Egyre nagyobb a nyomás a bolti dolgozókon a munkaerőhiány miatt
A munkaadók szerint 6 ezer dolgozó hiányzik a kiskereskedelemből, a szakszervezet és a munkavállalók szerint nagyobb a gond.
A tavalyi aranyvasárnapon az egyik élelmiszeráruházban több mint 60 telepakolt, majd magára hagyott bevásárlókocsit szedtek össze a dolgozók, benne mintegy 4 millió forint értékű áruval - emelt ki egy példát Karsai Zoltán, a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetének (KASZ) elnöke. Ennek oka, hogy a vásárlók nem hajlandóak végigállni a hosszú sorokat. A szakszervezet ezzel a példával szemlélteti, hogy nem csak a dolgozók számára okoz gondot a munkaerőhiány. Karsai Zoltán szerint most azok az áruházláncok kerültek nehéz helyzetbe, amelyek anyagilag nem becsülték meg eléggé a régi dolgozóikat. Ők ugyanis olyan üzletekhez mentek dolgozni, melyek magasabb bért kínálnak. A helyükre hiába hoznak új dolgozókat, mert nagy részüknek nincs kereskedelmi tapasztalata, ezért gyorsan továbbállnak.
A munkaadók szerint körülbelül 6 ezer dolgozó hiányzik a kiskereskedelemből, ez a foglalkoztatottak létszámának 2,4 százaléka. A Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete szerint ugyanakkor az üzletek feléből jelzik a dolgozók, hogy munkaerőhiány van, akad olyan áruház, ahol a 20 százalékot is eléri a hiány. A szakszervezeti vezető beismerte, hogy komoly kihívás a munkaerőhiány, de jelenleg bértárgyalások zajlanak, és a két problémát egyszerre nem fogják tudni megoldani.
A Magyar Nemzet szerdán arról írt, hogy már három, a magyar piacon meghatározó áruházláncból jelezték a dolgozók, hogy az év végi szezon után hajlandók határozott lépéseket tenni a munkaerőhiány okozta helyzetük megoldásáért
Népszava