Akadálymentes ENSZ-egyezmény
Akadálymentes formában juthatnak hozzá látás- és hallássérült, valamint értelmi fogyatékos emberek a fogyatékossággal élők jogairól szóló ENSZ-egyezményhez - tájékoztatta Juhász Péter, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium (SZMM) fogyatékosságügyi főosztályának munkatársa pénteken az MTI-t.
A 2006 decemberében született egyezményt a 2007. évi XCII. törvénnyel hirdették ki Magyarországon, de a nemzetközi dokumentum hatálybalépéséhez húsz ország aláírása volt szükséges - ez a feltétel idén áprilisban teljesült. Az addig csatlakozó államok közös nyilatkozatban állapították meg: mérföldkő az emberi jogok történetében ez az esemény.
A dokumentum két részből áll: az egyik maga az egyezmény, amely a fogyatékossággal élők - világszerte 650 millióan vannak - emberi jogainak biztosítását mozdítja elő, védelmezi és szavatolja. Az egyezmény kötelezettségeket ír elő a kormányoknak, az élet minden területén megtiltja a hátrányos megkülönböztetést, és biztosítja a fogyatékos embereknek a jogokat a minél teljesebb élethez.
A dokumentum másik része, az egyezményhez kapcsolódó fakultatív jegyzőkönyv értelmében - amelyet Magyarország is aláírt - egyéni panaszmechanizmust kell biztosítani az érintetteknek. E szerint a fogyatékos emberek a hazai jogorvoslati lehetőségek kimerítése után panasszal élhetnek kormányukkal szemben egy független, pártatlan nemzetközi szakértői testület, a Fogyatékos Személyek Jogainak Bizottságánál.
Magyarország sok vonatkozásban már a ratifikálás előtt megfelelt az egyezmény előírásainak - mondta Juhász Péter. A fogyatékos emberek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról szóló 1998-as törvény célja és alapelvei megegyeznek a konvencióéival. A magyar jogszabály többi között rendelkezik a közszolgáltatásokhoz való egyenlő esélyű hozzáférésről, amely egyszerre jelent fizikai és infokommunikációs akadálymentesítést: jelnyelvi tolmács, könnyen érthető szimbólumok, hangos térkép és vakvezető sáv alkalmazását.
A kormányzati szerveknek 2010. december 31-ig, az önkormányzatoknak 2008., 2009. illetve 2010. december 31-ig, a magánszektornak, egyebek mellett az áruházaknak, vendéglátó-ipari és idegenforgalmi egységeknek, vállalkozásként működő gyógyszertáraknak pedig 2013. december 31-ig kell teljesíteniük az egyenlő esélyű hozzáférés feltételeit.
- 2023.12.07IV. euChance KLUB Negyedik alkalommal és idén utoljára gyűlik össze az euChance Klub! Az izgalmas témák mellett értékeljük majd a Klub első évét is: sikerek és megoldásra váró feladatok számba vétele és a következő év tervezése.
Részletek
Jegyek
- 2023.12.31Készüljön fel a külföldön való jelenlétre a Global Mobility modullal! A külföldi üzleti jelenlét komoly versenyelőnyt kínál, ám egyúttal számos jogi kérdést is felvet. Ha a szervezet nincs tisztában a hatályos jogi háttérrel (pl. nemzetközi közjog, közösségi jog, társasági jog, munkajog, adójog, társadalombiztosítási jog, idegenrendészeti jog), akkor számos probléma, kockázati tényező merülhet fel. Az alap szintű modul tartalmazza a szükséges jogi szabályokat, folyamatábrákat (pl. Közvetlen befektetési lehetőségek, Tartózkodási, letelepedési és munkavállalási közjogi szabályok, Munkajogi szabályok, Adózási szabályok). A plusz szint egy online kurzussal egészül ki.
Részletek
Jegyek
- 2024.04.04Six Sigma Black Belt képzés 9 napos gyakorlatorientált, intenzív képzési program, amely készségszintre fejleszti a résztvevőket a 6 Sigma ismeretek elsajátításában, alapoktól a Green Belt ismereteken át magas szintű hatékonyságjavító projektek megvalósításáig.
Részletek
Jegyek
A mesterséges intelligencia (MI) a magyar gazdaság kitörési pontja lehet, a kormány ezért arra törekszik, hogy az ország digitalizációs... Teljes cikk
A miniszterelnök reményteljesnek tartja a jövő évet. Orbán Viktor pénteken, a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában azt... Teljes cikk
- Női munkavállalókat vonz mérnöki pályára az ABB Magyarország esélyegyenlőséget célzó mentorprogramja 3 hónapja
- Jogsértő az eltérő fizetés azonos munkakör esetén? 6 hónapja
- Az anyukák fele heti legalább 10 óra láthatatlan munkát végez 9 hónapja
- Esélyegyenlőségi programot indított a Procter gyöngyösi gyára 9 hónapja
- Még több mint 50 év a bérszakadék betemetése 10 hónapja
- 132 évre lenne szükség a nemek közti egyenlőség eléréséhez. Mi kellene hozzá? 10 000 nőt kérdezett a Mars 10 hónapja
- Magyarországon a legvastagabb az üvegplafon a régióban 10 hónapja
- Ha nő vagy, novembertől ingyen dolgozol 1 éve
- Egyszeri akciónak indult, tízéves CSR-program lett a LULI 2 éve
- Felmérés: alig emelkedett a női vezetők aránya a vállalatoknál és a közigazgatásban 2 éve
- Minden nyolcadik vállalatból teljesen hiányzik a női vezető 2 éve