Infláció: Százból 45 ember már alapvető élelmiszerekről is kénytelen lemondani
A nők, a nyugdíjasok és az alapfokú végzettségűek érzik meg leginkább az inflációt. A magyarok 45 százaléka már alapvető élelmiszerekről, háztartási cikkekről is kénytelen részben lemondani az áremelkedések miatt.
Mindössze minden hetedik magyar (14 százalék) nyilatkozott úgy, hogy ugyanúgy költ, mint eddig. A többieknek legalább részben le kellett mondaniuk valamiről a drágulás miatt. A lakosság 41 százaléka egyelőre csak a "luxus" kiadásokat csökkenti, a szórakozásról, költségesebb szolgáltatásokról, például a kozmetikusról, fodrászról, edzőteremről mond le, illetve a drágább élelmiszereket hagyja ott a boltokban. 45 százalék viszont ennél is nagyobb megszorításra kényszerült, már az alapvető élelmiszereken és háztartási cikkeken - például tisztítószerek, higiéniai szerek - is kénytelen spórolni - írja a Napi.hu.
A lapnak a Pulzus Kutató által készített felméréséből az id kiderült: az alacsonyabb jövedelmű rétegeket érinti a legnagyobb mértékben az infláció, és mivel a nők jövedelme elmarad a férfiakétól, ők jobban is érzik az áremelkedést.
Életkor szerint az idősebb, 60 év fölötti korosztályt érinti a legfájdalmasabban a dübörgő infláció. 58 százalékuk kénytelen lemondani a vásárlások során az alapvető élelmiszerek és háztartási cikkek egy részéről, és mindössze 12 százalék azok aránya ebben a korcsoportban, akik továbbra is ugyanazt a költést meg tudják maguknak engedni, mint az áremelkedések előtt.
A legkevésbé a felsőfokú végzettségűeket viseli meg egyelőre az infláció. Bár csak 14 százalékuk tudja fenntartani a korábban megszokott életszínvonalat a magasabb árak mellett, 55 százalékuk egyelőre csak az elhagyhatóbb kiadásokat faragta le. A főiskolát, egyetemet végzettek körében a legalacsonyabb, mindössze 31 százalékos azok aránya, akiknek már az alapvető kiadásokon is spórolniuk kell.
Az alapfokú végzettségűek közül ezzel szemben minden második megkérdezett azt mondta, már az alapvető élelmiszerek és háztartási cikkek megvásárlása is gondot okoz a számára a megemelkedett árak miatt. Érdekesség, hogy a középiskolát végzettek között voltak a legtöbben, akiket az áremelkedések egyelőre nem kényszerítettek arra, hogy feladják korábbi fogyasztási szokásaikat.
A települése mérete alapján elvégzett bontásból az derül ki, hogy a fővárosban élők érzik egyelőre a legkisebb mértékben az árak emelkedését. 18 százalékuk semmiről sem mondott le még emiatt, és csupán 35 százalék volt azok aránya, akik már az alapvető cikkeket sem engedhetik meg maguknak olyan mértékben, mint korábban. Vidéken sokkal rosszabb a helyzet, akár kisebb, akár nagyobb települések lakóiról volt szó, 45-47 százalék nyilatkozta azt, hogy már az alapélelmiszereken és háztartásik szereken is spórolnia kell az árak miatt.
- 2023.04.28Vezetői Best Practice Fórum VEZETŐI ÉS SZERVEZETI KOMMUNIKÁCIÓ, MOTIVÁCIÓ A fórum célja a vezetői legjobb gyakorlatok megosztása
Részletek
Jegyek
- 2023.05.10Foglalkoztatás 3.0 Nyissunk együtt a munkaerőpiac új lehetőségei felé! Hogyan lehet sikeres a 3. országból történő toborzás? Milyen munkaerőpiaci problémákat orvosolhatunk vele? Mekkora erőforrást és pénzt igényel a folyamat? Hogyan érdemes belevágni? A HR Portal és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) által közösen szervezett Foglalkoztatás 3.0 konferenciának fókuszában az Mt. 2022, év végi EU-s jogharmonizációja, valamint a 3. országbeli munkavállalók foglalkoztatása áll.
Részletek
Jegyek
- 2023.05.18Lean Konferencia Lean és digitális transzformáció Lean, energiahatékonyság, folyamatfejlesztés.
Részletek
Jegyek
Montenegróban a bárokat sem tudják kinyitni a munkaerőhiány miatt. Teljes cikk
Jász-Nagykun-Szolnok, Fejér és Zala vármegyékben jelentősen romlott a nyugdíjasok helyzete. Teljes cikk
A Belügyminisztérium államtitkára szerint a törvénnyel a köznevelés eredményességét és színvonalát akarják javítani. A szakszervezetek... Teljes cikk
- Így kérj fizetésemelést 1 hónapja
- Ezek a HR legnagyobb kihívásai 2023-ban 1 hónapja
- Nem rengeti meg a gazdasági bizonytalanság az álláspiacot 1 hónapja
- Az egyetemisták fele iskola mellett dolgozik 1 hónapja
- Meghaladta a 25 százalékot az infláció, az élelmiszerek 44 százalékkal drágultak 2 hónapja
- Mindenki az Audi béremelési ajánlatára vár 2 hónapja
- A nyugdíjas évekre és a betegségre készülünk 2 hónapja
- Ezek lesznek a változások idén és jövőre a felvételi rendszerben 2 hónapja
- Egyelőre nincs nagy baj a magyar munkaerőpiacon 2 hónapja
- A dolgozók szerint nem született bérmegállapodás az Auchannál 2 hónapja
- Fenyegető létbizonytalanság: Most igazán sokat tehetnek dolgozóikért a munkahelyek 2 hónapja