok!
Nagyon nehéz, de érdmes belevágni valami új dologba, ami kizökkenthet minket: egy új terület megismerése is jó hatással lehet a lelkiállapotunkra.
A munkahelyi teljesítményre is hatással van a languishing, ráadásul a WHO szerint a munkahelyi stressz és a túlterheltség okozta depresszió 2030-ra vezető betegséggé válik. A munkavállalók mentális állapotának javításában segít a Jobsgarden Employee Assistance Programja, amely rugalmasan alkalmazkozik a cég igényeihez.
A mentális egészség a cégek szempontjából egyre fontosabb téma, mert az elmúlt két évben megváltoztak a munkavállalók prioritásai ezen a területen:
- fontosabb lett a munka-magánélet egyensúly
- igénylik a munkavállaló jóllétet
- jobban számítanak a döntésnél az egészséghez kapcsolódó juttatások
- a munkahelyeken téma lett a mentális egészség
- értékelik, ha a vállalati kultúrában magas a pszichológiai biztonság szintje
- felértékelődtek a személyre/csapatra szabott munkahelyi mentálhigiénés megoldások.