A magyar kerékpárosok arra kérik a döntéshozókat, hogy pénzzel támogassák a biciklivel munkába járást
A Magyar Kerékpárosklub egy tanulmány alapján a fix kilométerdíj és a vállalati kerékpár támogatását is javasolja.

Mint írják, a kerékpározás számtalan egészségügyi, környezetvédelmi, gazdasági és társadalmi előnye ellenére nem támogatott olyan módon, mint a nagyobb helyigényű, lég- és zajszennyezés mellett fokozott balesetveszélyt és a mozgáshiányos életmód miatt egészségtelenebb autózás. A szervezet a nemzetközi példákkal alátámasztott tanulmány alapján úgy gondolja, hogy a kerékpározás pénzügyi támogatása jelentősen növelné a kerékpárral közlekedők számát, ezáltal a környezet egészségesebbé, biztonságosabbá válhatna.
A Magyar Kerékpárosklub szerint a támogatási rendszernek elsősorban a megyei jogú városokra és Budapestre kell fókuszálnia. Szemügyre vették a nemzetközi példákat, ez alapján Belgium, Egyesült Királyság, Franciaország, Hollandia, Németország és Svájc háromféle ösztönzési rendszert vagy ezek kombinációját alkalmazza, melyek a következők:
- Fix kilométerdíj fizetése a munkavállalók részére a kerékpárral munkába járáshoz megtett távolság alapján, ami adómentes költségtérítésként nyújtható;
- Vállalati kerékpár biztosítása a munkáltató által, amely után társasági adó kedvezményt kaphat a munkáltató (pl. Belgiumban), illetve a költségeket adómentes juttatásként átterhelheti a munkavállalóra;
- Személyi jövedelemadó-alap csökkentése a munkahely és a lakóhely közötti távolság alapján, amennyiben kerékpárral jár a munkavállaló dolgozni.
A szervezet hazánkban a fix kilométerdíj, illetve a vállalati kerékpár támogatását javasolja. A tanulmány szerint jogszabályi hátterük személygépjármű-használatra már adott, így viszonylag egyszerűen bevezethető.
„A vállalati személygépjárműhöz hasonló vállalati kerékpárt a munkáltató saját költségén biztosíthatná, de ezt a költségét adómentes juttatásként nyújthatná a munkavállalónak. A munkáltatókat - belga gyakorlat alapján - a költségeik 120%-os elszámolhatóságával is ösztönözni lehetne. Ez csökkentené az adózási előtti eredményét és a társasági adóalapját (évente mindössze 22-30 millió forinttal kevesebb adóbevételt okozva)” - olvasható a szervezet közleményében.
A teljes szöveg itt olvasható.
fotó: pixabay