KapcsolatépÃtés okosabban
Tizenöt év alatt 300 vállalatnál vizsgálódott Rob Cross (University of Virginia) és Robert Thomas (Accenture Institute for High Performance) és a következÅ‘re jutottak: a legtöbb önsegÃtÅ‘ könyv megállapÃtásával szemben a kapcsol
Tizenöt év alatt 300 vállalatnál vizsgálódott Rob Cross (University of Virginia) és Robert Thomas (Accenture Institute for High Performance) és a következÅ‘re jutottak: a legtöbb önsegÃtÅ‘ könyv megállapÃtásával szemben a kapcsolati háló mérete nem lényeges. "Akiknek sok ismerÅ‘sük van, kisebb valószÃnűséggel érnek el kiemelkedÅ‘ teljesÃtményt, mert túlságosan felületesek a kapcsolataik." - olvashatjuk a Harvard Business Review magyar kiadásának 2011. októberi számában. Az adatok más kapcsolatépÃtési modellt támasztanak alá azoknál a vezetÅ‘knél, akik "mind a teljesÃtményüket és a jóllétüket tekintve folyamatosan a cégük legfelsÅ‘ 20 százalékába tartoznak".
A kiváló teljesÃtményű vezetÅ‘k szorosan kötÅ‘dnek olyan emberekhez, akik:
- új információkkal vagy szaktudással látják el őket
- formális hatalommal rendelkeznek (mentorálás, kapcsolatok, erőforrások)
- fejlÅ‘dést elÅ‘segÃtÅ‘ visszajelzéseket adnak, megkérdÅ‘jelezik döntéseiket, jobb teljesÃtmény elérésére sarkallják Å‘ket
A legelégedettebb vezetÅ‘k másik három tÃpusú emberrel veszik körbe magukat, akik:
- személyes támogatást nyújtanak problémák esetén
- erÅ‘sÃtik cél és értéktudatukat
- segÃtenek a munka-magánélet egyensúly fenntartásában, és figyelmeztetik Å‘ket, hogy fontos a fizikai egészségmegÅ‘rzés, a mentális képességek fejlesztése és a lelki jólét is.
Az okosabb kapcsolatépÃtés tehát arról szól, hogy igyekezzünk sokszÃnű kapcsolatrendszert létrehozni: mind a hat kategóriában legyenek közeli ismerÅ‘seink, barátaink, kollégáink. A szerzÅ‘k egy négylépcsÅ‘s folyamatot javasolnak az akciótervhez. ElÅ‘ször elemezzük kapcsolatainkat a fenti kategóriák figyelembevételével. Második lépésben épÃtsük le vagy csökkentsük minimálisra a találkozást azokkal az emberekkel, akik elszÃvják az energiánkat. Aztán a felszabadult helyekre olyanokkal mélyÃtsük el a kapcsolatunkat, ahol a fenti kategóriákban hiányt szenvedünk. Végül gondoljuk át, mennyire eredményesen hasznosÃtjuk az egyes ismeretségeket.
Személyes tapasztalatom szerint az eredményes ténykedéshez két dologra feltétlenül szükség van: amit csinálunk, az képviseljen valamilyen elfogadható szÃnvonalat, illetve legyen egy működÅ‘ kapcsolatrendszerünk. Egyetértek a szerzÅ‘kkel abban, hogy a kapcsolati háló kiegyensúlyozottsága sokat számÃt. Hiába kapunk jó ötleteket és tudjuk Å‘ket megvalósÃtani kapcsolataink segÃtségével, ha közben bedarál bennünket az élet.