Franciaországban kötelezővé teszik az apaszabadságot
A jelenlegi 14 napról 28 napra nő az apáknak járó gyermekgondozási szabadság Franciaországban, és ebből legalább egy hetet kötelező lesz mindenkinek kivennie a gyereke születésekor - jelentette be a francia elnök.
"Az idő alapvető tényező a gyerek és szülei közötti fontos kapcsolat kialakításában. A jelenlegi 14 nap túl rövid" - közölte az államfői hivatal, amely szerint a társadalom mintegy 80 százaléka támogatja a hosszabbítást.
Az Elysée-palota tájékoztatása szerint az apa vagy a "második szülő", aki lehet nő is, a gyerek születésekor júliustól kétszer több, 28 nap szabadságra jogosult.
Franciaország úttörőnek számított a kérdésben Európában, amikor 2002-ben bevezette a 11 napos apaszabadságot, amely a háromnapos születési szabadság után vehető ki. Azóta azonban számos európai uniós ország nagyvonalúbb intézkedéseket hozott az apák számára, míg Franciaországban a szülői terhek jelentős része továbbra is az anyákra hárul. A szülési szabadság az anyák számára jelenleg 16 hétig tarthat.
Az apaszabadság meghosszabbítását, amelynek éves költsége több mint félmilliárd euróra rúghat, a társadalombiztosítás fogja állni. A gyerek születését követő háromnapos szülési szabadságot továbbra is a munkáltató finanszírozza, a további 25 napot pedig visszatéríti a társadalombiztosítás. Ikrek születésekor további hét nap jár a második szülőnek.
Az első hét nap kivételét a kormány azért teszi kötelezővé, hogy így ösztönözze az apákat arra, hogy éljenek a lehetőséggel. Amennyiben egy munkáltató nem tartja tiszteletben a kötelezettséget, 7500 eurós pénzbüntetéssel sújtható.
A francia apák 67 százaléka veszi ki az apaszabadságot a gyereke születésekor, s az adat nem változott, amióta erre lehetőséget biztosít a törvény.
- 2023.04.28Vezetői Best Practice Fórum VEZETŐI ÉS SZERVEZETI KOMMUNIKÁCIÓ, MOTIVÁCIÓ A fórum célja a vezetői legjobb gyakorlatok megosztása
Részletek
Jegyek
- 2023.05.10Foglalkoztatás 3.0 Nyissunk együtt a munkaerőpiac új lehetőségei felé! Hogyan lehet sikeres a 3. országból történő toborzás? Milyen munkaerőpiaci problémákat orvosolhatunk vele? Mekkora erőforrást és pénzt igényel a folyamat? Hogyan érdemes belevágni? A HR Portal és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) által közösen szervezett Foglalkoztatás 3.0 konferenciának fókuszában az Mt. 2022, év végi EU-s jogharmonizációja, valamint a 3. országbeli munkavállalók foglalkoztatása áll.
Részletek
Jegyek
- 2023.05.18Lean Konferencia Lean és digitális transzformáció Lean, energiahatékonyság, folyamatfejlesztés.
Részletek
Jegyek
A vállalatnál három lépcsőben hajtják végre a 7 ezer dolgozót érintő leépítéseket. Teljes cikk
A Ver.di szakszervezeti szövetség 10,5 százalékos, és legalább 500 eurós béremelést követel. Teljes cikk
Alkalmazottainak 2,5 százalékát leépíti, azaz mintegy 19 000 dolgozótól válik meg az informatikai tanácsadócég. Teljes cikk
- Élettársnak jár-e rendkívüli szabadság haláleset miatt? 1 hónapja
- Megszavazták a fizetett menstruációs szabadságot Spanyolországban 2 hónapja
- Megéri-e szülői szabadságra menni? 2 hónapja
- Több százezren tüntettek a francia nyugdíjreform ellen 2 hónapja
- Az apasági szabadságra vonatkozó legfontosabb változások 2 hónapja
- Már csak néhány napig nyilatkozhatnak a 30 alatti anyák adókedvezményük érvényesítéséhez 2 hónapja
- 2023-as év eleji jogszabályváltozások 2 hónapja
- Korlátlan szabadságot vezet be a Microsoft 3 hónapja
- Francia nyugdíjreform: Mindazoknak, akik képesek rá, azt javasolják, hogy dolgozzanak tovább 3 hónapja
- Csak az apasági szabadság felét fizeti az állam 4 hónapja
- Bűntudatuk van a szabadság alatt az amerikai dolgozóknak 4 hónapja