"Elfogadhatatlan a szakszervezeti demonstrációk betiltása"
Garamvölgyi László, az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője az MTI-nek azt mondta: a Budapesti Rendőr-főkapitányság alaposan megvizsgálta, hogy a megmozdulás ideje alatt és helyén milyen a közlekedés helyzete, milyen úton lehetne elterelni, és megállapították, a több helyszínre, folyamatosan bejelentett rendezvény miatt a forgalmat nem lehet elterelni. Ezért alapos mérlegelés után, a gyülekezési törvény értelmében, a hatályos jogszabályok alapján tiltotta meg tüntetést. Az ORFK szóvivője kijelentette: a megmozdulást megtiltó határozat megalapozott volt, mert a közúti és tömegközlekedést semmilyen más módon és úton nem tudták volna biztosítani.
LIGA: a gyülekezési szabadságot is korlátozzák
A LIGA Szakszervezetek szerint aggasztó jelenség a tiltakozó akciók ellehetetlenítése, amely ellenkezik az alapvető alkotmányos jogok szabad gyakorlásának elvével - írja a portálunkhoz eljuttatott sajtóközlemény.
A belügyi kormányzat részéről már máskor is tapasztalhatóak voltak olyan intézkedések, amelyek közvetve akadályozták a rendvédelmisek demonstrációit, miközben a tüntetők végtelen türelmükről tettek bizonyságot.
A LIGA Szakszervezetek szerint a gyülekezés szabadsága nem korlátozható olyan indokkal, hogy az tulajdonképpen kényelmetlenséget okoz az állampolgároknak, hiszen többek között épp ez a békés tiltakozás célja. Sajnos a kormányzat ezen retorika mentén a sztrájkokat már törvényi szinten ellehetetlenítette, most úgy tűnik a gyülekezési szabadságot is korlátozná. A LIGA Szakszervezetek kiáll a rendszerváltó értékek mellett és felszólítja a kormányt, hogy legalább pártja saját múltjára tekintettel ne tegyen olyasmit, ami rossz emlékeket idéz a 25 évnél idősebbekben.
LMP: politikai nyomásra döntöttek
Az LMP véleménye szerint sem felel meg az alkotmányos alapelveknek az a rendőrségi döntés, amelyik megtiltotta a szakszervezetek tüntetéssorozatát. Schiffer András, a párt frakcióvezetője az MTI-nek azt mondta, "gyülekezési joggal kapcsolatban az Orbán-kormány ott folytatja, ahol az előzőek abbahagyták".
Hozzátette: a sajtóhírekben megjelent rendőrségi döntés nem felel meg az alkotmányos elvárásoknak és "él a gyanú az emberben, hogy politikai nyomásra döntöttek".
MSZP: a Fidesz fél a szakszervezetektől
Mesterházy Attila, az MSZP elnöke a hírre úgy reagált: felháborító és szégyenletes, hogy az Orbán-kormány politikai nyomást gyakorol a szakszervezetekre és eszközül használja ehhez a rendőrséget, amellyel betiltatja a szakszervezetek rendezvényeit.
Közleményében azt írta: ma egyre nyilvánvalóbb, hogy a Fidesz fél a szakszervezetektől, és minden eszközzel igyekszik belefojtani a szót a tüntetőkbe. "Azt már eddig is tudtuk, hogy a Fidesz lábbal tiporja a demokráciát Magyarországon, de hogy egy szakszervezeti tüntetést éppen a Fidesz által is aláírt Demokrácia Nemzetközi Napján tiltanak be, az a legnagyobb pofátlanság. Ezen túlmenően alkotmányellenes az intézkedés, mivel a gyülekezési törvény semmiképpen nem rendelkezik úgy, ahogy azt a rendőrség alkalmazta" - írta.
MTI/HR Portal