Megjelent: 13 éve

A gazdasági szakokra tódultak a diákok

Tíz százalékkal több nő jelentkezett az idén egyetemre vagy főiskolára, mint férfi, a felvételizők többsége alapképzésre szeretne bejutni, és a gazdasági szakokra vágynak a legtöbben. A legidősebb jelentkező 72 éves, és volt olyan személy is, aki 40 helyre adta be a lapját.

A felsőoktatásba felvételizők több mint harmada érettségit is tett az idén, közülük legtöbben gazdasági területen folytatnák tanulmányaikat szeptembertől. A most érettségiző fiatalok közül szinte mindenki nappali képzésre vágyik, alapképzést 84 százalékuk választott. Az összes jelentkező közül a legtöbben 3 helyre adták be jelentkezésüket.

A legtöbb jelentkező -– mintegy 30 ezer -–1992-ben született, a legfiatalabb 1995-ben látta meg a napvilágot. A legidősebb pedig 1939-es születésű, és a Szegedi Tudományegyetemre jelentkezett, fizika szakra.

A legnépszerűbb alapszakok körében idén sem történt nagy változás: a lista élén továbbra is a gazdálkodási és menedzsment szak és a turizmus-vendéglátás állnak. A harmadik a pénzügy-számvitel.

A műszaki szakok közül a mérnök informatikus, a gépészmérnöki, a villamosmérnöki és a programtervező informatikus szerepel a top15-ös listán, ám egyetlen egy természettudományi szak sem tudott az élre kerülni. Az osztatlan képzések közül a jogászképzés volt annyira népszerű, hogy bejusson az élbolya. Az idén új szakként az óvodapedagógus is az élre került -– az idén a 14., tavaly viszont csak a 18. legnépszerűbb szak volt, mos megelőzte a pszichológiát is, amely nem is jutott be a 15-ös listába. A kommunikáció és az andragógia viszont évek óta őrzi előkelő helyét.

A legnépszerűbb alapszakok és osztatlan képzések 2011-ben
1. gazdálkodási és menedzsment (13 514 jelentkező)
2. turizmus-vendéglátás (8328 jelentkező)
3. pénzügy és számvitel (7137 jelentkező)
4. kereskedelem és marketing (7080 jelentkező)
5. mérnök informatikus (6887 jelentkező)
6. gépészmérnöki (6742 jelentkező)
7. kommunikáció és médiatudomány (6462 jelentkező)
8. jogász (6328 jelentkező)
9. andragógia (5456 jelentkező)
10. nemzetközi gazdálkodás (5275 jelentkező)
11. műszaki menedzser (4977 jelentkező)
12. ápolás és betegellátás (4463 jelentkező)
13. villamosmérnöki (4410 jelentkező)
14. óvodapedagógus (3706 jelentkező)
15. programtervező informatikus (3539 jelentkező)

A mesterszakok közül továbbra is a tanári a listavezető, a vezetés és szervezés, illetve a nemzetközi tanulmányok követi. A hatodik helyen álló kommunikáció és médiatudomány mesterszak mellett a top10-ben minden képzés gazdasági: a pénzügy, a marketing, a vállalkozásfejlesztés, az emberi erőforrás tanácsadó, a nemzetközi gazdaság és gazdálkodás, valamint a logisztikai menedzsment MSc-szakokra vágynak a jelentkezők.

A legnépszerűbb mesterszakok 2011-ben
1. tanár (7183 jelentkező)
2. vezetés és szervezés (1799 jelentkező)
3. nemzetközi tanulmányok (1124 jelentkező)
4. pénzügy (1049 jelentkező)
5. marketing (1018 jelentkező)
6. kommunikáció- és médiatudomány (973 jelentkező)
7. vállalkozásfejlesztés (941 jelentkező)
8. emberi erőforrás tanácsadó (854 jelentkező)
9. nemzetközi gazdaság és gazdálkodás (824 jelentkező)
10. logisztikai menedzsment (681 jelentkező)

Felsőfokú szakképzésen az idegenforgalmi szakmenedzser képzés toronymagasan vezeti a mezőnyt. Ezt követi a csecsemő- és gyermeknevelő-gondozó és az ifjúságsegítő. A banki szakügyintéző viszont -– az idén először -– megelőzte a vendéglátó szakmenedzsert.

