Elkészült az új adócsomag
Majdnem mindegyik adó- és járulékkulcs változni fog: 19 százalék lesz a személyi jövedelemadó alsó kulcsa, és csak 3 millió forintnál jön be a 38 százalékos felső kulcs; a munkáltatók járuléka pedig csökkenni fog, 6 százalékponttal, bár közben két és félszeresére nő a tételes eho-juk. Egyes juttatások adómentessége pedig megszűnne - jutott az Index tudomására.
A fentiek alapján elmondható, hogy a kormány kezdi meglépni az adószakértők, közgazdászok, a gazdasági élet szereplői által régóta kívánatos hangsúlyváltást, vagyis hogy a fogyasztási, kisebb részben pedig a vagyoni típusú adók nagyobb szerepet kapjanak az adórendszerben, mialatt a jövedelemtípusú terhek a munkaerőpiac élénkítése céljából mérséklődnek. Az átalakítást két szakaszban kívánja meglépni a kormány: az adórendszer több ponton már júliustól módosul, egy sor intézkedés pedig 2010-től alakítja át életünket.
Csökken a tb-járulék
Az Index információi szerint év közepétől várható a 29 százalékos munkáltatói tb-járulék 25 százalékra való csökkentése, de csak úgy, hogy ezen csökkentett mértéket a minimálbér duplájáig lehet alkalmazni. Ha az alkalmazott bruttó bére meghaladja a havi 143 ezer forintot, akkor 143 ezer forintig 25, a 143 ezer forint feletti keresetrészre 29 százalékos munkáltatói tb-járulékot kell leróni. (A tb-járulékon belül az egészségügyi járulék szorul vissza.)
A munkaadói járuléknál is hasonló szisztéma alapján történik a csökkentés: a 3 százalékról 1 százalékra leszállítandó munkaadói járulék a minimálbér kétszereséig lesz érvényes július 1-jétől. Összességében tehát 6 százalékponttal könnyít a cégek terhein a kabinet, de ezen könnyítést a legfeljebb dupla minimálbért kereső alkalmazottaknál tudják teljesen kihasználni a vállalkozók.
Átszabják az szja-kulcsokat, illetve -sávokat
Bár adószakértők szerint egyértelműen nehézségekbe ütközne a személyi jövedelemadó-törvény év közepén való módosítása, a kormány vélhetőleg mégis meg fogja lépni. Erre azonban két forgatókönyv is létezik: az egyik verzió szerint megszűnne a magánszemélyek 4 százalékos - szolidaritási adónak becézett, lényegében egy harmadik, 40 százalékos szja-kulcsot megtestesítő - különadója. Az alsó szja-kulcs a mai 18-ról 19-re, a felső 36-ról 38 százalékra nőne, a sávhatár pedig a mai évi 1,7 millió forintról lényegesen kitolódna, 2,2 millió forintra. Ezen változat része még, hogy a ma egyes esetekben 10, máskor 20, megint más esetben 25 százalékkal adózó úgynevezett külön adózó jövedelmek (például osztalék, kamat, tőzsdei árfolyamnyereség, ingatlaneladásból származó jövedelem) után szintén a 19 százalékos adómérték lenne érvényben - a tőzsdei cégek osztalékára kivetett adón kívül, mert az maradna 10 százalék. A másik változat szerint kizárólag a sávhatárok változnának. A sávhatár ugyanúgy 2,2 millió forintig kúszna feljebb, ahogyan az első verzióban, tehát 2,2 millió forintos éves jövedelemig a bér 18, az afeletti jövedelemrésznél pedig 36 százalékáról kellene lemondanunk.
Magasabb lesz áfa, a jövedéki adó és tételes eho
Mivel mindezen változások a költségvetést érzékenyen érintik, a bevételi oldalt is növelni kívánja a kormány. Ennek érdekében 3 százalékkal nő az áfa (23 százalékra), 5 százalékkal pedig a jövedéki adó. A vállalkozóknak tett könnyítést némiképp tompítja, hogy a tételes eho a mai havi 1950 forintról 5100 forintra nő, és új nevet is kap. Bevonják továbbá a családi pótlékot az adórendszerbe: felbruttósítják és adóterhet nem viselő járandósággá sorolják át, ami azt eredményezi, hogy bár közvetlenül nem kell adózni a megemelt családi pótlék után, ám az annak megfelelő összeg a személy többi jövedelmét feljebb tolja, így gyakorlatilag mégis a megemelt családi pótléknak megfelelő összeget kell majd leadózni. Azok, akiknek a jövedelme még a megemelt családi pótlékkal sem éri el az szja alsó kulcsának sávhatárát, vagyis az újítás után évi 2,2 millió forintot, azok egy fillérrel sem járnak rosszabbul, ám a 2,2 millió forintnál többet keresők azt érzik majd a bőrükön, hogy az átalakítás után a családi pótlékból származó summa legfeljebb 18 százalékkal mérséklődik.
Jövőre további változások várhatók
2010. januárjától még élesebben nyúl az adórendszerhez a kormány: 2010-ben nem lesz magánszemélyek különadója, a kétkulcsos szja-tábla 19 és 38 százalékos mértéket takar, a felső kulcs pedig a mai évi 1,7 millió és a júliustól élő 2,2 millió forint helyett 3 millió forintnál lép csak be. Utóbbival a kormány eléri, hogy az alkalmazottak kétharmadának-háromnegyedének bére egészében az alsó kulcs alá kerüljön. Az elkülönülten adózó jövedelmekre - a tőzsdei cégek osztalékát kivéve - szintén 19 százalékos sarc lesz érvényben. Az adójóváírás elfogyási ütemét a mai 9 százalékról csökkentenék, vagyis ki fog tolódni az a jövedelemhatár, amikor elfogy ez az adókönnyítés. Abban azonban még nincs egyetértés, hogy pontosan milyen összeghatárig tolják ki az adójóváírás kifutását.
