Multi, iroda, klíma, pénz - erre vadásznak a dolgozó diákok
A Meló-Diák Alföld iskolaszövetkezet közép- és felsőfokú oktatásban résztvevő tanulók körében készített munkavállalással kapcsolatos kutatást, amelyből többek között az is kiderült, hogy a pénz fontosabb nekik, mint a karrierépítés, és hogy mi számít trendi feladatkörnek a szemükben.
A mának élnek, nem a holnaputánnak
„A diákmunka abszolút lehet egy sikeres karrierút kezdete, például az egyik mozihálózat szegedi vezetője nálunk kezdett mozis munkákkal. Ugyanakkor azt tapasztaljuk, hogy a diákok nagy része még akkor sem tudja, hogy mivel szeretne foglalkozni független felnőttként, ha már választott egy szakmát az egyetemen. Jó példa vagyok erre én is, hiszen mérnökkaron végeztem, de sosem akartam mérnök lenni…” - érzékeltette személyes példával a Meló-Diák szegedi irodavezetője, Varga Dávid, hogy a diákok többsége nem hosszú távban gondolkodik, hanem a mának él.
Ez lehet az oka annak, hogy az iskola melletti munkavállalásban a pénzszerzés a legfontosabb szempontjuk, és kevésbé látják a benne rejlő lehetőségeket a karrierjük építésére vonatkozóan. A meglátást erősíti, hogy a válaszadók mindössze 9 százaléka érdeklődik leginkább a tanulmányaiba vágó gyakornoki munkalehetőség iránt. „Ha tudatosan nem is, de a gyakorlatban mégis értékes tapasztalatokat szereznek a diákmunka által, hiszen még komolyabb tét nélkül lesz egy benyomásuk arról, hogy milyen típusú környezetben és feladatkörben érzik magukat jól” - emelte ki Varga Dávid.
Trendi irodai munkát keresnek a legtöbben
Ami a konkrét feladatköröket illeti, a legnépszerűbb munkatípusok az adminisztratív/irodai munkák (25 százalék), a mozis munkák (16 százalék), az áruházi/bolti munkák (14 százalék) és a könnyű fizikai munkák (14 százalék) - csak ezek után következnek a sorban a tanulmányokhoz kapcsolódó gyakornoki lehetőségek. A kutatásból továbbá kiderült, hogy viszonylag több diákot érdekelnek még az ügyfélszolgálatos (8 százalék), a gyorséttermi/vendéglátós (7 százalék) és a hosztesz (5 százalék) munkák. A többire - például a mezőgazdasági lehetőségekre - elhanyagolható számú válasz érkezett.
„Meg tudom erősíteni az eredményeket, ugyanis mi is azt tapasztaljuk, hogy a diákok elsősorban a trendi munkákat keresik, ami sokszor egyet jelent a nagy multival és a nyári melegben klímával felszerelt irodával. Ugyanakkor például a mezőgazdasági munkák már jóval kevesebb fiatalt érdekelnek. Miközben még öt-hat évvel ezelőtt is volt 150-200 diák, aki a nyári szezonban szívesen jött kukoricacímerezésre, manapság jó, ha harmincan összejönnek” - fogalmazott a szegedi Meló-Diák vezetője, hozzátéve, hogy a diákok a munkák széles skálájából válogathatnak, hiszen az egyre népszerűbb irodai munkák mellett elérhetőek a hagyományosabb fizikai munkák is.
Sok múlik a rugalmas munkaidő-beosztáson
„A gyárak továbbra is igénylik a diákmunkaerőt, ám esetükben a munkaidő rugalmasabbá tétele kulcsfontosságú. Egy 0-24 órában működő call centeres munkában sokkal kötetlenebbül tudnak dolgozni a diákok, akár két órára is becsekkolhatnak, ha aznap éppen csak annyi idejük van. Viszont a gyárak általában tartják a szigorú nyolcórás műszakrendet, ami sokkal nehezebben összeegyeztethető az iskolával. Azonban ebben is értünk már el eredményeket, van rá példa, hogy sikerült kijárni a rugalmasabb műszakbeosztást a diákok érdekében” - zárta szavait Varga Dávid.
A 13 kelet-magyarországi Meló-Diák Alföld-iroda bevonásával készült kutatásban jellemzően 16 és 26 év közötti diákok vettek részt, akik egyetemi/főiskolai, középiskolai tanulmányokat folytatnak, vagy OKJ-képzést végeznek. A válaszadók 92 százaléka rendelkezik saját munkatapasztalattal diákként, így a kérdésekre adott visszajelzéseik relevánsnak tekinthetőek.
- 2023.05.31Jövő Vezetője Díj - nevezés Keressük a Jövő vezetőit, segíts megtalálni őket! A közép- és felsővezetők elismerését célzó ‘Jövő vezetője’ díj idén is kiosztásra kerül. Nevezd a vezetődet!
Részletek
Jegyek
- 2023.06.06Napi, heti pihenőidő és az új visszaélés-bejelentési törvény A workshop második felében azzal foglalkozunk, hogy az Európai Unió Bírósága 2023. márciusában egy magyar ügy kapcsán kimondta, hogy a heti és a napi pihenőidőt elkülönítve kell kiadni. Ez a magyar „általános munkarend” alapulvételével azt jelenti, hogy a szombati és vasárnapi naptári napokra eső heti két pihenőnap előtt kell kiadni a 11 órás napi pihenőidőt, tehát péntek 13.00 óra után munka már nem végezhető.
Részletek
Jegyek
- 2023.06.27IFRS Halasztott adó képzés Élő, interaktív, online képzés a nemzetközi beszámolókészítési elvek szerint az adózás számviteli kezeléséről. Fő cél: - a halasztott adó fogalmának megismertetése: mitől halasztott? - a halasztott adó elszámolásának célja és jelentősége - a számítás esetei és gyakorlati példákon keresztüli bemutatása.
Részletek
Jegyek
A négynapos munkahétre váltó munkáltatók számos jogi kihívással kénytelenek megbirkózni az új modell bevezetése során, mely nem csupán az... Teljes cikk
Egy kormányrendelet értelmében a SZÉP kártyákon a tavalyi összegek 2023. május 31-ig használhatóak fel, ezt követően 15 %-os díj terheli az el... Teljes cikk
Krízisekből ki, krízisekbe be! Ilyen most a világ. Jelentősen nőtt az egzisztenciális félelem és az anyagi bizonytalanság stresszfaktor szintje. Az... Teljes cikk
- A szankciók működnek a foglalkoztatás-felügyelet területén 2 hete
- Vendégmunkások: A dolgos kezük kell, a családjuk nem 2 hete
- Foglalkoztatás 3.0 - minden a harmadik országból történő foglalkoztatásról 2 hete
- Rugalmas foglalkoztatásban gondolkodik? A válasz: diákok alkalmazása! 2 hete
- EU-szerte visszaesett tavaly a pályakezdők száma 2 hete
- Czomba Sándor: magyar munkaerővel kell feltölteni elsőként a hiányzó foglalkoztatotti létszámot 3 hete
- Öt tévhit a harmadik országból történő toborzásról 3 hete
- Ekkora a magyar fiatalok átlagos jövedelme 3 hete
- Készségek a munkaerőpiacon való versenyképesség megőrzéséhez 4 hete
- Czomba Sándor: Beruházások nem maradhatnak el a munkaerő hiánya miatt! 4 hete
- Közel egy millió fiatalnak adott már munkát a Meló-Diák 1 hónapja