kapubanner for mobile
Szerző: Barna Eszter
Megjelent: 2 hónapja

Várandósan felelős pozíció és gyerek mellől az igazgatói székbe

Nemhogy nőne, hanem csökkent az elmúlt évtizedben az informatikai területen tanuló nők aránya. Ezért fontos a jó gyakorlatok és törekvések bemutatása, hogy a nőknek van helyük ezeken a területeken, karriert futhatnak be az IT-ban. Sőt olyan is előfordulhat, hogy olyankor nevezik ki egy informatikai cégben felsővezetőnek, amikor éppen otthon van a gyerekével. Ez nem gyakori, de már Magyarországon is megtörténik. Erre hozott példákat az Egyenlítő Alapítvány konferenciája, a Digitális amazonok – A nők ereje a technológiában címmel.

Digitális amazonok konferencia-

Az alapítvány még 2023-ban készített egy felmérést az IVSZ-szel közösen, amelyben az elmúlt két évtized felsőoktatási trendjeit vizsgálták, és az elemzésből arra a kedvezőtlen tendenciára derült fény, hogy míg a 2000-es évek elején 25% volt a női hallgatók aránya informatikai területen, addig ez mára 15%-ra csökkent

A jelenlegi helyzetről és az állami szerepvállalásról először Dr. Király Beatrix beszélt, az NGM Foglalkoztatásért és Programokért Felelős Helyettes Államtitkárság képviseletében. Megemlítette a magyar versenyképességi stratégiát 2024-2030 között, melynek egyik célja a képzett munkaerő hosszútávú biztosítása, ezen belül pedig a digitális szakemberek mennyiségének és minőségének javítása. Ennek érdekében a felsőoktatás, a szakképzés, a pályaorientáció célzott formálása. A Nemzeti Digitalizációs Stratégiában pedig külön kiemelt cél a nők arányának növelése az IT és digitális képzési programokban, mert Magyarország az EU átlag alatt teljesít például a nők részvételében a felsőoktatási informatikai képzéseken. 

Az Európai Unió által támogatott GINOP+ 3.2 munkaerőfejlesztési programot eddig háromszor hirdették meg, 37 ezren vettek rajta részt, ebből 17 ezren nők. A programban megvalósuló képzések segítik az előrelépést, de akár a karrierváltást is a technológiai területek felé, emelte ki Király Beatrix. Vagyis tervben van az IT és tudományos képzettségek, végzettségek tekintetében a nők arányának javítása mellett az is, hogy az atipikus munkavégzési formák tovább terjedjenek, amely elősegítheti a nők foglalkoztatásának javítását. Továbbá megemlítette az európai bértranszparencia irányelvet, mint fontos esélyegyenlőség-javító tényezőt, amelyet 2026. június 7-ig át kell ültetni a nemzeti jogba. 

Várandósan új pozíció: így alakítsuk ki a helyettesíthetőséget

Kandra Ágnes a BlackRock munkatársa személyes példáján keresztül mutatta be, hogy mennyire fontos a tudatos, jó munkahelyválasztás. A várandós előadó elmondta, hogy már a gyermekvárás idején kapott egyszerre projektvezetői feladatot, és egy átszervezés szervezeti levezénylését. Mint mondta, mindez csak úgy oldható meg, hogy van mögötte egy olyan szervezeti struktúra, amely támogatja, valamint nagyon alaposan megtervezik a feladatok átadását, átvételét arra az időre, amikor szülési szabadságra megy majd. Kiemelte, az sem elhanyagolható az előkészítés folyamán, hogy hova akar majd visszatérni a babázásból. Mindehhez elengedhetetlen a helyettesíthetőség és a munkatársak körében a szociális háló kialakítása. Fontos a megfelelő emberek kiválasztása, akiknek a vezetői feladat ellátása szintén lehetőséget, vizibilitást jelenthet, ami őket is segítheti a karrierükben, vagyis kölcsönös win-win helyzet alakítható ki. 

Kandra Ágnes, Digitális amazonok
Kandra Ágnes

Elhinni magunkról, hogy képesek vagyunk rá

Majd Cseresnyés Dóra, a Sigma Software Kft. ügyvezető igazgatója osztotta meg élettörténetét, aki Ada Lovelace matematikus, a világon az első programozó példájával kezdte a Paralelogramma hercegnő című előadását. Kiemelte, hogy nőnek lenni jó, és ezt érdemes megőrizni a karrier során, vagyis az amazonságon belül egy kicsit megmaradni hercegnőnek is. Mint mondta nagy ellentétek voltak jelen a karrierében, azonban ezek az életesemények végül egy olyan történetté álltak össze, amiben mindennek megvan a szerepe, helye. Dóra bár a legjobb matekos volt a gimnáziumi tanulmányai során, mégis bölcsészkarra ment, és először tolmácsként, fordítóként helyezkedett el a technológiai szektorban, 15 évet töltött a szoftverfejlesztés támogatásával, aztán karitatív munkát végzett, majd ismét egy IT cégnél helyezkedett el, ahol hamar vezérigazgató lett. Most pedig egy nemzetközi szoftvercég magyar leányvállalatát építi szintén vezérigazgatóként. Ezen a nem lineáris pályán szerzett tapasztalatok közül hármat emelt ki: 

el kell indulni az álmok megvalósítása felé, akkor is, ha nem logikus lépés 

bátorságra van szükség, hogy merünk, képesek vagyunk valamit meglépni

és elhinni magunkról, hogy valamire képesek vagyunk, mert utána hiszi el a környezetünk is

Mint mondta, az is fontos tanulság volt, hogy mindaz, amit ő hátránynak tekintett, például a gyermekvállalás idején kimaradt évek, mind hasznot hoztak, tanulást jelentettek kitartásban, türelemben. projektmenedzsmentben, kommunikációban és érzelmi intelligencia szempontjából is. A jelenlegi komplex és kiszámíthatatlan világban a nők szuperképességei jól tudnak működni, amikor komplex döntéseket kell meghozni.

