Felsorakoztak a legjobb munkaadók: a LEGO, a Samsung és az Audi az élen
Egy helyet előrelépve tavalyi eredményéhez képest a LEGO lett a legvonzóbb hazai munkáltató. A második helyet a Samsung nyerte el, míg a bronzérem az Audihoz került. Továbbra is az IT a legvonzóbb szektor, a munkavállalók pedig elsősorban a fizetés, a munkahelyi légkör és az állás tartós biztonsága alapján választanak.

Saját szektorában különdíjat érdemelt ki a Magyar Nemzeti Bank, az E.ON, a Richter Gedeon, a Hunguest Hotels, a Nestlé, a Magyar Telekom, a DHL, a Nokia, az IBM és a Szerencsejáték Zrt.. A legismertebb munkaadó a Magyar Posta lett.
A szektorok között továbbra is az IT a legvonzóbb, amelyet a telekommunikáció és az SSC (Shared Service Centre) követ.
Mi alapján választ a munkavállaló?
A munkahelyválasztást befolyásoló három legfontosabb tényező rangsora nem változott az elmúlt évekhez képest. A válaszadók 73%-a számára továbbra is a bérezés a leghangsúlyosabb értékelési szempont, ezt követi a kellemes munkahelyi légkör (61%) és az állás hosszú távú biztonsága (56%).
Ismét a munkáltatók megítélését befolyásoló szempontok élbolyában szerepel a munka-magánélet egyensúlya és a vállalat pénzügyi stabilitása. Növekedett a tavalyi adatokhoz képest mind a rugalmas időbeosztás, mind a betöltött munkakör érdekességének jelentősége, illetve szintén nőtt a szerepe a vállalat általános hírnevének és társadalmi szerepvállalásának.
Elvárások és valóság
Míg a vonzó fizetés, illetve a kellemes munkahelyi légkör a legfontosabbak a munkavállalók számára, addig ezeket mindössze a 6. és 7. helyre sorolják a hazai vállalatok jelenlegi értékajánlatai között.
A 4. legfontosabbnak tartott work-life balance pedig mindössze 10. helyezést ért el, amikor a jelenlegi munkaerőpiaci helyzet értékelésére kérték a munkavállalókat.
Már a koronavírus-válság előtt is jellemző volt, hogy a munkavállalók fokozatosan a szabadabb és rugalmasabb munkavégzési formák felé mozdultak. A világjárvány egyértelműen felgyorsítja ezeket a trendeket, és arra készteti a munkaadókat, hogy alkalmazkodjanak az új környezethez.
Az otthoni munkavégzés lehetősége százból 77 ember számára vonzó, de csak 24%-nak van erre lehetősége. Rugalmas munkaidőt majdnem ugyanennyien (83%) szeretnének, de csak 45%-uk élhet is vele.
Hová lett a megtartó erő?
A hazai munkahelyek megtartóképessége alacsonyabb volt az elmúlt időszakban a kontinens átlagánál: a magyar munkavállalók 21%-a (2019-ben 23%) váltott munkahelyet az elmúlt egy évben szemben az európai 17%-kal, illetve harmaduk (2019-ben 34%) tervez váltani a következő évben, míg Európában mindössze negyedükre igaz ez.
A különbségben fontos szerepe lehet annak, hogy a váltás legfontosabb összetevője itthon a bérezés.
Bár a hazai munkavállalók körében a telekommunikációs szektor márkái a legismertebbek, mégis az IT-szektor munkaadói a legnépszerűbbek, amelyet a telekom-ágazat követ némileg beelőzve az SSC-t.
Mivel a technológia kritikus szerepet tölt be a jelenlegi, tömegeket érintő korlátozások során, az IT- és a kommunikációs ágazatok (ITC) vonzereje tovább erősödik.
A hazai munkavállalók számára legvonzóbb 10 szektor sorrendben az IT, a telekommunikáció, az SSC, a gyógyszer- és vegyipar, a szolgáltatások, a gyáripar, az autóipar, az FMCG, a pénzügy és az ingatlan, illetve építőipar.
A top 3 legvonzóbb munkáltató Magyarországon 2020-ban a Randstad Employer Brand Research toplistája szerint:
1. LEGO
2. Samsung
3. Audi
Különdíjak:
Legvonzóbb munkaadó - Pénzintézet: Magyar Nemzeti Bank
Legvonzóbb munkaadó - Energetika és közműszolgáltatás: E.ON
Legvonzóbb munkaadó - Gyógyszer- és vegyipar: Richter Gedeon
Legvonzóbb munkaadó - Kiskereskedelem és HORECA: Hunguest Hotels
Legvonzóbb munkaadó - FMCG: Nestlé
Legvonzóbb munkaadó - Telekommunikáció: Magyar Telekom
Legvonzóbb munkaadó - Szállítmányozás és logisztika: DHL
Legvonzóbb munkaadó - Információ Technológia: Nokia
Legvonzóbb munkaadó - Szolgáltatások: Szerencsejáték Zrt.
Legvonzóbb munkaadó - SSC: IBM
Legismertebb munkaadó: Magyar Posta