Húsz éve nem volt ennyi dolgozó nő
Magyarországon jelenleg több mint 1,8 millió nő dolgozik a 15-64 éves korcsoportban, ilyen magas értéket 1992 óta nem mért a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) - ismerteti a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) csütörtöki közleményében.
A KSH legfrissebb adatai szerint a 2012. augusztus-októberi időszakban 71 ezerrel dolgoztak többen, mint egy évvel korábban; ezen belül 44 700-zal nőtt a női foglalkoztatottak száma. 2007 óta először fordul elő az is, hogy a női munkanélküliségi ráta alacsonyabb az európai uniós átlagnál - hangsúlyozza az NGM.
A nőknél 2012 második negyedéve volt az első olyan időszak, amikor minden korosztályban nőtt a foglalkoztatottak száma. A legjelentősebb emelkedés a 40 év felettieknél mutatható ki, de többen dolgoznak a 20-24 éves fiatalok körében is.
Az iskolai végzettség alapján az érettségivel rendelkező, de egyetemi diplomával nem rendelkező csoport járult hozzá legnagyobb mértékben a növekedéshez, és emelkedett az alacsony iskolai végzettségűek rátája is. A bővülés háromnegyedét a teljes munkaidős, egynegyedét a részmunkaidős foglalkoztatottak adták. Így a legutolsó lezárt teljes negyedévben - az idei harmadik negyedévben - 100 nőből 53 dolgozott, közülük 48 teljes munkaidőben és 5 részmunkaidőben.
Az NGM szerint ezek az értékek azt mutatják, hogy az új Munka törvénykönyvének hatályba lépése úgy indította el a munkaerőpiac rugalmasabbá válását, hogy közben a teljes munkaidős foglalkoztatás is bővült. Legjelentősebb a növekedés a kereskedelemben, az egészségügyi és szociális ágazatban, valamint a mezőgazdaságban.
Fontos kiemelni, hogy az idei harmadik negyedévben minden hónapban a nők ugyanakkora létszámban voltak érintettek a közfoglalkoztatásban, mint az előző év azonos hónapjaiban, tehát a közfoglalkoztatás nem befolyásolta érdemben a foglalkoztatási rátát - jegyezte meg az NGM.
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
A NAV több vármegyében is ellenőrzi a strandokat. Többek között az alkalmazottak bejelentését is vizsgálják majd. Teljes cikk
Dupla béremelést kapnak a kormánytisztviselők: szeptembertől és januártól összesen 30 százalékkal nőhet a fizetésük – jelentette be Navracsics... Teljes cikk
A Nemzetgazdasági Minisztériumtól (NGM) hamarosan a kormány elé kerülhet Magyarország megújított Mesterséges Intelligencia Stratégiája - mondta a... Teljes cikk
- Mentesség, kedvezmények: ez változik július 1-től a munkavállalók adózásában 2 hete
- A 15–64 évesek foglalkoztatási rátájának negyedévenkénti alakulása nemek és korcsoportok szerint 2 hete
- Szja-mentesség 25 év alatt – útmutató diákoknak a NAV-tól 3 hete
- Ennyiért sem kell a munka? Csak a 60 felettiek mennek ki a földekre 3 hete
- Akik nyugdíj mellett is dolgoznak: brutális különbségek az EU-ban 3 hete
- Nem csupán beugró munkaerő - diákok és nyugdíjasok a munkapiacon 1 hónapja
- Nagy hajrá indul a szezonális munkaerőért – ezekre a munkákra van most a legnagyobb kereslet 1 hónapja
- Czomba Sándor: évente 30-40 ezer ember fog hiányozni a magyar munkaerőpiacról 1 hónapja
- Ki hozza be a fülöp-szigeteki vendégmunkásokat és hogy áll a 150 új gyár program? 1 hónapja
- Kevés pénz, kevés esély - miért nem terjed el a részmunkaidő Magyarországon? 2 hónapja
- Mentőöv a szakemberhiányban: fókuszban az atipikus foglalkoztatás 2 hónapja