Gyerekek mellett IT cégeket vezetnek

Cseresnyés Dóra a programban következő kerekasztalban is részt vett, amelyben rajta kívül Kecsmár Zsuzsa, az Antavo hűségprogram technológia szolgáltató társalapítója és stratégiai vezetője, valamint Miklós Rozália, az MSCI amerikai pénzügyi technológiai cég 500 fős budapesti irodájának ügyvezető igazgatója beszélgetett Békéssy Olgával. Az egyik fontos attribútum, hogy mindhárom vendég háromgyermekes anya, akik az anyaság mellett technológiai cégek vezető pozícióját töltik be. 

Miklós Rozália, Cseresnyés Dóra, Kecsmár Zsuzsa
Miklós Rozália, Cseresnyés Dóra, Kecsmár Zsuzsa

Miklós Rozália pályakezdőként helyezkedett el az MSCI-nél, és az utóbbi 11 évben egyre nagyobb felelősséget és csapatokat kapott. Legutóbb éppen akkor nevezték ki ügyvezető igazgatónak, amikor a harmadik gyerekével volt otthon. Mint mondta, hosszú volt a kiválasztási folyamat, több hónapig tartott, de fontosnak tartotta, hogy ilyen helyzetben is élni kell a lehetőséggel, ha éppen akkor nyílik meg, amihez persze az is előfeltétel, hogy a munkahely is rugalmasan kezelje a különböző kötelezettségeket. 

Kecsmár Zsuzsáék 10 éve alapították az Antavot, összesen négy társalapító, akiknek nem volt vezetői tapasztalatuk, és igazi „garázscégként” indultak, nem vettek ki fizetést, társbérletben laktak, és időbe telt mire eljutottak az első alkalmazott felvételéig. Ugyanakkor mára 110 fővel dolgoznak, és Londonban is van irodájuk, a termékfejlesztés magyar kézben van, de a terjeszkedés globális, nemzetközi kollégákkal. 

Amit mind a három nő megemlített, hogy alapfeltétel, hogy jónak kell lenni abban, amit csinálnak, a multinacionális cégek nem jótékonyságból léptetik elő a nőket, és a saját cég sem ilyen alapon működik, ugyanakkor ehhez elengedhetetlen elhinni magunkról, hogy jók vagyunk, mondta Miklós Rozália. A nőket érintő kvóták illetve iniciatívák kapcsán kiemelte, hogy nem a szintet kell lejjebb vinni, hanem a meritokrácia alapjain maradva a merítést kell növelni. Cseresnyés Dóra hangsúlyozta viszont, hogy nem kell kétszer olyan jónak lenni, mint egy férfinek. Mert az természetes, és nem nemfüggő, hogy amihez valaki nem ért, abba több energiát kell fektetni. 

Sikeres működésük szempontjából lényegesnek ítélték az önbizalmat, a magabiztosságot, a fellépést, és a támogató környezetet, amikor az apuka a harmadik gyerekkel már többet van otthon, mint az anya, vagy a home office-t, ami lehetővé teszi a szoptatást akár munka közben és a fizetett segítséget, ami lehetőséget ad arra, hogy amikor munka van, akkor arra koncentráljanak, amikor pedig a családé az idő, akkor ne a házi munkával kelljen foglalkozni. 

Kiemelték azt is, hogy a STEM szakmák határterületeit is meg kell mutatni a nőknek, hogy tudjanak róla, hogy vannak a technológiához kötődő, de nem „keményvonalas” mérnöki, technikai, IT területek, ahol szintén érvényesülhetnek. 

Nyitóképen (b-j) Miklós Rozália, Cseresnyés Dóra, Kecsmár Zsuzsa, Békéssy Olga (Forrás: Egyenlítő Alapítvány Facebook oldala)

  • 2025.02.28Vezetői Best Practice Fórum - Digitális transzformáció és az AGILE A Fórum célja: A Fórum célja a jó vezetői gyakorlatok és tapasztalatok megosztása, illetve a hazai vezetési kultúra fejlesztése.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.03.11Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Szervező: BMEinfo button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.03.18Óbudai Egyetem Állásbörze A személyes találkozás az potenciális jelentkezőkkel az állásbörzén az egyik leghatékonyabban módszer, hiszen amíg egy önéletrajz csupán „vázlatos” formában nyújt a jelentkezőről képet, addig a személyes találkozás és beszélgetés által sokkal jobban bizonyíthatnak is a szakmai felkészültséggel kapcsolatban. info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
A szüret nem a munka vége, hanem a kezdete: így dolgozik a borász

A tavaly Magyarország legjobb vörösbora címet is bezsebelő Bodor Bence borásszal beszélgettünk a borászat szépségeiről és aktuális... Teljes cikk

A fiatal dolgozókat zavarja leginkább, ha kollégájuk panaszkodik

Egy átlagos magyar felnőtt a családján és a munkahelyén kívül összesen alig 2-3 közösséghez tartozik életében. Ezért rendkívül fontos, hogy... Teljes cikk

A nyitottság a siker kulcsa a munkaerőpiacon

A WHC Csoport és a Századvég közös szervezésű munkaerőpiaci szekciójában a digitalizáció és soft skillek vitték a főszerepet, de szó volt... Teljes cikk