Karrierváltás? Honnan tudhatom, hogy elérkezett az ideje?
Hányszor érezted mostanában azt, hogy nem tudod, mi van veled? Reggelente épp csak beesel munkába, fizikailag vagy online, fáradt, stresszes vagy, számolod az órákat, és estefelé azon töprengsz, hogy mikor lesz már hétvége? A COVID miatti bizonytalanság és szorongás erre csak rátesz még egy lapáttal, a főnökök és kollégák meg egyre fárasztóbbak? Mi történik körülötted?
Kimerültség, érdektelenség, türelmetlenség
Valljuk be, hogy a felvezetőben jelzett hangulat, állapot időnként elkapja a többséget. Életünk során számtalan olyan helyzet adódhat, hogy a korábban érdekesnek talált munkával egyre inkább elégedetlenek leszünk, a kollégákkal megromlik a viszony, türelmetlenek, fáradtak, érdektelenek leszünk.
Mire utalhatnak ezek a tünetek?
Érdemes először végig gondolni, hogy mi változott meg az életkörülményeidben az elmúlt pár hónapban.
Magánéleti, családi zűrök, anyagi problémák, egészségügyi panaszok teljesen le tudják terhelni érzelmileg az embert. Sok esetben még e gondok megjelenése előtt, a tőlük való félelem miatti szorongás is elindítja a negatív érzelmi spirált, és ilyenkor a legkevesebb figyelem pont a munkára jut.
Az érzelmi blokkolódás miatti figyelmetlenség felületes, pontatlan munkavégzést eredményez, ami fel fog tűnni a kollégáknak, vezetőknek. Ha ezt jelzik feléd, támadásnak érezheted, mert érzelmi ködön keresztül érzékeled csak a világot. Ilyenkor a sértettség és fájó meg nem értettség felvetheti benned annak gondolatát, hogy jó lenne innen elmenni, váltani, jobb, új helyre menni, ahol az embert megértik és jobban megbecsülik.
Gondold végig, mi történik benned
Mielőbb azonban elhamarkodott döntést hoznál, ülj le egy barátoddal, ismerősöddel, aki hajlandó meghallgatni. Valaki, aki hagy téged beszélni anélkül, hogy félbe szakítson, aki képes figyelni rád igazán, mélyen, és nem szórja rád az összes jó tanácsát fél óra alatt.
Ha el tudod mondani, milyen érzelmi állapotban vagy, mi bánt, és milyen munkahelyi gondok járulnak ehhez hozzá, már képes leszel tisztábban látni, mivel a kimondott érzések, gondolatok tudatossá válnak, és ezáltal rá tudsz látni az elakadásaidra. Lehet, hogy rájössz, munkahely váltás helyett a régóta rendezetlen párkapcsolatodat kellene rendbe tenni, a fél éve halogatott fogászati beavatkozásra időpontot kérni, szembe nézni az eddig gondosan félresöpört problémáiddal, mert ezek teljesen leblokkolnak.
Lépj ki a tehetetlenségből, cselekedj, apró lépésekkel
Egyszerre nem fogsz tudni minden gondot megoldani. Kezdjed azzal, ami a legjobban aggaszt, és ami a legnagyobb hatással van az életedre. Ennek rendbe tételét kezd apró lépésekkel. Mérd föl, mi az, ami rajtad múlik és mi az, ami nem. Ami rajtad múlik, azt mikor teheted meg. Bírd rá magad a cselekvésre. A bénult, tehetetlen állapotból ki kell hozni magadat azzal, hogy amit azonnal megtehetsz, azt megteszed, pld. felhívod barátnődet, akivel megszakadt a kapcsolat pár hónapja egy buta félreértés miatt.
Minden egyes cselekvés energiát ad a következő lépéshez. Tudod, olyan ez, mint a legutálatosabb feladathoz való hozzá kezdés halogatása: inkább kétszer átporszívózod a lakást, csak ne kelljen hozzá kezdeni a gardrób kipakolásához. De aztán eljön a pillanat, amikor nincs több porcica és kifogás, és akkor muszáj neki kezdeni. Gondolj arra, mennyivel jobb lesz utána.
Amint ismét ura leszel a saját életednek, a mindennapjaidnak, egyre több érzelmi energiád szabadul fel, ami a munkádra is visszahat. Több türelmed lesz a feladataidra, a kollégákat is újra elviselhetőnek tartod, és idővel rájössz, hogy nem a munkáddal, nem a kollégákkal és főnökökkel volt igazán baj, hanem veled.
Zűr volt, de nem kint, hanem bent, benned.
Miért fontos az önreflexió?
Fontos ezért, hogy kezdd önreflexióval, ha úgy érzed, a munkád és kollégáid, főnökeid elviselhetetlenek számodra. Írd le naponta magadnak, mi történt, mi feszít, mit érzel.
Ha nincs olyan személy, aki a fent leírt módon meghallgatna, érzelmi támaszt adna, akkor érdemes coachhoz fordulnod, hogy segítsen tudatosítani a benned kavargó érzelmi hullámokat, ködös gondolatokat, és hogy fel tudd ismerni, mi a valódi problémád és mi a célod.
Ha az életed visszatér a normál menetbe, és még hónapok múlva sem javult a munkához és kollektívához való viszonyulásod, akkor valóban érdemes elgondolkodni azon, hogy jó helyen vagy-e. Ad-e még örömet és elégedettséget a munka, vagy már csak a fizetési nap elérkezése motivál? Kevés-e a feladat és a kihívás, vagy épp túl sok és ez felőröl?
Az ideális munka arányok
Gondold végig, hogy a napi feladataid között mennyi egyszerű rutin munka van? Mennyi olyan feladat, amelyet elmélyülten, felkészülten el tudsz végezni, mert megvan hozzá a tudásod, tapasztalatod? És mennyi az a feladat, amiről fogalmad sincs, hogyan fogod tudni megcsinálni?
Számos tanulmány bizonyítja, hogy egy ember akkor érzi jól magát adott munkakörben, adott feladatok közepette, ha 25 % egyszerű, rutin munkát végez, 50 % szakmailag elgondolkodtató, komoly feladata van, melyhez rendelkezik a szükséges kompetenciákkal és tudással, és 25 % az igazán kihívást jelentő, nehéz feladat, amelyet nem feltétlenül egyedül kell megoldania.
Ha ezek aránya jelentősen és hosszú távon eltolódik, akkor jön a kiégés az érdektelenség vagy éppen a túlhajszoltság, túlfeszítettség miatt.
Ha mindehhez rossz munkaszervezés, kiszámíthatatlan vezetés és megosztó kollektíva társul, akkor nincs mese, változtatnod kell.
Tisztázd a helyzetet
Először tégy meg mindent a jelenlegi munkahelyeden a helyzet tisztázásához, jelezd egyértelműen munkával kapcsolatos igényeidet. Ha ezek nem vezetnek eredményre, akkor érdemes végig gondolni azt, hogy ugyanazt a munkát érdemes-e folytatnod, de más munkahelyen, vagy egészen másba kezdjél, akár a meglévő munkahelyeden, akár új helyen.
Itt érkezünk el valójában a karrier-váltáshoz, amelynek számos formája létezik.
Következő bejegyzéseimben ezt a témát fogom körül járni.