Változás várható az utóbbi években megkurtított adókedvezmények terén is, a kormány ugyanis eltörölné azokat, ahogy egyes juttatások adómentességét is: így például az étkezési jegyeket, üdülési csekkeket, iskolakezdési támogatást, internethozzájárulást adó- és így társadalombiztosítási járulékkötelessé kívánják tenni.
Változik a társasági adó
A kormány tervezete szerint megszűnne a vállalkozások 4 százalékos különadója, viszont a társasági adóalap szélesebbre venné a kedvezmények és más adóalap-módosító tételek körének szűkítése révén; sőt ezen szélesebb adóalapra a mai 16 helyett 19 százalékos társasági adót vet majd ki a kabinet. Az adócsomag részét képezi még az egységes ingatlanadó: a mai helyi adókat (kommunális, építmény- és telekadót) felváltó új közterhet négyzetméteralapon vetik ki az önkormányzatok és a mai összbevételt pár 10 milliárd forinttal haladhatja meg ezen egységes ingatlanadóból befolyó pénz a kalkulációk alapján. Újítás lesz továbbá a rehabilitációs járulék megháromszorozása is.
PM: még nincs döntés
A Pénzügyminisztérium (PM) több adóváltozatot készít a kormány számára, döntés még nincs, az adócsomag várhatóan a február 16-i parlamenti ülésen válik ismertté - mondta az MTI kérdésére Pichler Ferenc, a PM sajtófőnöke az Index birtokába került adócsomagról. Hozzátette: a munkát terhelő adók csökkentése, a személyi jövedelemadó alsó sávjának kiszélesítése, bizonyos szja-kedvezmények eltörlése és a fogyasztást terhelő adók növelése - az az irányvonal, amit a miniszterelnök már a január 29-i parlamenti beszédében megfogalmazott.
Index
- 2024.10.10Pannon Munkajogi Akadémia Programunkat az on-line térben tervezzük megvalósítani, ezzel is támogatva a hatékony idő kihasználását. Előadás-sorozatunk célja, hogy egy-egy munkajogi területet részletesebben is bemutassunk, lehetőséget teremtve a joggyakorlat alkalmazásának megismerésére. Részletek Jegyek
- 2024.10.112024.10.11– 12.12 Díjmentes Vezetői Egynapos programok Díjmentes Vezetői Egynapos programsorozatunkat a nagy érdeklődésre való tekintettel folytatjuk. Képzéseinken szemléletet, azonnal alkalmazható tudást adunk, módszereket és gyakorlatok próbálhatnak ki a résztvevők, mindezt teljesen díjmentesen. A nyílt programokat olyan vezetőknek, munkavállalóknak ajánljuk, akik szeretnék bővíteni tudásukat és látásmódjukat. A képzések különlegessége, hogy bármelyik téma vállalati képzés formájában is megvalósítható, melyre támogatás igényelhető a GINOP PLUSZ-3.2.1-21 pályázati alapból. Pályázati forródrót: +36 20 338 3808 Részletek Jegyek
- 2024.11.13Mérlegen a hibrid munkavégzés - Trendek és vállalati jó gyakorlatok a távmunka új korszakában Az esemény célja, hogy összehozza a különböző iparágak vezetőit, legjobb vállalati gyakorlatait, hogy megosszák gondolataikat és megvitassák a rugalmas foglalkoztatás jövőjét és annak vállalati kultúrákra gyakorolt hatásait, úgy mint a távmunka transzformációja, új innovációk és a mesterséges intelligencia hatásai, munkavállalói preferenciák, jogi megoldások, hatékonysági kérdések távolról, valamint vezetői kihívások és vállalati stratégiák a hibrid munka világában. Részletek Jegyek
- 2024.11.21Pannon HR Konferencia Debrecen Lehetőséget biztosítsunk a HR-es közösségnek, hogy megvitassák az aktuális kihívásokat, trendeket, valamint hogy szakmai újdonságokkal ismerkedhessenek meg. Részletek Jegyek
A Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) üdvözli Orbán Viktor miniszterelnök bérekre vonatkozó elképzelését, hogy 2-3 éven belül ezer euróra... Teljes cikk
A pályázati feltételek között szerepel, hogy legalább 12 dolgozót kell foglalkoztatni. Teljes cikk
A dolgozó fiatalok között tízből nyolcan számítanak arra, hogy a következő időszakban magasabb bért kapnak. Ugyanakkor tízből majdnem hatan, azaz... Teljes cikk
- Miért nem emelik a családi pótlékot? 4 hónapja
- Nagy Márton: foglalkoztatási kérdéskörben csakis uniós forrásokat használ a kormány 5 hónapja
- Fedezze fel a munkaerőpiac digitális lehetőségeit és jogait! 6 hónapja
- Új kihívással kell szembenézniük a magyar családi vállalkozásoknak 6 hónapja
- A kormány mindent megtesz a bérek növekedéséért, de nem becsülik a dolgozókat? 6 hónapja
- A kormány együttműködési megállapodást írt alá a digitalizáció fejlesztése érdekében 6 hónapja
- Kell-e TB járulékot fizetnem, ha D minősítéssel százalékoltak le? 7 hónapja
- 1000 eurós minimálbér lesz pár éven belül Szlovákiában? 7 hónapja
- Extra támogatással segítik a megváltozott munkaképességűeket foglalkoztató cégeket 8 hónapja
- Márciusban 70, áprilisban 200 milliárd forintos kerettel indul foglalkoztatási program 8 hónapja
- Íme a kormány terve a 300 ezer főnyi munkaerőpiaci tartalék mozgósítására 8 hónapja