Így dolgozunk gyerek mellől

Mindannyian tudjuk, hogy ez volt a jó megoldás, szűk környezetemben senki nem ágál a döntések ellen, azonban mindenki újra gondol, átgondol, tervez: hogyan szervezzük meg az életünket, ha 1, 2, 3 vagy akár több kiskorú gyermekkel leszünk otthon hétfőtől.
Nagyon sok cégnél a home office jó megodásnak tűnt, hogy ne kelljen tömegközlekedni, és egyszerre ne legyen 10-20 munkavállaló egy helyen összezárva munkaidőben. Számítani lehetett rá, hogy az iskolákat, óvodákat is érinteni fogja a bezárás, azonban azt hiszem hétvégén sokan átgondolták, hogy home office-ba mit tehet, ha otthon van a kiskorú gyermek is, főleg iskolás kor alatti. Nekem is újratervezéssel telt ez a két nap, hogyan alakítsam ki a napi ügymenetet. Hogyan dolgozom hétfőtől?
Rendszerezés
Írtam egy listát, hogy mi az amit nappal kell megcsinálni (telefon, Skype megbeszélés), és mi az, amit éjszaka is lehet. Napközben amikor a kicsi alszik, akkor leszek a legaktívabb telefonok, megbeszélések (nagyok addig olvasnak, Lego, trambulin, esetleg mesenézés). A tanulást is be kellett majd iktatni, megbeszéltük, hogy kivárunk milyen útmutatást kapunk az iskolától. A technika, tesi, rajz szórakozás formájában lesz. Biciklizünk, anyák napjára virágos ládát gyártunk.
Végig gondoltam mi szükséges a munkám ellátásához, és mire van szüksége a gyerekeknek. A prioritás felállítása nagyon fontos. Ha a feladatok rendszerezésénél nem haladsz, lehet segítséget kérni, akár a főnöködtől, vagy az ügyfeleidtől. Mi az, ami a legsürgősebb, mi az, ami kevésbé.
Váltott műszak
Belátom, hogy minden éjjel nem fogok tudni dolgozni, úgy, hogy napközben is talpon kell maradni, így a férjemmel váltott műszakot alakítunk ki, vagyis, amikor ő hazajön, átveszi a gyerekeket és fektetésig 2-3 órám lesz. Ilyenkor, ha esetleg valamelyik kolléga szintén így tud dolgozni, akkor akár megbeszélést is lehet szervezni, viszont tartsuk szem előtt, hogy nem mindenki így fog dolgozni, így ne zavarjuk egymást a pihenőidőben.
Rugalmasságot adni és kapni
Minden workshopon, beszélgetés alkalmával elő szokott jönni, hogy hogyan működtethető a home office, vagy valamelyik atipikus foglalkoztatási forma. Az egyik kulcs a rugalmasságot adni és kapni elv. Most kimondottan fontos. Ne az legyen a fő aggálya a vezetőnek, hogy mi lesz a teljesítménnyel, hogyan lesz mérhető. Próbáljuk szem előtt tartani, hogy a jelenlegi tömeges home office működtetése mindannyiuk érdeke, a járvány terjedésének megakadályozása mellett az ügymenetek biztosítása, minél több egészséges család megvédése a cél. A jelenlegi helyzet után érdemes felülvizsgálni, elemezni, hogy hogyan működött a home office rendszere, hogyan lehet ebből egy hosszútávon jól működő módszert kialakítani.