A legnépszerűbb felsőfokú szakképzések 2011-ben
1. idegenforgalmi szakmenedzser (3208 jelentkező)
2. csecsemő- és gyermeknevelő-gondozó (1552 jelentkező)
3. ifjúságsegítő (1537 jelentkező)
4. banki szakügyintéző (1520 jelentkező)
5. vendéglátó szakmenedzser (1479 jelentkező)
6. nemzetközi szállítmányozási és logisztikai szakügyintéző (1464 jelentkező)
7. pénzügyi szakügyintéző (1434 jelentkező)
8. reklámszervező szakmenedzser (1268 jelentkező)
9. web-programozó (1228 jelentkező)
10. kereskedelmi szakmenedzser (1163 jelentkező)

A 2011-ben már többen jelentkeztek a felsőoktatásba elektronikus úton, mint ahányan a hagyományos formát választották: csaknem 81 ezren éltek az e-felvételi lehetőségével, szemben a 60 ezernyi hagyományos módon jelentkezővel. Összesen 140 685-en adták be jelentkezésüket, tavaly ennél négyszázzal voltak kevesebben.

A legférfiasabb és a legnőiesebb szakok

Az első helyes jelentkezések több mint 87 százaléka államilag támogatott helyre irányult. "Érdekesség, hogy a jogi és igazgatási, valamint a gazdaságtudományok képzési területen az átlagosnál nagyobb a költségtérítéses jelentkezések aránya. Az orvos- és egészségtudományi, művészeti vagy természettudományi képzés első helyes jelentkezései viszont szinte kizárólag államilag támogatott helyeket céloztak" -– mondta Kiss László, az Educatio Nonprofit Kft. elemzője.

Peruból is jönnének

Külföldről 2700-an jelentkeztek, az uniós államokon kívül Norvégiából, Peruból, Kanadából és az Egyesült Államokból is pályáznak a magyar felsőoktatásba.

A női többség elsősorban az egységes, osztatlan képzéseken, a mesterképzéseken, valamint a felsőfokú szakképzéseken jelentős, az alapképzéseken kiegyenlítettebb a nemek aránya. A "legférfiasabb" terület az informatika és a műszaki, ezek 80-90 százalékos férfi elsőhelyes jelentkezői arányukkal megelőzik még a nemzetvédelmi és katonai képzést is. A legnagyobb arányú női többség ugyanakkor a pedagógusképzést (81,1 százalék), az orvos- és egészségtudományi (78,8 százalék), a bölcsészettudományi (74 százalék), a társadalomtudományi (69,9) és az összességében kis létszámú művészetközvetítés (66,2 százalék) képzési területeket jellemzi.

  • 2024.04.04Six Sigma Black Belt képzés 9 napos gyakorlatorientált, intenzív képzési program, amely készségszintre fejleszti a résztvevőket a 6 Sigma ismeretek elsajátításában, alapoktól a Green Belt ismereteken át magas szintű hatékonyságjavító projektek megvalósításáig. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.04.04Az Év Irodája Konferencia & Díjátadó Kíváncsi vagy, hogy kié lesz Az Év Irodája díj, érdekelnek a legmodernebb irodai megoldások, valamint a magyar és nemzetközi piacot meghatározó szakemberek tapasztalatai? Akkor ott a helyed! KIKET FOGUNK DÍJAZNI?info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.04.23Humán controlling mutatószámok a gyakorlatban A képzés célja: A HR munka modern személetének és mérésének, számításának gyakorlati ismerete. A humán controlling egyes eszközeit konkrét példákon mutatjuk be, a résztvevőkkel közösen értékeljük azok alkalmazását.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Pölöskei Gáborné: az idei év a látványos fejlesztések éve lesz a szakképzésben

A fiatalok, kezdők fizetését mindenképpen följebb kell emelni, hogy egy magas szintről kezdődjön a szakképzésben a bérezés - mondta el Pölöskei Gáborné. Teljes cikk

Tanárképző kar alakul a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen

Tanárképző kart hoz létre a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE). A leendő hallgatókat 2025-től fogadó, Nemeskürty István író, irodalom- és... Teljes cikk

Csák János: Sikeres a felsőoktatás átalakítása

A 320 ezer felsőoktatásban tanuló hallgató közül 43 ezren külföldiek - számolt be róla a kulturális és innovációs miniszter. Teljes cikk