Részmunkaidő: ösztönzőbb támogatások kellenek
Magyarországon a részmunkaidő életformát jelent, nem rövidebb munkaidőt, így sem divatja, sem presztízse nincs, a hazai cégek gyakorlatáról nem is beszélve. Pedig támogatja a kormány ezt az atipikus munkavállalási formát. Mindennek azonban csak akkor van értelme, ha ezek a részmunkaidős állások új munkahelyeket teremtenek, nem pedig a meglévőket veszélyeztetik, vagy épp a feketefoglalkoztatást növelik - hangsúlyozza a VOSZ.
A Vállalkozók Országos Szövetségének (VOSZ) tapasztalatai azt igazolják, hogy a részmunkaidős állások többsége a mezőgazdaság, az élelmiszer-, az építőipar, a kereskedelem, az idegenforgalom és vendéglátás területén fordulnak elő.
A szövetség szerint Magyarországon filozófiai problémát vet fel a részmunkaidő fogalma, mivel az elsősorban nem rövidebb munkaidőt, sokkal inkább életformát jelent. Nem véletlen, hogy a legaktívabb részmunkaidősök elsősorban a diákok, a nyugdíjasok, illetve a munkaerőpiacra visszatérni kívánó kismamák. A napi teendőik mellett nekik tökéletesen megfelel ez a munkaidő, valamint az ösztöndíj, a nyugdíj, vagy épp a gyes mellett kitűnő pénzkereseti lehetőség nyújt.
A jelenlegi jogszabályok alapján a munkanélküliek, valamint a gyermeket nevelők, a gyermekgondozási segélyben, gyermeknevelési támogatásban részesülők részmunkaidős foglalkoztatása esetén egyaránt kedvezményt kap a cég. Ekkor ugyanis úgynevezett vissza nem térítendő, legfeljebb egy évre nyújtható támogatásban részesülhet a munkaadó, ha a munkavállaló foglalkoztatását a teljes munkaidő legalább felét elérő, háromnegyedét meg nem haladó mértékű munkaidőben vállalja.
Meg kell ismertetni a munkaadókat és munkavállalókat a részmunkaidős foglalkoztatás előnyeivel. A VOSZ álláspontja szerint a jelenleginél ösztönzőbb támogatások bevezetése indokolt. A közvélemény számára világosan és egyértelműen bizonyítani kell ezen atipikus foglalkoztatási lehetőség társadalmi hasznosságát. Rendkívül előnyös például a családtervezésnél, segít - különösen a nőknél - a munka-magánélet egyensúlyának megtartásában. A szövetség hangsúlyozza, mindennek csak akkor van értelme, ha ezek a részmunkaidős állások új munkahelyeket teremtenek nem pedig, a meglévőket veszélyeztetik, vagy épp a feketefoglalkoztatást növelik.
Világgazdaság
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
A magyar cégek összességében kismértékű létszámnövekedést terveznek 2025 harmadik negyedévére: ebben az időszakban a hazai munkáltatók 28... Teljes cikk
Izland forradalmi lépést tett: a négynapos munkahét nemcsak megvalósult, hanem társadalmi és gazdasági sikertörténetté vált. A 36 órás hét ma... Teljes cikk
A vállalati juttatások világában egyre nagyobb teret nyernek azok a megoldások, amelyek egyszerre támogatják a munkavállalók jólétét és segítik a... Teljes cikk
- Mentesség, kedvezmények: ez változik július 1-től a munkavállalók adózásában 2 hete
- A 15–64 évesek foglalkoztatási rátájának negyedévenkénti alakulása nemek és korcsoportok szerint 2 hete
- Szja-mentesség 25 év alatt – útmutató diákoknak a NAV-tól 3 hete
- Ennyiért sem kell a munka? Csak a 60 felettiek mennek ki a földekre 3 hete
- Akik nyugdíj mellett is dolgoznak: brutális különbségek az EU-ban 3 hete
- Nem csupán beugró munkaerő - diákok és nyugdíjasok a munkapiacon 1 hónapja
- Nagy hajrá indul a szezonális munkaerőért – ezekre a munkákra van most a legnagyobb kereslet 1 hónapja
- Czomba Sándor: évente 30-40 ezer ember fog hiányozni a magyar munkaerőpiacról 1 hónapja
- Ki hozza be a fülöp-szigeteki vendégmunkásokat és hogy áll a 150 új gyár program? 1 hónapja
- Kevés pénz, kevés esély - miért nem terjed el a részmunkaidő Magyarországon? 2 hónapja
- Mentőöv a szakemberhiányban: fókuszban az atipikus foglalkoztatás 2 hónapja