kapubanner for mobile
Megjelent: 15 éve

A Bajnai-csomag alternatívái

Van-e alternatívája a Bajnai-csomagnak? A nyugdíjasokat vagy a vagyonosokat sanyargassuk? Elhibázott-e a magyar modernizációs stratégia? A főárammal, az általános vélekedésekkel szembehelyezkedő közgazdászok, baloldali teoretikusok: Szalai Erzsébet, Tamás Gáspár Miklós, Gazdag László is elmondják véleményüket.

images

A megszorítások helyett az IMF-nek vállalt szigorú, 2,9 százalékos hiánycélnak, illetve a konvergenciaprogram számainak enyhítése lenne az igazi megoldás – mondta az FN-nek Szalai Erzsébet, az Újkapitalizmus – és ami utána jöhet… című könyv szerzője, baloldali szociológus arra a kérdésre, mi helyettesíthetné az idei 300 milliárdos költségvetési lyukat befoltozó Bajnai-csomagot.

Szalai megadóztatná a vagyonosakat

Ha a nemzetközi pénzügyi szervezetek nem engednek a feltételeikből, akkor sem a szegények és a középosztály további sanyargatásával kellene a költségvetési egyensúlyt visszanyerni, sokkal inkább a gazdagok fokozottabb adóztatásával.

Szalai szerint be kellene vezetni az ingatlanadót (30 millió forint fölötti értékű ingatlannál), s megadóztatna más, nagy értékű vagyonelemeket is, például műkincseket, nagy értékű gépjárműveket, jachtokat, vagyoni értékű cégrészesedéseket. Ezek az intézkedések már július elsejétől életbe léphetnének.

Szalai Erzsébet szerint jó megoldási irány az IMF-tanulmány felvetése, az euró bevezetése Magyarországon a konvergenciakritériumok teljesítése nélkül. Szalai árulkodónak nevezte, hogy a magyar pénzvilág elutasítja a javaslatot. A hazai pénztőke képviselői ugyanis a válsághangulatot fönn akarják tartani, hiszen így vihető véghez a szegények s a középosztály kirablása.

Szalai és TGM is óvatos lenne a multikkal

Szalai Erzsébet praktikus okokból azonban nem venné el a multinacionális cégek adókedvezményeit, tartva azok továbbállásától, s ennek foglakoztatási és exportcsökkentő hatásától. Az FN megkérdezte Tamás Gáspár Miklóst is, az ismert baloldali filozófust és közírót, a Zöld Baloldal listavezetőjét, mi lenne szerinte a Bajnai-csomag alternatívája.

TGM szerint egy erős kormány meggyőzhetné az uniót és a Valutaalapot, hogy tekintsen el a 3 százalékos hiánycéltól. A prociklikus (jelen esetben a recessziót mélyítő) gazdaságpolitika szociális és gazdasági katasztrófába taszítja az országot, márpedig ez az uniónak sem lehet érdeke – érvelt a filozófus. Ha nem meggyőzhető az IMF, akkor sem a szegényeket kellene sújtani a megszorításoknak, hanem inkább a nagytőkére terhelni – vélte. Ám még az antikapitalista TGM is csak végső esetben adóztatná meg jobban a nagytőkét, Szalaihoz hasonlóan tartva annak negatív következményeitől.

Gazdag nem támogatná a multikat

Radikálisabb ebben a tekintetben a baloldali teoretikusoknál Gazdag László közgazdász, egyetemi docens, lapunk alkalmi szerzője, aki úgy véli: ha megszorítás kell az IMF-nek vállalt hiánycél miatt, akkor abba kell hagyni a vállalatok támogatását. Ez leginkább a multinacionális vállalatok támogatását érintené, hiszen az állami támogatások 90 százalékát ők kapják – mondta Gazdag.

A közgazdász szerint a Bajnai-csomag nem fogja megmenteni a munkahelyeket, a megszorító csomag ehelyett fokozza majd a körbetartozást az építőiparban, gyorsuló ütemben megy tönkre a hazai kis- és középvállalkozói szektor.

Szerinte hazánkban a külföldi tőke segítségével meghatározóan alkatrész-összeszerelés történik, gyarmati, félgyarmati jellegű munkamegosztással kapcsolódunk a világgazdasághoz, ez problémáink alapvető oka ma.

Gazdag László szerint szerkezetváltásra van szükség a gazdaságban: le kell építeni az alacsony hatékonyságú tevékenységeket, hogy fölszabaduljanak az erőforrások (tőke, munkaerő) a magasabb hatékonyságú tevékenységek fejlődése számára. A szerkezetváltáskor belső erőforrásokra is lehet támaszkodni (felszabadul ilyen erőforrás, ha nem támogatjuk a gazdasági szereplőket), s külföldi tőke is bevonható.

Ez utóbbi esetben nem olcsó bérekre, adókedvezményre és direkt támogatásra, hanem földrajzi helyzetünkből és szellemi kapacitásunkból következő vonzerőre építhetünk. A közgazdász szerint 10-15 év alatt fokozatosan lehet eredményeket elérni e téren.

Gazdaghoz hasonló nézeteket vall Róna Péter közgazdász, aki több lapban, fórumon, többek között a Nemzeti Csúcson is kifejtette ezeket. Róna szerint szó nem lehet adócsökkentésről, áfaemelésből fedezett járulékcsökkentésről, amely milliókat szivattyúzna ki magánemberek zsebéből a nagyvállalatok profitját gazdagítandó, s ő is úgy véli, hogy a nemzetközi vállalatoknak nyújtott támogatásokat le kellene állítani.

Valójában csak találgatni lehet, mi történne, ha csakugyan elvennék a nagyvállalati adókedvezményeket és támogatásokat, ugyanis az ÁSZ egyik jelentése rámutat: senki nem méri – a PM sem – hogy a vállalatoknak nyújtott adókedvezmények és támogatások ténylegesen elérik-e a gazdaságpolitikai céljukat.

Kérdéses tehát, valóban drámai kivonulásra kerülne-e sor a nagytőke komolyabb megadóztatásával, s hogy valóban meg lehet-e munkahelyeket menteni lakossági áldozatvállalással, a vállalatoknak nyújtott jobb feltételekkel (például a lakosságot sújtó áfaemelésből finanszírozott járulékcsökkentéssel, a nagyarányú társasági adókedvezmények megőrzésével).

Az ÁSZ jelentéséből annyi azért kiderül: nagyban rontja a nagyvállalkozásoknak nyújtott támogatások hatékonyságát, hogy nem lehet kikötni a magyar beszállítói hányad mértékét, ezt a WTO (World Trade Organization – Kereskedelmi Világszervezet) tiltja.

Ami viszont ahhoz vezet, hogy a nagyvállalatok elszigetelten működnek a magyar gazdaságban – derül ki a jelentésből.

  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.02Munkaviszony létesítése és megszűntetése – Dr. Berke Gyula Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Egymilliós fizetésért keresnek szakácsot Budapestre

A hirdetés személyzeti étkezést és kedvezményes nyaralási lehetőségeket ígér leendő dolgozóinak. Teljes cikk

A BME idén is számos programmal várja a pályaválasztás előtt álló fiatalokat

A Lányok Napja elnevezésű pályaorientációs programon a résztvevők különböző mérnöki területeket ismerhetnek meg. Teljes cikk

Hiába nő az igény az irodába való visszatérésre, virágzik a rugalmas munkavégzés piaca

Egy friss kutatás szerint a dolgozók átlagosan alig kevesebb mint fele keresett távmunkát az elmúlt negyedévben. Teljes cikk